Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

27 Ocak 2017 Cuma

Paris'te Yurt Dışı İnternet, Konuşma Paketleri ve Ücretsiz Wi-Fi

Paris'te Yurt Dışı İnternet, Konuşma Paketleri ve Ücretsiz Wi-Fi
(Son Güncelleme: 03.04.2017) Hepinizin uzun zamandır merakla beklediğini bildiğim ama uzun zamandır ihmal ettiğimin farkında olduğum bir dosyayı aralamaya geldi nihayet sıra: Paris'te ücretsiz Wi-Fi hizmeti, internet seçenekleri ve en uygun hazır kartın hangisi olduğunu inceleyeceğiz bu yazıda hep birlikte.

Tok acın halinden anlamazmış, benimki de o hesap, aylık 30GB Fransa + 15GB Avrupa internet paketim olduğu için "yurt dışında internet" konusuna eğilmeyi hep erteledim durdum. Bunun nedeni üşengeçlikten çok, başka bir ülkeye gittiğimde ek arama ve internet paketlerine ihtiyaç duymamamdan, yani bu konuda bilgi sahibi olmamamdan kaynaklanıyordu. Biliyorsunuz, hakim olmadığım konularda yazmaktan her zaman çekinirim ama bu konu son dönemde o kadar çok sorulmaya başlandı ki artık kaçış olmadığını görüp, ne biliyorsam paylaşmam gerektiğine ikna oldum. Ne de olsa sizler de kendi deneyimlerinizi ve önerilerinizi yorum kısmında paylaşır, bu satırları okuyacak olanlara faydalı bilgiler verirsiniz. O halde başlayalım:

Paris'te internet kullanımı konusunda Paris Belediyesi'nin yaklaşık 300 noktada ücretsiz Wi-Fi hizmeti mevcut. Champs-Elysées gibi önemli bulvarlar da bunların arasında. Wi-Fi'nizi açtığınızda "PARIS_WI-FI_" seçeneğini seçerek bu hizmetten yararlanabiliyorsunuz. Yalan yok, ben bunu hiç denemedim :) Çünkü hiç ihtiyaç duymadım ama bu yazı yayınlandıktan sonra sorular gelecektir elbette, ben de el mecbur denemek zorunda kalacağım :) Bu Wi-Fi noktalarının nerelerde olduğunu bu haritadan bulabilirsiniz.

Ayrıca Paris'teki tüm ana tren garlarında da ücretsiz Wi-Fi hizmeti mevcut. Restoran ve kafelerin çoğunda da garsona Wi-Fi şifresi sorarak şansınızı deneyebilirsiniz. Malum en popüler ücretsiz Wi-Fi noktaları Starbucks, Mc Donald's gibi uluslar arası zincirler oluyor. Havaalanlarında da internet olanağı mevcut. Otelinizde de büyük olasılıkla ücretsiz internet olacaktır, merak etmeyin. Ayrıca havaalanı ulaşımlarında kullanılan RoissyBus ve OrlyBus gibi otobüslerde, bazı büyük metro ve RER istasyonlarında da yavaş yavaş ücretsiz Wi-Fi yaygınlaşmaya başlıyor.

Tabii kimilerine ücretsiz Wi-Fi yeterli olmuyor. Bulması bir dert, bağlanması başka dert...  Böyle olunca mevcut hattınızı yurt dışında kullanmak ya da yerel bir firmadan hazır kart satın almak gerekiyor. Doğal olarak ben Türkiye'deki GSM operatörlerinin hangilerinin Türkiye dışında en ekonomik paketi sunduklarını bilemiyorum ama eğer Paris'e gelip de bir Fransız GSM firmalarından birinin hazır kartını almak isterseniz yine birkaç öneride bulunabilirim:

Paris'te Yurt Dışı İnternet, Konuşma Paketleri ve Ücretsiz Wi-Fi
İlk aklıma gelen GSM firması SFR (eSeFeR ya da eSeFeĞĞ). Bu firmanın Welcome Card seçeneği ile sahip olabileceğiniz hazır kart sayesinde 14 gün geçerli 2GB internetiniz ve 60 dk konuşma + 500 SMS hakkınız oluyor. Bu paketin bedeli 34€ ama güncel fiyatı siz kendi web sayfasından kontrol edin isterseniz. Bu kartı SFR butiklerinden alabileceğiniz gibi Charles de Gaulle Havaalanı ve Orly Havaalanı'ndaki gazete bayi Relay'den almanız mümkün. Havaalanlarındaki Relay dükkanların yerini bu linkte bulabilirsiniz. Kartı aldıktan sonra yapmanız gerekenler konusunda size yardımcı olacaklardır. Çünkü kartı taktıktan sonra bir numarayı arıyorsunuz, kod alıyorsunuz filan, karışık işler :)

