Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

24 Ekim 2016 Pazartesi

La Roche-Guyon

La Roche-Guyon
(Son Güncelleme: 18.11.2017) Hani diyorum ya Fransa'da ölmeden önce görmeniz gereken 1.000 köy var diye; yine çıktık yola, Paris çevresinde o köy sizin bu köy benim dolaşıyoruz, yine küçük ama çok güzel bir köyde mola veriyoruz. Amacımız sadece bu köyü görmek için Paris'ten kalkıp gelmenizi sağlamak değil; yine civarda yapacak pek çok şey var. Hazır buralara kadar gelmişken bu köye de yolumuzu düşürüyoruz, La Roche-Guyon'u hep birlikte tanıyoruz.

La Roche-Guyon
La Roche-Guyon (la roş gion ya da la ğoş gion) Paris'in 75 kilometre kadar kuzey batısında, arabayla yaklaşık 1 saatte ulaşabileceğiniz küçük ama çok sevimli bir köy. Yönetim olarak Paris'le aynı bölgeye, Île de France'a bağlı olan La Roche-Guyon, Val d'Oise departmanının Pontoise kentine bağlı küçük bir komün. Ama ben sizi hiç tek bir nedenle yollara düşürüp onca yolu boşuna teptirir miyim? Bu kadar küçük bir köyü görmeniz için iki önemli nedenimiz var:

La Roche-Guyon
Ya Claude Monet'nin Giverny'deki Evi'ni görmek için Giverny'ye yapacağınız geziyle aynı gün, yol üstünde geçerken buraya da uğranabilir ya da La Roche-Guyon'da bulunan muhteşem Château de la Roche-Guyon - La Roche-Guyon Şatosu'nu ziyaret etmek için gelmişken, yine burada dolaşarak keyifle vakit geçirilebilirsiniz. Yani her halükârda Paris dışına, bu taraflara doğru yola çıkmışken mutlaka La Roche-Guyon'u da görmelisiniz. Zaten bu yazıdaki fotoğrafları inceleyince ne demek istediğimi anlayacaksınız. Kaldı ki köyde fotoğraflardan çok daha fazlası var.

La Roche-Guyon
Ne yazık ki buraya toplu taşıma ile gelme olanağı yok. Yani, elbette vardır da o kadar çileli ve dolambaçlı bir şeye girişmeye değmez. Arabayla yol tarifi vermek gerekirse ben paralı otoban yerineCergy-Pontoise güzergâhını takip etmenizi, oraları geçtikten sonra hiç sapmadan yolunuza devam etmenizi, Magny-en-Vaxin'den sola sapıp köy yoluna girmenizi, Omerville'den de sola sapmanızı öneriyorum. La Roche-Guyon bu yol üzerinde solda, dik bir yokuşun alt tarafında kalıyor. GPS'iniz yoksa kaçırma olasılığınız yüksek. Araba kullanmak istemiyorsanız ya da kalabalık bir grupsanız o zaman Giverny ve La Roche-Guyon gezinizi birleştirerek Paris Dolmuşu gibi özel şoförlü araç da kiralayabilirsiniz.

La Roche-Guyon
Yukarıdan inip ana caddeye kavuştuğunuzda sağa dönün ve yolu takip edin; zaten köyün içindesiniz. Minik meydanda arabanızı park edecek yer bulmanız güç olabilir; gerek de yok. Zaten arabanızı kafanıza göre her yere de bırakamıyorsunuz. Evet dağ başında bile... Sağınızda La Roche Guyon Şatosu'nu görüp, orayı geçtikten sonra solda ağaçların arasında kaybolmuş otoparkı göreceksiniz. Buraya arabanızı ücretsiz olarak bırakabilirsiniz. Sonra dilerseniz şatoyu gezin ya da önce köyde küçük bir tur atın; tercih sizin.

La Roche-Guyon
La Roche-Guyon Şatosu'nu zaten detaylı bir şekilde anlatmıştım. Orada yapacağınız muhteşem ve yorucu geziden sonra köye inip bir yorgunluk kahvesi içmek ya da bir şeyler yemek sizi iyi gelecektir. Köye inmek diyorum çünkü şatonun, kayaların tepesine inşa edilmiş burcuna çıkmak için, kayaların içine oyulmuş epey dik bir merdiven çıkıp inmeniz gerekiyor. Yukarıda da şahane bir manzara var. Bu noktadan tüm köy ve Seine Nehri havzası ayaklarınızın altına seriliyor. Sonra da dizleriniz titreye titreye köye geri dönüyorsunuz işte. Yorgunluk kahvesi demem de bundan.

