Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

4 Temmuz 2016 Pazartesi

Trocadéro Meydanı - Place du Trocadéro

Trocadéro Meydanı - Place du Trocadéro
(Son Güncelleme: 14.11.2017) Bu yazımızda Paris'teki en önemli turistik meydanlardan biri olan Trocadéro'yu tanıyacağız. Resmi olarak Place du Trocadéro et 11 Novembre olarak geçen bu meydanı biz kısaca Trocadéro (trokodero ya da tğokadeğo) olarak anıyoruz. Burası Paris'te gezilecek yerlerin başında geliyor...

Paris'in bu kadar önemli bir meydanı olmasına rağmen bu blog'ta yazmaya daha yeni sıra gelmiş olması da ilginç... Gerçi Eyfel Kulesi'nin -bence- en güzel seyredildiği bu meydandan La Tour Eiffel - Eyfel Kulesi yazısında bahsetmiştim ama artık burayı daha detaylı bir şekilde mercek altına almanın zamanı geldi.

16. arrondissement'da, Eyfel Kulesi'nin tam karşısındaki tepeliğin üzerinde bulunan bu meydanın adı Fransızların 1823'te İspanyollar'a karşı kazandıkları bir savaşın adını taşıyor. 1978'de eklenen "11 Kasım" ibaresi ise 1. Dünya savaşının bitimindeki ateşkesin anısına verilmiş.

Trocadéro Meydanı - Place du Trocadéro
Bu meydan, Paris'e ilk kez gelip Paris'te Bir Hafta ve Paris'te 3 Gece 4 Gün yazılarımda da belirttiğim gibi, gezilerine Eyfel Kulesi ile başlamak isteyenler için ulaşmaları gereken ilk nokta. 8 ya da 9 numaralı metroya binip Trocadéro'da indikten sonra "La Tour Eiffel" oklarını takip ederek ulaşacağınız çıkıştan sonra solunuzda Mimarlık Müzesi - Cité de l'Architecture olacak ve bu şekilde çok az yürüdükten sonra soldaki boşluğa kafanızı çevirdiğinizde Eyfel Kulesi tüm muhteşemliği ile sizi karşılıyor olacak. Kafanızdaki ilk Paris imajının bu olmasını istiyorum, çünkü benim için yıllar önce tam da böyle olmuştu...

Eyfel Kulesi'ni karşınıza aldığınızda sağlı sollu iki yanınızda bulunan bina Palais de Chaillot - Chaillot Sarayı olarak geçiyor. Sol tarafınızdaki bölümde Mimarlık Müzesi - Cité de l'Architecture ve Chaillot Tiyatrosu, sağ tarafınızdaki bölümde ise Denizcilik Müzesi - Musée de la Marine ve İnsan Müzesi - Musée de l'Homme bulunuyor.

Ben genelde Paris'e ilk kez geleceklere gezilerine buradan başlamalarını ve Eyfel'i ilk bu noktadan gördükten sonra meydanın en ucundaki sağlı sollu merdivenlerden aşağı inip, fıskiyeli havuz boyunca aşağı yürüyerek Eyfel Kulesi'ne bu şekilde ulaşmalarını öneriyorum.

Trocadéro Meydanı - Place du Trocadéro
Paris'e daha önce geldiyseniz ve yine bu bölgede gezmek istiyorsanız bu kez yine bu merdivenlerden inerken Jardin du Trocadéro - Trocadéro Bahçesi'ni dolaşmanızı önerebilirim. Sol tarafınızda l'Aquarium de Paris - Paris Akvaryum'u olduğunu unutmayın sakın.

Aşağıdaki atlı karıncaya ulaştıktan sonra da dilerseniz Eyfel Kulesi'ne doğru Pont d'Iéna - Iéna Köprüsü'nden karşıya geçebilir ya da sola dönüp, merdivenlerden aşağı inerek Seine Nehri boyunca yürüyebilirsiniz.

Trocadéro Meydanı'nda kalmayı tercih ederseniz de burada yapacağınız en güzel şey mimarlığa ilgi duyuyorsanız Mimarlık Müzesi'ni, denizciliğe ilgi duyuyorsanız Denizcilik Müzesi'ni ya da insanı anlamayı kendinize dert edinmişseniz ve sorgulamayı seven biriyseniz de İnsan Müzesi'ni ziyaret etmek.

Trocadéro Meydanı - Place du Trocadéro
Trocadéro Meydanı yeme-içme konusunda da oldukça hoş seçenekler sunuyor. Her biri ayrı ayrı yazı konusu olabilecek olan bu restoranlar, meydan çevresince, yarım daire biçiminde dizilmiş bir şekilde sizi bekliyor. Aslına bakarsanız bunlardan hiçbiri benim için daha öncelikli değil, hangisi boşsa, hangisi gözünüze daha hoş görünüyorsa oraya oturabilirsiniz.