Bir diğer önerim, bir diğer GSM firması olan Bouygues (buyig) olacaktır. Onun da hazır kart seçenekleri internet kullanımlı ve uluslararası arama hakları olan paketleri var. Dilerseniz güncel fiyatları bu linkten inceleyin. Bouygues'in tek olumsuz tarafı havaalanlarında butiğinin bulunmaması. Bu linkteki haritaya, otelinizin adresindeki posta kodunu (75001, 75009 vb) yazarak size en yakın Bouygues butiğini bulabilirsiniz.

Aynı şekilde bir diğer GSM firması Orange (oranj ya da oğanj) da benzer bir pakete sahip, onun da fiyatlarını bu linkte bulabilirsiniz. Orange'ın da havaalanlarında butiği yok. Aynı şekilde bu linkteki haritadan en yakın butiği bulabilirsiniz.

Aynı şekilde çok iyi bilmediğim Lycamobile ve Lebara gibi ucuz seçenekler de mevcut ve bunları da Relay dükkanlarından alabiliyorsunuz ama dedim ya bu yazıda saydığım hiçbir seçeneği bizzat denemedim. Belki bu yazıyı okuyanlar arasında deneyim yaşamış olanlar bildiklerini bizimle paylaşmak isterler. Ben sadece seçenekleri toparlayıp bir arada sunmaya çalışıyorum.

Paris'te Yurt Dışı İnternet, Konuşma Paketleri ve Ücretsiz Wi-Fi
Bir de hotspot olarak kullanmak üzere kiralayabildiğiniz modem seçenekleri var. Travel Wi-Fi, Bienvenue Telecom gibi firmalar size modem kiralıyor ve bunların günlük, haftalık, aylık ya da GB sınırlamalı planları var. Onları almak için merkezdeki butiklerine gitmeniz gerekiyor. Otelinize de gönderiyorlar ama o zaman da kargo masrafı alınıyor. Sonra bir de bu cihazın iade edilmesi gerekiyor filan. Bilmiyorum uğraşmaya değer mi? Belki aranızda deneyenler olmuştur. Yorumlarınız bizim için önemli...

Bence artık önemli olan başka bir ülkedeyken GSM şebekesi aboneliği değil internete bağlanabilmek. Çünkü whatsapp, facebook messenger gibi uygulamalar sayesinde artık herkesle internet üzerinen konuşabiliyoruz. Böyle olunca da GSM üyeliğinin bir anlamı kalmıyor sanki. Bir şekilde ücretli ya da ücretsiz Wi-Fi'ye bağlanmamız gerekiyor.

Paris'e ilk yerleştiğim zaman, daha yerel GSM aboneliğim başlamamışken internet büyük bir sorundu benim için de. O zaman ücretsiz Wi-Fi bu kadar yaygın da değildi üstelik. İlk hafta, sabahları kahvaltı için fırından taze ekmek almaya giderken, sokağın bir köşesinde yakaladığım ücretsiz Wi-Fi noktasının orada beş-on dakika zaman geçirdiğim günleri hatırladım da şimdi. Tok acın halinden anlamaz dedim ama aslında sizi çok iyi anlıyorum. O yollardan hepimiz geçtik. Gördüğünüz gibi bu konuda bildiklerim sınırlı. O yüzden de bu yazıyı bu kadar geciktirdim.

Umarım bana bu yazdıklarım konusunda bana detay sormazsınız, çünkü daha fazlasını ben de bilmiyorum :) Bir misafirim geldiğinde ona kendi GSM internetimi açıp free Wi-Fi sağladığım için, hiçbir misafirime de bu kartlardan alma ihtiyacı duymadım. Belki bir gün bir arkadaşım ısrar eder ve bu hazır kartları ya da internet seçeneklerini denemek zorunda kalırım. O vakte kadar bu yazı da bir köşede dursun. Belki birilerinin işine yarar.

