Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

5 Eylül 2016 Pazartesi

Parc de Belleville

Belleville Parkı - Parc de Belleville
(Son Güncelleme: 12.09.2017) Paris'in parkı, bağı-bahçesi bitmiyor efendim; bugün yine kendimizi yeşile salıyoruz. Ama bu kez bayıra karşı uzanacağız biraz, Paris'i doğusundan ve tepelerden seyredeceğiz: Parc de Belleville - Belleville Parkı'ndayız.

Parc de Belleville (park dö belvil ya da pağk dö belvil), 20. arrondissemenet'daki Belleville semtinde bulunuyor ve 4,5 hektarlık yüzölçümüyle Paris'in en büyük parklarından biri olma özelliğini taşıyor. Tuileries Bahçesi ya da Lüksemburg Bahçesi kadar havalı olmasa da, La Villette Parkı, Bercy Parkı ya da André-Citroën Parkı gibi çağdaş bir park olması bakımından, size değişik görünebilir.

Belleville Parkı - Parc de Belleville
Kişisel olarak benim yolum Paris'in doğu tarafına çok sık düşmediği için burayı keşfetmem de Temmuz 2016'yı buldu. Aslında görmek istediğim yerlerden biriydi ama bir türlü sıra gelmedi. Birgün yine rastgele otobüslerle şehri oradan oraya turlarken kendimi bu civarda buldum ve hemen aklıma, çok yakınlarda olduğunu bildiğim Belleville Parkı'nı gezmek geldi; bir baktım ki parktayım...

Belleville benim pek iyi bilmediğim bir bölge. Fazla kozmopolit yapısı, özellikle de uzak doğuluların fazla oluşu, beni o sevdiğim Paris dokusundan uzaklaştırdığı için, biraz da öteki paris havasında olduğu için yolum o taraflara pek düşmüyor ama sonuçta orası da bünyesinde pek çok zenginliği barındırıyor. Belleville Parkı da onlardan biri.

Belleville Parkı - Parc de Belleville
Bu parka özellikle kalkıp gitmeli misiniz? Bilmiyorum; buna yazıyı okuduktan, fotoğraflara baktıktan sonra kendiniz karar verirsiniz ama benim amacım sizi Paris'te böyle bir park olduğundan haberdar etmek.

Belki oteliniz bu civardadır, belki Paris'i ve Eyfel Kulesi'ni uzaktan seyretmek hoşunuza gider, yeşillikler içinde dolaştıktan sonra bambaşka bir Paris'i tanımak isteyebilirsiniz, hava güzelse piknik yaparsınız belki; Parc de Belleville bunun için var.

Belleville Parkı - Parc de Belleville
Parkın pek çok girişi var ama benim gibi yokuş tırmanmaktansa "boşa alıp" bayır aşağı inmek isteyenlerdenseniz siz de, yukarıdan girişi tarif edeyim o zaman. Hep birlikte tepeden dolaşa dolaşa aşağıya doğru, hiç yorulmadan ineceğiz, merak etmeyin.

11 numaralı metro hattının "Pyrènes" istasyonunda inip de dışarı çıktığınızda, Rue de Belleville'den yokuş aşağı inmeniz gerekiyor önce. Ortam pek havalı olmayabilir ama bu yokuşun sol tarafında sizi bir sürpriz bekliyor: Edith Piaf'ın Doğduğu Ev! Bu evi geçtikten sonra ilk köşeden sola dönüp sokağa girerseniz parka epeyce yaklaşmış oluyorsunuz.

Belleville Parkı - Parc de Belleville
Yürüdüğünüz bu dar sokağın adı Rue Piat. Hafif bir yokuş çıkarak ilerlerken parkın ilk girişini sağda göreceksininiz; ben bu girişi görür görmez hemen içeri girdim ama siz benim gibi aceleci davranmayın. 

Bu kapıdan girmek yerine sokak boyunca düz yürümeye devam edince teras gibi bir meydana geliyorsunuz, orası daha güzel, daha etkileyici. Bence terasın olduğu, Paris'in ve Eyfel Kulesi'nin yukarıdan göründüğü bu noktadan girmek daha zevkli olacaktır.

Üzüm Bağları
Belleville Parkı - Parc de Belleville
Üst kapının oradaki sütunlu anıtsal yapı tarihi olmadığı için çok da hayranlık uyandırıcı durmuyor ama üzerindeki graffitiler ilgi çekici. Paris'te Street Art'ın en güzel örneklerini bulma şansınız var; tabii dönemine göre. Biliyorsunuz graffiti sanatçıları bu resimleri sürekli güncelliyor.

