Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

17 Şubat 2017 Cuma

Passage du Grand Cerf

Passage du Grand Cerf
(Son Güncelleme: 13.09.2017) Paris'in pasajları gezmeyle de yazmayla da bitecek gibi görünmüyor. Bugüne kadar blog'ta on bir tane pasaj tanıtmışım size, şimdi on ikincisine geldi sıra. Yine başımızı çevirip içeri bakmasak, fark etmeden önünden geçip gideceğimiz, sokak arasında kaybedeceğimiz çok güzel bir pasajlardan birinde, Passage du Grand Cerf'deyiz bu kez.

Passage du Grand Cerf
Grand-Cerf (gran ser ya da gğan seğ) Türkçede "büyük geyik" anlamına geliyor ve bunun böyle olduğunu, bu yazıyı hazırlamak için araştırma yaparken öğrendim. Pasajda gördüğüm geyik başlarının anlamını da çözmüş oluyorum böylece. Sayenizde ben de neler öğreniyorum :)

Passage du Grand Cerf
2. arrondissement'da bulunan Grand-Cerf Pasajı'na en kolay ulaşım 4 numaralı metro hattının Etienne Marcel istasyonunda inerek mümkün. İstasyondan çıkınca yolun karşısına geçiyorsunuz. Sağ çapraza doğru devam eden Rue Turbigo'nun hemen başından yukarı, Rue Saint Denis tarafına doğru yukarı yürüyorsunuz. Grand-Cerf az ileride solda karşınıza çıkacak. Pasajın pu tarafındaki girişinde sağlı sollu Le Pas Sage adında bir kafe-restoran bulunuyor. Buradan içeri giriyorsunuz.

Passage du Grand Cerf
3 metre genişliğinde 117 metre uzunluğundaki pasaja girdiğinizde, Paris'teki pek çok pasaja girince olduğu gibi dünyanız değişiyor. Zaman duruyor, hatta en az yüz yıl öncesine gidiyor. Yüksek cam tavan içeriyi pek bir güzel aydınlatıyor, yerdeki siyah-gri-beyaz karolar da atmosfere bir hoşluk katıyor. Ahşap vitrinlerin sıcaklığıyla da yaşadığınızı hissediyor "iyi ki buradayım, iyi ki Paris'teyim" diyorsunuz.

Passage du Grand Cerf
sss 1825'ten beri ayakta olan pasajda çoğunlukla tasarım üzerine mağazalar bulunuyor. Küçük butikler, bir iki kafe, eskici, antikacı, kuaför, yüncü, ahşap atölyesi ve daha neler neler var içeride. Hepsi birbirinden özgün, hepsi birbirinden farklı bu dükkanların çok hoşunuza gideceğini düşünüyorum. Alışveriş yapacak olmasanız bile gözünüz gönlünüz bayram edecektir. Benim favorimse yukarıda fotoğrafını gördüğünüz dükkan. Bu dükkanın "neci" olduğunu tarif etmem güç; içeride eski ya da eskitilmiş çeşitli tasarım objeleri, mobilya ve aksesuarlar bulunuyor. İçeri mutlaka girmenizi öneririm.

Passage du Grand Cerf
Pasajın arka kapısı küçük bir meydana çıkıyor. Buradan karşıya, dar sokaktan dümdüz devam ederseniz Paris'te en sevdiğim sokaklardan biri olan Rue Montorgeuil'e çıkarsınız. Geri dönüp Etienne Marcel tarafında gezmek isterseniz çok sevdiğim kafe restoranlardan biri olan Poulette'te yemek yiyebilirsiniz. Oranın aşağıları da şehrin en hareketli köşelerinden Châtelet ve Les Halles tarafları zaten. Ayrıca Paris'teki en eski ev de hemen bu civarda, orayı da görün isterseniz. Rue Saint Denis'den yukarı doğru yürürseniz de karşınıza Türk Mahallesi çıkacaktır. Paris'teki pasajlarla ilgili olarak yeni Youtube kanalım Pariste.Net TV'de yayınlanan aşağıdaki videoyu da izlemenizi öneririm:Kalkıp bu pasajı görmeye değer mi bilmem ama Etienne Marcel taraflarındaysanız mutlaka içeri girip bir bakmanızı, pasajı boylu boyunca yürümenizi şiddetle öneririm. Grand Cerf Pasajı'nın tam karşısında çok küçük bir pasaj daha var: Passage du Bourg l'Abbé. Oraya da bir girip çıkın isterseniz. Biraz yukarıda da Kahire Pasajı var ki orası bu kadar havalı değilse de ilginç bir yer. Diğer pasajları görmek istiyorsanız da aşağıdaki seçenekleri tıklayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.


Adres: Passage du Grand-Cerf, 145 Rue Saint Denis, 75002 Paris

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.