Tabii manzara olarak en güzelinin Café du Trocadéro olduğunu söylemeliyim, Eyfel'i tam karşıdan görüyor ama manzaralı kısımda yer bulma olasılığınız pek yüksek değil; eğer o kısımda yer bulursanız sakın kaçırmayın derim. Yine de meydandaki diğer kafe-restoranlardan Le Malakoff, Carette, Kléber ve Le Coq'a da haksızlık etmek istemem. Dedim ya canınız hangisini çekiyorsa ya da hangisi müsaitse orada oturup bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Yarım daire şeklindeki meydana altı büyük caddeden ulaşılıyor. Sırtınızı Eyfel Kulesi'ne verirseniz, soldan sağa sırasıyla La Muette'e doğru giden Avenue Paul Doumer (ki hemen ileride sola, Passy'ye doğru giden Rue Benjamin Franklin buraya ekleniyor; yol üstünde Bazac'ın Evi - Maison de Balzac ve Şarap Müzesi - Musée du Vin var), Boulogne Ormanı'na ulaşan Avenue Georges Mendel, Cem Uzan'ın oturduğu Avenue d'Eylau, Porte Maillot'ya giden Avenue Raymond Pincaré, Zafer Takı'na ve Champs-Elysées'nin başına ulaşan Avenue Kléber ve Place de l'Alma'ya inen Avenue du Président Wilson şeklinde sayabiliriz.

Trocadéro Meydanı - Place du Trocadéro
Bu meydandan Eyfel Kulesi'ne doğru yürümek dışında yapabileceğiniz iki ayrı yürüyüş güzergahından biri, Zafer Takı'na doğru Avenue Kléber üzerinde ilerlemek olsa da ben size Avenue du Président Wilson'a girip aşağı doğru ilerlemenizi öneriyorum. Place de l'Alma'ya doğru yürürken yol üzerinde sağda Eyfel Kulesi ara ara görünüp güzel fotoğraf kareleri verirken, yol üzerinde de birkaç müze sizi bekliyor olacak:

İlk önce ulaşacağınız Place d'Iéna - Iéna Meydanı'ndaki Asya Sanatları Müzesi - Musée Guimet'yi gezmenizi şiddetle öneriyorum. Eğer Asya sanatları ilginizi çekmiyorsa da bu kez bulvar üzerinden yokuş aşağı inişinize devam etmenizi, sağınızda karşınıza çıkacak olan ve her ikisi de çağdaş sanat müzesi olan Palais de Tokyo'yu ya da Paris Modern Sanat Müzesi'ni gezmeyi tercih edebilirsiniz.

Hiç sapmadan dümdüz inmeye devam ederseniz de ulaşacağınız yer Alma Meydanı - Place de l'Alma olacak ki burası da Prenses Diana'nın bir trafik kazasında hayatını kaybettiği meydan olması bakımından magazinsel ve bir o kadar da tarihi öneme sahip. Gezinizin bundan sonrasına ise ya Seine Nehri boyunca yapacağınız yürüyüş ya da lüks alışveriş caddesi Avenue Montaigne'de dolaşmak ayrı bir hoşluk katabilir.

Trocadéro Meydanı - Place du Trocadéro
Özetle Trocadéro Meydanı, Paris'i gezmeye gelen her turistin yolunun düşmesi gereken ve bu ilgiyi hak eden çok güzel bir meydandır. Gündüzü ayrı güzel gecesi ayrı güzel bu meydandan Eyfel Kulesi'ni izlemenin tadına doyum olmaz. Özellikle geceleri her saat başı Eyfel Kulesi'nin yanıp sönen, ışıl ışıl parlayan aydınlatmasına bu noktadan tanıklık etmek rüya gibidir.

Ah son olarak bir de meydanın ortasındaki heykelin kime ait olduğunu söyleyelim: Yüksek bir kaidenin üzerinde, at üstünde tasvir edilen tarihi kişilik Mareşal Foch (foş). Hani Paris'in en geniş bulvarı olma özelliğini taşıyan Avenue Foch'un da isim babası olan bu Mareşal Foch, Fransız tarihinde I. Dünya Savaşı'nın önemli askerlerinden biri...

Ayrıca eklememiz gereken önemli bir not da Trocadéro Meydanı'nda bulunan ve 1937'de inşa edilmiş Palais de Chaillot'nun yerinde eskiden Palais du Trocadéro - Trocadéro Sarayı adında muhteşem bir fuar ve sergi sarayı olduğunu bilmemiz. Bu konuda da bir yazıyı ilk fırsatta yazmaya çalışacağım.Yazımıza Paris'teki doktorlarımdan birinin Trocadéro'daki muayenehanesinden çıkarken çektiğim bir video ile son verelim ve bu vesileyle hem bu bölgede yapılmış apartmanlardan içini görelim, hem de apartmandan çıkıp Eyfel'e doğru yürürken yaşadığım duyguyu hep beraber hissedelim.

Paris güzeldir, Trocadéro da öyle...

Keyifli geziler, keyifli keşifler...


Adres: Place du Trocadéro, 75016 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.