Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

14 Ekim 2016 Cuma

Musée des Peintres de Barbizon

Auberge Ganne - Musée Départemental de l'Ecole de Barbizon
(Son Güncelleme: 17.11.2017) Sizlere Paris çevresi dışında bir yer ya da enteresan bir mekan hakkında tanıtım yazısı hazırlarken, oraya sadece tek bir şey için gitmemeniz için, hazır gitmişken görmeniz ya da ziyaret etmeniz gereken yerler hakkında da önerilerimi paylaşmaya çalışıyorum. Böylece Paris'in dışına çıkıp gününüzün önemli bir bölümünü geçireceğiniz yerde daha detaylı, daha keyifli zaman geçirmenizi istiyorum. Bu yazıda yine öylesi yerlerden birini, Musée des Peintres de Barbizon - Barbizon Ressamları Müzesi'ni tanıyoruz hep birlikte.

Auberge Ganne - Musée Départemental de l'Ecole de Barbizon
Musée Départmental de l'Ecole de Barbizon olarak da geçen müze, resim sanatında Barbizon Ekolü olarak anılan dönemin ressamlarının hem konakladığı hem de resim çalışmalarını yürüttüğü bir sanat merkezi. Vaktiyle dünyanın pek çok köşesinden ressamlara ev sahipliği yapmış bu müze, hem mekan olarak hem de içindeki eşyalarla ilk günkü gibi korunmuş, ziyaretçilerinin hayranlıkla gezeceği bir atmosfer sunuyor.

Auberge Ganne - Musée Départemental de l'Ecole de Barbizon
Barbizon köyüyle ilgili yazıyı okudunuz, Paris'ten kalkıp görmek için buralara kadar geldiniz; belki sonrasında Fontainebleau Şatosu'na belki de Vaux le Vicomte Şatosu'na gideceksiniz ama bu küçük köyün o güzel sokağını bir baştan bir başa yürüyerek hemen bitirecek misiniz? Tabii ki hayır... Buralara kadar gelmişken görmenizi önereceğim üç müzeden biri Jean-François'nın atölye evi olan müze, biri Besharat Gallery, biri de burası, Barbizon Ressamları Müzesi.

Auberge Ganne - Musée Départemental de l'Ecole de Barbizon
Eski adı Auberge Ganne (oberj jan ya da obeğj jan) olan bu yapının adındaki Auberge, eski Türkçede konaklanılan yer anlamında kullanılan "han" olarak düşünülebilir. Hani yolcuların gelip geçtiği, geçerken de konakladığı yer anlamında. Auberge Genne de yaklaşık iki yüz yıllık bir bina ve 19. yüzyıl ortalarında, dönemin önemli ressamları için hem otel hem de okul işlevi görmüş bir yer. Ressamlar hem bu küçük ama muhteşem köyde etkileşim içine girip sanatlarını geliştirmişler, hem de köyün hemen yanı başındaki Fontainebleau Ormanı'nda, köy çevresindeki tarlalarda birbirinden güzel doğa tabloları yapma fırsatı bulmuşlar.

Auberge Ganne - Musée Départemental de l'Ecole de Barbizon
Barbizon'un bir tane ana caddesi, hatta -cadde demek biraz abartılı kaçar- sokağı var. O sokağa girdiğinizde biraz ileride solda, yazının başında fotoğrafını gördüğünüz güzel eve ulaşıyorsunuz. Biz hiç bilmeden "burası da neymiş?" diye kapısından içeri baktık ve buranın bir müze olduğunu anlayınca hemen içeri girdik. Girdik ve bu yazıyı hazırlamak için bu güzel mekanın fotoğraflarını çektik.