Hem biraz daha sıkın dişinizi. Bence yakın gelecekte internet, "insan hakları kapsamında" herkese ücretsiz sağlanacak bir hizmet olacak. Hava gibi, su gibi bir şey değil mi ya?

Bu yazıda saydığım seçeneklere eklemek ya da düzeltmek isteyecekleriniz olursa lütfen çekilmeyin. Her bir paylaşımınız benim için değerli. Çünkü hayat paylaştıkça güzel.

Ah bir de bir ricam var: Yeni Youtube kanalım Pariste Net TV'ye abone oldunuz değil mi? Desteğiniz benim için çok önemli, biliyorsunuz.

Her şey için teşekkürler.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.


KATEGORİLER          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

6 yorum:

 1. Merhaba,
  bu çok önemli hususta kendi deneyimlerimi paylaşmak istedim. :) Geçen seneki ziyaretimde uzun araştırmalar sonucu Orange'dan bir data hattı ve 2GB internet almıştım. Alması kolaydı, dükkandaki somurtkan çalışanlar yardım etti, formları doldurdular falan filan, pasaportu gösterdim, bir de Fransa adresi istiyorlar mutlaka, ona da otelin adresini vermiştim. Bizdeki faturasız hat mantığı ile aldım gitti. İlk gün süperdi, gayet rahat kullandım. Diğer günlerde nedense bir türlü bağlantı sağlayamadık. Aldığım yere geri gittim, uğraştım didindim ama nafile, sonuçta vazgeçtim. 40 Euro'nun üzerine bir bardak soğuk su içtim.
  Bu seneki seyahatimde ise kendi Türk hattımın internetini kullandım. Epey tuzlu oldu diyebilirim. Şöyle ki, otelimde ücretsiz internet vardı ve hızı son derece iyiydi. Sokakta bedava internete hiç girmedim. Hatta sokakta internete hiç girmedim desem yeridir. Sosyal medya filan hak getire, sadece metro hatlarına filan baktım. Ona rağmen Türk hattımdan çıtır çıtır paralar aktı gitti. Ezkaza bir de kedi videoları filan seyrederseniz, faturayı düşünmek bile istemiyorum.
  Bu sene Disneyland'da ücretsiz internet yoktu. Şimdi geldiyse bilemem.
  Uzun lafın kısası, yurt dışında internet pahalı. Ben kaldığım süre boyunca biraz kafa dinlemeyi ve herşeyden uzaklaşmayı tercih ediyorum. O yüzden akşamdan akşama oteldeki internet bana yetiyor. Ama acil durumlar için gerekirse, gelecek faturaya karşı hazırlıklı olun derim.
  Sevgiler,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Bu tür deneyimlerin yorum olarak yazılması çok değerli, o yüzden teşekkür ediyorum.
   Ben de Aralık 2016'daki Rio de Janeiro gezimde Türkiye Vodafone hattımı kullanmanın daha ekonomik olduğunu düşünüp 90TL'ye paket almıştım. 10 gün boyunca sadece ilk gün arama yapabildim, bir daha hak getire :) Yazdım, şikayet ettim ama sonuç alamadım. Bari buradan içimi döküp Türkiye Vodafone'a selamlar edeyim...

   Sil
  2. Esas ben teşekkür ederim, sayfanız sayesinde o kadar güzel yerler keşfettim ki... Sevgiler,

   Sil
 2. Ahmet Bey Merhaba,

  Fransa'dan alınan Orange hattı Belçika ve Hollanda'da aynı tarife üzerinden mi işliyor acaba bir bilginiz var mıdır ? Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Holiday paketi tüm Avrupa'da geçerli konuşma ve internet paketi sunuyor görünüyor. Ancak gittiğiniz Avrupa ülkelerinde sadece Fransa'yı mı, tüm Avrupa ülkelerini mi yoksa tüm dünyayı mı arayabileceğinizi ben de tam anlayamadım.

   Sil
  2. Zamanınızı ayırıp cevapladığınız için teşekkürler. Yeni yazılarınızı bekliyoruz.

   Sil

Konsolosluk Rehberi

REKLAM ve SPONSORLUK

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

İLETİŞİM FORMU

Ad

E-posta *

Mesaj *

pariste.net kaç kez okundu?

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.