Yine bir yıl daha bitiyor, yine yeni bir yılı karşılamanın heyecanını yaşıyoruz. Geçen yıl Yılbaşında Paris’te Ne Yapılır? başlıklı bir yazı yazmıştım ama bu yılki yazımda ise son bir yılda edindiğim deneyimler, bana gelen sorular ışığında güncel olayları da değerlendirerek 2016’yı karşılarken Paris’te neler yapabileceğiniz konusunda bildiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Açıkçası Paris’te ve aslında batı ülkelerinin genelinde, bizim yılbaşı figürü olarak kullandığımız bütün motifler burada Noel’i kutlamak için kullanılıyor. Bu da bizler için kültürel anlamda bir kafa karışıklığına neden oluyor. Fransızlar ve neredeyse tüm batı ülkeleri için Noel yılbaşında kat kat önemli olduğu için, hediyeleşmeler, meşhur aile yemekleri, çılgın süslemeler hep Noel’e özel yapıldığı için sosyal medyada ışıl ışıl süslenmiş bir Paris resmi paylaşırken altına “Paris yılbaşına hazır” yazmam gerekiyor ama aslında “Paris Noel’e hazır” olmuş oluyor. Bu durumda ne demem gerektiğini ben de şaşırıyorum…

Her yıl Kasım sonu Aralık başından itibaren Paris Noel için süsleniyor. Bizim içinse önemli olan Yılbaşı olduğu için biz bu süsleri yeni yılı karşılama hazırlıkları olarak görüyoruz. Yalan da sayılmaz; Noel süsleri yılbaşı sonrasına kadar kalıyor, bir taşla iki kuş vurulmuş oluyor.

2016’yı Karşılarken Yılbaşında Paris’te Ne Yapılır?

Bunların hepsi mutlu olmak için, yaşama umudumuzu yitirmemek için bizim ürettiğimiz anlam yüklemeler tabii. Yoksa yılbaşı dediğimiz şey, geçen yıl dünyanın güneş çevresinde durduğu konumun aynı yerine yeniden gelmesi değil mi? Hatta 1 yılın 365 gün 6 saat olduğunu da hesaba katarsak, o iş bile karışık 🙂

Neyse, konumuza dönecek olursak, Paris’e geldiniz, ortalık ışıl ışıl, her yerde yeni yıl coşkusu. Koca bir yılı devirmişiz, acısıyla tatlısıyla bir yıl daha yaşamışız (hatta yaşlanmışız), şimdi yeni bir yıldan yeni umutlarla bize güzel şeyler getirmesini umuyoruz… Paris’te ne kadar kalacağınıza bağlı olarak tam yılbaşında değil de birkaç gün öncesinde Paris’e gelmişseniz o zaman mutlaka şehrin sağında solunda kurulan Noel pazarlarını gezmenizi öneririm.

Özellikle Champs-Elysées Noel Pazarı ve La Défense Noel Pazarı olmak üzere (ve Montmartre‘taki de dahil) buralara özel vakit ayırmalısınız bence. Bunlar haricinde şehrin sağında solunda irili ufaklı meydanlarda kurulan küçük ve şirin Noel pazarları da sürpriz olarak karşınıza çıkacaktır.

2016’yı Karşılarken Yılbaşında Paris’te Ne Yapılır?

Yeni Yıl (ve Noel) için süslenen alışveriş merkezlerini de gezmek keyifli olacaktır. Tabii burada Türkiye’deki AVM’ler gibi (örn: Les Quatre Temps, CNIT vb) alışveriş merkezlerinden değil, Galerie Lafayette, Printemps, Le Bon Marché, BHV gibi “çok katlı mağazacılık” hizmeti veren tarihi alışveriş merkezlerini kastediyorum. Bunların vitrini hatta dış cepheleri her Kasım sonu çok keyifli yılbaşı dekorasyonuyla süslenir, vitrinleri daha bir albenili, daha bir oyuncaklı olur. İçlerine girmek istemeseniz bile vitrinlerinin önünden geçmek ruhunuzu şenlendirir diye düşünüyorum. Eğer tek bir yere girmek, şansınızı tek bir yerde kullanmak istiyorsanız da Galerie Lafayette‘in “Kadın ve Kozmetik” bölümüne yani asıl tarihi binasına girmenizi öneririm. Her yıl farklı bir konseptte yerleştirdikleri dev Noel (yılbaşı) ağacı gerçekten görülmeye değer.