La Roche-Guyon
Burada da Giverny gibi 500 dolayında insan yaşıyor. Yüzölçümü 5 kilometrenin altında. Seine Nehri kıyısında kendi halinde bir köy işte ama nasıl sevimli, nasıl güzel. İlan panosunda kurs duyuruları arasında dans dersleri bile vardı, daha ne diyeyim? Sokak aralarına girince de görüyorsunuz ki her ev birbirinden başka ama hepsi birbiriyle uyum içinde. Hele belediye binasının altındaki sütunlu pazar yeri yok mu en çok orayı beğendim. Biz gittiğimizde pazar yeni kaldırılmıştı, yerler yeni yıkanıp kurumuştu. O dinginliğin, o güneşin altında kendimi nirvanaya ermiş gibi hissettim ve bu yazının kapak fotoğrafında gördüğünüz üzere yere uzanıp taşla, köyle bütünleştim. Böyle yerler bana çok iyi geliyor; kim bilir, belki size de iyi gelir?

La Roche-Guyon
Köyde şatoyu gezmekten, yemek yemekten ve bir 15-20 dakika çevreyi turlamaktan başka yapacak bir şey yok aslında. Ben yapacak bir şey yok diyorum ama Fransızlar için burası uzun yürüyüş parkurları rotası üzerinde; yani insanlar upuzun yürüyüşler yaparak bu köyden gelip geçiyor. Bizlerse arabalarımızla şöyle bir uğrayıp gidiyoruz. Aslına bakarsanız şatoyu gezdikten sonra hemen aşağısındaki sebze-meyve ve çiçek yetiştirilen büyük bahçeyi de görmelisiniz. Mevsimine göre dalında çeşit çeşit meyveler görmeniz de mümkün.

La Roche-Guyon
Köyde yemek yemek için en güzel yer krepçi La Cancalaise gibi görünüyor ama biz daha basit bir yerde, onun karşı köşesindeki minik İtalyan restoranı Casa Mia'da yemiştik. Daha mütevazıydı ama sahibesi çok sevimliydi. O yüzden La Roche Guyon Şatosu'nu gezdikten sonra orada yemek yemeyi kafamıza koymuştuk. Her zaman en güzel yerde yemek gerekmiyor, başka nedenleriniz de olabiliyor yani. Köyde minik bir pastane de var; üstelik de fiyatları çok uygun ama hep dediğim gibi: Her gördüğümüz güzel şeyi yemek için illa yeterli paranızın olması yetmiyor, birkaç tane de mide lazım :) Her şey bu kadar güzel görünse de hoşumuza giden her şeyi yemek mümkün değil...

La Roche-Guyon
La Roche Guyon Şatosu sadece Şubat başından Kasım başına kadar açık olduğu için buraya da Kasım, Aralık ve Ocak ayında gelmek hata olur. Aslında bence La Roche Guyon'u görmek için en doğru zaman Nisan sonundan Ekim sonuna kadar olan zaman olsa gerek. Bence siz de Paris'te görmek istediğiniz pek çok yeri gördükten sonra biraz şehir dışına doğru açılın, Giverny gibi, Barbizon gibi, Provins gibi La Roche-Guyon'u da görüp insanların nasıl köylerde, kasabalarda yaşadığını, Fransa'da köy denen şeyin nasıl bir şey olduğunu kendi gözlerinizle görün.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

Adres: 95780 La Roche-Guyon

İlgili Yazılar:
- La Roche Guyon Şatosu - Château de La Roche-Guyon
- Monet'nin Evi
- Giverny

Paris'e Birkaç Saat Mesafede Görülmeye Değer Diğer Yerler:
Rouen
- Deauville & Trouville
- Honfleur
- Etretat
- Le Mont Saint-Michel
- Saint Malo
Amiens
La Roche Guyon
- Provins
Barbizon


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.