Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

21 Ekim 2016 Cuma

Bistrot Alexandre III

Bistrot Alexandre III
(Son Güncelleme: 18.11.2017) Bu yazıda size bahsetmek istediğim Bistro Alexandre III sadece yazın güzel havalarda değil, hava soğukken de gidilebilecek, Seine Nehri kıyısında daha doğrusu üzerinde, harika bir manzaraya sahip keyifli bir mekan.

Bistro Alexandre III (bistro aleksandr trua ya da bistğo alekandğ tğua) Paris'teki en şık köprülerden Pont Alexandre III - Üçüncü Alexandre Köprüsü'nün hemen yanında yer alıyor ve adını da bu köprüden alıyor zaten.


Bistrot Alexandre III

Burası eski bir péniche (peniş) yani Türkçesiyle mavna ve bu mavnanın restoran bara dönüştürülmesiyle oluşturulmuş çok keyifli bir mekan. İçinde olmak da dışında olmak da ayrı ayrı keyifli.

Bir de güzel havalarda kara tarafına masalar kuruluyor, orası da güzel ama ben yer olduğu sürece teknede, suyun üzerinde olmayı tercih ediyorum; ne kadar suyla iç içe olursak kârdır.


Bistrot Alexandre III
Yalan yok, bu taraflardaysam ve Seine Nehri üzerinde bir şeyler yiyip içmek istiyorsam genelde köprünün diğer tarafındaki Rosa Bonheur sur Seine'i tercih ederim. Orası bana daha bir genç işi, daha bir samimi gelir ama gün oldu burayı da denedik elbette. Sevgili Özge'nin Paris'e ziyaretimize geldiği o inanılmaz sıcak 2015 Temmuz'unda Rosa Bonheur sur Seine'de yer mi yoktu kapalı mıydı hatırlamıyorum, onun isteğiyle burada oturmuştuk ilk. III. Alexandre Köprüsü'nü bir de bu taraftan izlemek ayrı bir keyif olmuştu benim için. Güzel güzel de sohbet etmiştik.

Hep diyorum ya bir mekanı sevmek için sadece mekanı, orada yiyip içtiklerinizi sevmek yetmiyor; oraya güzel insanlarla gitmeniz, güzel anılar yaşamış olmanız gerekiyor ki başkalarına sıradan gözüken mekanlar sizin için güzel olabilsin. Hele ki böyle güzel bir yere giderseniz de o zaman çok çok daha güzel oluyor her şey. Ben de buraya daha sonra başka başka arkadaşlarımla gittim, güzel anılara yenilerini ekledim. Siz de gidip keyifle vakit geçirirsiniz dilerim.


Bistrot Alexandre III

Bistrot Alexandre III hem restoran hem de bar olarak hizmet veriyor. Her gün 12:00-23:00 arası açık, Pazar geceleri 22:00'ye kadar çalışıyor. Yemek servisi 12:00-15:00 ve 19:00-23:00 saatleri arasında. Diğer zamanlarda café-bar servisi açık oluyor. Mutfağı ağırlıklı olarak krep ve waffel ağırlıklı. İçecek menüsü ise daha zengin. Menü ve fiyatlar için bu linke bakabilirsiniz. Fransa'nın ünlü restoran rezervasyon sistemi La Fourchette'ten rezervasyon yaparak işinizi kolaylaştırmak içinse bu linki kullanabilirsiniz.

Doğrusunu isterseniz ben burada hiç yemek yemedim, hep sıcak ya da soğuk bir şeyler içmek için gittim, her seferinde de çok keyif aldım ama öyle uzun boylu yemekler için uygun bir yer midir, bilemedim. Belki siz deneyip deneyimlerinizi bizimle paylaşırsınız.


Bistort Alexandre III

Dediğim gibi bu civarda benim önceliğim her zaman için Rosa Bonheur sur Seine'dir ama Bistrot Alexandre III da tercih edilebilir güzel mekanlardan biri. Buraya toplu taşıma ile gelmek için 8 ya da 13 numaralı metro hatlarının "Invalides" istasyonunda inmeniz yeterli. Aynı şekilde RER C'nin de burada bir istasyonu bulunuyor. Sırtınızı Invalides'e verip Pont Alexandre III'yı karşınıza aldığınızda soldaki merdivenlerden indiğinizde Bistrot Alexandre III'yı göreceksiniz.

Burada oturduktan sonra Seine Nehri kıyısında güzel bir yürüyüş yapabileceğiniz gibi Askeri Müze ve Napolyon'un Mezarı - Invalides'i gezebilir, karşı kıyıdaki birbirinden güzel iki müze Grand Palais ve Petit Palais'yi dolaştıktan sonra Champs-Elysées gezisiyle gününüzü güzelleştirebilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Bistrot Alexandre III, 75007 Paris

Diğer Tekne-Restoranlar:
- Rosa Bonheur sur Seine
- Antipode


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

1 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.