Auberge Ganne - Musée Départemental de l'Ecole de Barbizon
Bizim müzeyi gezdiğimiz gün Ekim 2016'daki Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri'ne denk gelmişti ve o gün müze ücretsizdi. Normalde müzenin giriş ücreti 6€ ve Salı hariç yılın her günü 10:00-12:30 ve 14:00-17:30 arası gezilebilir. Temmuz ve Ağustos'ta müzenin kapanış saati yarım saat daha geç oluyor. 1 Ocak, 1 Mayıs ve 24 Aralık tarihlerinde resmi tatil nedeniyle kapalı olan müzenin güncel bilet fiyatlarını ve diğer detaları incelemek için gitmeden önce lütfen resmi web sayfasını inceleyiverin.

Auberge Ganne - Musée Départemental de l'Ecole de Barbizon
Eh, benim sizin gibi önceden okuyabileceğim bir Pariste.Net'im olmadığı için müzeyi gezmeye karar verdikten sonra içeride nelerle karşılaşacağımıza dair en ufak bir fikrimiz yoktu :) Ama içeri girince ne kadar doğru bir karar verdiğimizi hemen anladık. Müzenin bilet alma bölümünden hemen sağa girdikten sonra, su kuyusu bulunan minik avludan geçerek karşınıza çıkan ilk kapıdan girip sağa dönüp, eski hanın yemek ve yatak odalarından örneklerle karşılaşınca "insan burada sanatçı olmaz da ne olur?" diye kendinize sormadan edemeyeceğinizi biliyorum.

Auberge Ganne - Musée Départemental de l'Ecole de Barbizon
Yemek masaları, yemek takımları, mutfak malzemeleri, yatak, dolap ve diğer eşyalar, zaten kendisi çok eski olan bu binanın içinde öyle güzel bir atmosfer oluşturuyor ki insan burada uzun uzun vakit geçirmek istiyor. Kıyı köşe detay detay inceliyorsunuz. Sanki müze değil de yaşlı birilerinin evini geziyormuş gibi hissediyorsunuz. Alt kat böyle birkaç oda ile dolaşılıp hemen bitiyor; fazla büyük bir yer değil zaten.

Auberge Ganne - Musée Départemental de l'Ecole de Barbizon
Üst kat ise eşya bakımından boş ama tablo bakımından daha zengin. Vaktiyle burada kalmış, burada çalışmalar yapmış ressamların tablolarını duvarda sıra sıra incelemek çok hoş bir duygu; bir de bu tabloları yapanların bir zamanlar bu odalarda kaldığını bilmek. Sanat sadece sanatçının yeteneği ile ortaya çıkmıyor; ona sanat üreteceği imkanı sağlayan bir ortam ve ilham verici detaylar da gerekiyor. En çok da sanatın saygı gördüğü, sanatçının emeğinin karşılığını bir şekilde aldığı bir ortam. Evet, sanatçıların çoğu öldükten sonra kıymetlenir, onlar yaşadıkları çağların her zaman önündedir ama sonuçta sanat yapmanın "boş işler" olarak algılanmadığı bir diyarda yaşamak da daha bir-sıfır önde başlamanızı sağlamıyor mu hayata?

Auberge Ganne - Musée Départemental de l'Ecole de Barbizon
Üst kattaki odaları sıra sıra gezdikten sonra diğer taraftaki merdivenlerden inerek gezinize ilk başladığınız yere yani bilet aldığınız bölüme ulaşıyorsunuz. Burası aynı zamanda minicik bir museum shop. Gezi böyle bitip de insan "biraz daha gezseydik ya" demeden edemiyor. Belki de fotoğraf çekmek için bu parkuru ikinci kez dolaşmak isteyebilirsiniz. Geziniz sonrası Barbizon'da yapacaklarınız konusunda zaten Barbizon yazısında bildiklerimi ve önerilerimi paylaşmıştım.

Keyifli geziler, keyifli keşifler
Adres: Musée des Peintres de Barbizon, 92 Grande Rue, 77630 Barbizon

İlgili Yazılar:
- Barbizon
Besharat Gallery
- Fontainebleau Şatosu - Château de Fontainebleau

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.