Tabii vitrin süslemeleri sadece bu dev mağazalarla sınırlı değil. Paris’te, neredeyse tüm mağaza ve dükkanlarda Noel süslemeleri yapmak, ışıl ışıl bir dekorasyonla hayata neşe katmak bir gelenek. Öyle ki, bizim mahalledeki emlakçı vitrini bile her yıl Noel Baba, kar, tren yolu konseptiyle oyuncaklı bir hale bürünüyor.

Tabii caddeler de ışıl ışıl bu dönemde. Champs-Elysées‘nin ışıklandırması her yılın özel konusu. Hatırlıyorum da, bizde eskiden İstiklal Caddesi’nin yılbaşı ışıklandırması ne kadar önemliydi. 1991’den 1992’ye geçerkenki İstiklal Caddesi’ni ve özellikle Vakko mağazasının vitrinini (ve iç dekorasyonunu) unutmam mümkün değil. Sahi Vakko artık İstiklal’de yok değil mi?

2016’yı Karşılarken Yılbaşında Paris’te Ne Yapılır?

Neyse ki bu yıl “Şanzelize“yi daha bir güzel ışıklandırdılar. Önceki yıllarda mavi üçgenli halkalı garip bir süsleme yapmışlardı, bu yıl sarılı beyazlı ışıklarla ağaçlar bezendi. Kişisel olarak ben yılbaşı ışıklandırmasında beyaz ışıktan çok sarı ışıkları daha çok seviyorum. Beyaz ışık kar havası verse de baktıkça içimi donduruyor; yılbaşı üzeri Paris’te hava zaten insanın içini donduruyor, üzerine o beyaz ışıklar da tuz biber ekiyor. O yüzden ben sarı sıcak ışıklı aydınlatmaları görmeyi daha çok seviyorum… Bu arada, Champs-Elysées‘de dolaşırken Avenue Montaigne‘e girmeyi de ihmal etmeyin derim, orada da lüks markaların vitrindeki süslemeleri izlemek keyifli olabilir.

2016’ya girerken yılbaşı gecesinin nasıl geçeceği konusu biraz belirsiz. 13 Kasım saldırıları sonrası Paris’te hayat çok çabuk normale dönse de üç aylık olağan üstü hal uygulaması nedeni ile toplu gösterilerin yapılması halen yasak. Bununla ilişkili olarak Paris’te yılbaşı kutlaması yapılmayacağı yönünde yazılar okuyorum ama henüz resmi bir açıklama yapılmadığı için tam olarak ben de emin değilim. Olağan üstü hal kanunlarına göre havai fişek gösterilerine izin verilmeyecek gibi görünüyor. Yani insan inanmak istemese de bu yıl Eyfel Kulesi dahil Paris’in herhangi bir yerinde havai fişek gösterisi yapılmayacak deniyor. Champs-Elysées‘nin başladığı yerde, Arc de Triomphe – Zafer Takı‘nda geçen yıl gerçekleştirilen muhteşem ses ve ışık gösterisinin bu yıl çok kısa versiyonu olsa da yine gerçekleştirileceği duyuruldu.

Bu durumda yeni yıla bir yerlerde (restoran-kulüp-parti vb) girmek en iyi çözümmüş gibi görünüyor ama yılbaşı gecesi her yer normal ücretin birkaç katı pahallı olacaktır ki bu dünyanın her yerinde böyle. Zaten rakamı önemsemiyorsanız bile rezervasyonlarınızı da çok önceden yaptırmanız gerekiyor, çünkü gerçekten iyi restoranlar için yer bulabilmek bir sorun olacaktır. Açıkçası ben yeni yılı Paris’te sadece bir kez karşıladım, lokasyonum Eyfel Kulesi‘nin karşısında oldu tabii. O da sırf yapmış olmak için, zira insan hayatında bir kez bunu yapmalı ama kesinlikle iki kez değil 🙂

2016’yı Karşılarken Yılbaşında Paris’te Ne Yapılır?

Restoran önerisi konusunda ise benim bildiklerim zaten bu blog’ta daha önce yazıyor. YEME-İÇME başlığında hoşunuza giden yerlerin iletişim bilgilerine ulaşıp rezervasyon yaptırmayı deneyebilirsiniz. Orada yazmayan yerleriyse zaten henüz bilmiyorum demektir. İlla bir yer önermemi isteyene “şu restorana gidin” demem gerçekten güç ama yeni yıla Paris’te özel bir ortamda girmek isteyenler için Seine Nehri yemekli gezi teknelerini öneririm ama Bateaux Mouches gibi salt turistik olanlar değil de Le Calife gibi daha butik çalışanlarda tabii.