Manzarayı karşınıza alıp sol tarafa doğru giden patikadan yürümeye başlarsanız biraz ileride solda karşınıza Paris'te nadir görülen üzüm bağlarının küçük bir örneği bulunuyor. Montmartre Tepesi'ndeki Le-Clos-Montmartre kadar etkileyici olmasa da Paris'te üzüm bağı görmek enteresan bir duygu bence. Hatta bir tane de Parc de Bercy'de keşfettim...

Belleville Parkı - Parc de Belleville
Sonra  kıvrıla kıvrıla aşağı inerken karşınıza, yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi beton bloklar da çıkabiliyor. Evet, Paris'in bu tarafları 20. yüzyılın ortalarında yaşanan büyük göç dalgalarıyla ciddi bir nüfus yoğunluğunu taşımak zorunda kalmış ve bu tarz sevimsiz apartmanlar dikilerek acil konut ihtiyacı karşılanmaya çalışılmış.

Paris'in tamamının böyle olduğunu insan aklına bile getirmek istemiyor. Batıyı bir dönem -belki de ihtiyaçtan- etkisi altına alan beton seviciliği bu tarz olumsuz sonuçlara neden olmuş işte. Biz ise ülke olarak bu süreci henüz atlatamadık ama bir gün inanıyorum ki bu hatadan dönülecek ve şehirlerin insan yaşamını kolaylaştırmak ve güzelleştirmek amacıyla insanı temel alan ilkeler çerçevesinde planlanması sağlanacak. O vakte kadar yaşadığımız yerlere ne kadar az hasar verebilirsek kârdır.

Belleville Parkı - Parc de Belleville
Paris manzarasına karşı dolaştığınız bu yamaçlar vaktiyle bir savaşa da tanıklık etmiş. 1814'te buraya 120 bin kişilik Rus ordusu gelmiş ve burası kanlı savaşlara mekan olmuş. Daha sonra taş ocağı olarak kullanılan bölge Baron Haussmann'ın Paris'i yeniden inşası sırasında gerekli olan taşların karşılandığı önemli yerlerden biri olmuş.

1988'e gelindiğinde de park bugünkü şekliyle düzenlenip Parislilerin hizmetine açılmış. Aslına bakarsanız Parislilerin değil de bölge halkının hizmetine açılmış demem daha doğru olur çünkü -izlenimlerime göre- Paris'teki diğer büyük parklara, başka arrondissement'larda oturan insanlar da gelir ama Parc de Belleville'e daha çok bu civarda oturan insanlar geliyor. Yani yerli ve yabancı turist açısından çok cazip bir yer olarak algılanmıyor. 

Belleville Parkı - Parc de Belleville
Çünkü hemen yakınlarda olan diğer büyük park, Parc des Buttes-Chaumont daha parizyen bir havaya sahip olduğu için Belleville Parkı'na göre daha popüler. Ama Belleville Parkı'nın da avantajı Eyfel Kulesi manzarası ve daha sakin olmasında.

Parkın ortasında kat kat aşağı inen yapay havuzlar ve bir de şelale bulunuyor. Benim gezim sırasında kat havuzlarında su yoktu ama şelale gayet güzel akıyordu. Bir de parkın sonunda bulunan yuvarlak havuz doluydu. Su hayatı bu kadar güzelleştirirken neden hayatımızdan eksik edilir ki?

Belleville Parkı - Parc de Belleville
Dolaşa dolaşa parkın sonuna, yani en aşağı indiğinizde alt kapıdan çıkıyorsunuz ve sokak boyunca aşağı inmeye devam ederseniz de 2 numaralı metro hattının "Couronnes" istasyonuna ulaşmış oluyorsunuz. Sağa dönüp yürümeye devam ederseniz Belleville var. Sola dönüp devam ederseniz de iki durak sonrası Paris'in en güzel mezarlıklarından biri olan Père Lachaise Mezarlığı sizi bekliyor; bence orayı da mutlaka gezmelisiniz.

Parka ilk giriş yaptığınız üst kapının yukarılarındaysa Paris'in hoş köşelerinden biri olan Rue de Mouzaïa - Rue de Bellevue var. İsterseniz oralarda da dolaşabilirsiniz. Buttes-Chaumont Parkı zaten olmazsa olmazlar listemizde...

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Parc de Belleville, 27 Rue Piat, 75020 Paris

Paris Şehir Merkezindeki Diğer Önemli Parklar:
Jardin des Tuileries
Jardin du Luxembourg
Jardin des Plantes
Parc Monceau
Parc Montsouris
Parc des Buttes-Chaumont
Parc de Bercy
Parc de la Villette
Parc André-Citroën
Square Louise-Michel - Montmartre
La Petite Ceinture
La Coulée Verte - Promenade Plantée
Parc Georges-Brassens
Parc Rives de Seine
- Jardín du Trocadéro
- Champ de MarsTÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.