Yılbaşı gecesi nerede ne program olacağına dair liste Paris Belediyesi‘nin hazırladığı bu sayfada ayrıntılı bir şekilde verilmiş. Bir de Time Out Paris‘in önerileri bu konuda size fikir verebilir, seçiminizi bu sayfalara bakarak yapabilirsiniz.

Bu durumda havai fişek gösterileri izlemek için Yılbaşı ve Noel üzeri Paris’te yapılacak en güzel şeylerden biri Disneyland‘a gitmek olabilir. Zaten normal zamanda bile bir rüya alemi olan Disneyland, Noel ve Yılbaşı için de bambaşka bir alem oluveriyor. Renk, ışık, müzik dolu bir masal dünyasını Noel ve Yılbaşı atmosferinde yaşıyorsunuz. Bu oldukça ilginç bir deneyim olabilir. Disneyland hakkında detaylı bilgiyi ve uygun bilet için önerileri Disneyland Paris yazısında okuyabilirsiniz.

2016’yı Karşılarken Yılbaşında Paris’te Ne Yapılır?

Bu yılbaşında da Paris’te toplu taşıma 31 Aralık 17:00’dan 1 Ocak 12:00’ye kadar ücretsiz olacak. Ayrıca 1-2-4-6-9 ve 14 numaralı metro hatları sabaha kadar çalışacak. Noctilien – Gece Otobüsleri de sabaha kadar servis vermeye devam edecek. Tabii ulaşım sıklığı seyrek olacaktır ama öyle ya da böyle Paris’te sabaha kadar yılbaşı atraksiyonlarının olacağı her yere ücretsiz olarak gitme şansınız var. O gece alkol duvarı biraz aşılacağı için sokaklarda normalin dışında davranışları olan insanlara daha çok rastlamaya hazır olun ama gelip özellikle sizi rahatsız edecek insanlar olacağını düşünmüyorum; burada herkesin zararı kendine, içiniz rahat olsun.

Ben 2016’ya Paris’te gireceğim. Henüz bir plan yapmadım ama 1 Ocak sabahı İstanbul’a uçacağım için uzun süre dışarıda kalmayı düşünmüyorum. Zaten benim için en güzel yılbaşı karşılama şekli, eşimle dostumla bir arada olduğum samimi bir ortamda hep birlikte gülüp eğlenmektir. Ama bu söylediğimden Paris’te ya da dünyanın herhangi başka bir yerinde, popüler bir ortamda yeni yıla girmeyi küçümsediğim anlaşılmasın lütfen. Yoksa vaktiyle ben de yurt dışında bir yerlerde yeni yılı karşılamayı ben de çok severim. Güzel şeyler bunlar, vakti ve imkânı olan herkese öneririm…

O yüzden siz de atlayın Paris’e gelin, Noel’in Yeni Yıl’ın tadını burada çıkarın..

Yeni yılınız şimdiden kutlu olsun…

Yazar

5 Yorum

 1. Ahmet Bey merhaba, 7-11 aralık tarihleri arası Paris'teydim. Eyfel,pigalle,moulın rouge, montmarte,sacrecour,notredame,louvre,saintchapel,champ elysees,seine nehri tekne turu,disneyland aktivitelerini yapma şansım oldu. Verdiğiniz tüm bilgiler bize inanılmaz yardımcı oldu ve keyfimize keyif kattı. Montmartede çikolatacı ve kurabiyeci harikaydı.Disneyland masal gibiydi. Ancak bütün bunlara ek olarak ve size ayrıca teşekkür etmek istediğim konu Navigokart .Seyahatimizi o kadar kolay hale getirdiki.Transfer,tren,otobüs,metro hiçbirşeyi düşünmemize gerek kalmadı.Tekrar tekrar teşekkürler ve şimdiden iyi yıllar.

  • Merhaba Esin Hanım,
   Bu güzel yorumunuzu okumak haftaya çok güzel başlamamı sağladı, çok teşekkür ederim. Yazdıklarımın birilerinin işine yaradığını, Paris gezilerini kolaylaştırdığını duymak beni nasıl mutlu ediyor bilemezsiniz. Pariste.Net'i hazırlarken en yorulduğum zamanlarda bu değerli yorumlar bana o kadar büyük bir güç veriyor ki.
   Çok çok teşekkürler ve hepimize mutlu yıllar…

 2. Merhaba Ahmet Bey,

  25 Aralık cuma günü heryer kapalı mı olur? Yani o gün gidip görebileceğimiz ya da gezebileceğimiz açık bir yer olur mu? Teşekkürler.

Yorum Yazın