Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

11 Mart 2016 Cuma

Sevimli Bir Kafede Öğle Molası: Strada Café - Quartier Latin

Strada Café - Quartier Latin
(Son Güncelleme: 13.11.2017) Paris'in Latin Mahallesi (Quartier Latin) bugüne kadar yolumun çok sık düşmediği ama ne kadar güzel bir yer olduğunu bildiğim özel bir bölge. Artık vakit buldukça yolumu o taraflara düşürüp, her geçen gün biraz daha keşfetmeye çalışıyorum; tıpkı geçtiğimiz hafta olduğu gibi... 

Fransızca exchange arkadaşım sevgili Elisa, en son buluşma adresi olarak Strada Café'yi verince burayı Mart 2016'da keşfetme şansım oldu, beğendiğim yerleri sizlerle paylaşmayı sevdiğim için de bu yazı konusu olarak Strada Café'yi seçtim.

Strada Café'den Paris'te iki tane var. Bir tanesi Marais Bölgesi'nde, bir tanesi de bu yazıda bahsettiğim Latin Mahallesi'nde. Le Marais'deki yerlerini henüz denemedim ama Latin Mahallesi'nde bulunan şubelerinin son derece sıcak ve sevimli olduğunu söyleyebilirim. O yüzden gelin bu kez Strada Café'de oturup hafif bir şeyler yiyelim, olmazsa sıcak-soğuk bir şeyler içip hasb-ı hal edelim.

Strada Café - Quartier Latin
Strada Café 5. arrondissement'da, 10 numaralı metro hattının Cardinal Lemoine istasyonunun hemen orada, 24 Rue Monge adresinde bulunuyor. Köşelemesine konumu nedeniyle de Paris'in tipik kafelerinin o sevimli havasına sahip. Kapı önünde üç beş masa sadece, asıl hoşluk kafeden içeri girince.

İçerisi çok büyük değil ve gündüz vakitleri, hele de okulların açık olduğu zamansa, biraz kalabalık oluyor. Burası çoğunlukla üniversite öğrencilerinin uğrak yeri. Gerçi çok ucuz bir yer olduğu söylenemez, yani bir öğrenci mekanı olarak ucuz değil yoksa Paris standartlarında bir kafede fiyatlar nasılsa burası da öyle.

Gençlerin uğrak yeri olunca, Strada Café'den içeri girdiğiniz zaman o genç enerjiyi hemen hissediyorsunuz. Biraz salaş, biraz şık, biraz dağınık, biraz estetik ama her şeyden öte canlı bir sohbetin döndüğü belli olan güzel bir atmosferi var.

Strada Café - Quartier Latin
Dilerseniz kahvaltı yapabileceğiniz, dilerseniz öğle yemeği olarak sandviç, salata, çorba gibi seçeneklerle karnınızı doyurabileceğiniz, dilerseniz de sıcak ya da soğuk içeceklerden söyleyip keyifli bir sohbet yapabileceğiniz güzel bir mekan burası.

Ortam genç, içerisi de kalabalık olunca bazen sohbetin tonu artmak zorunda kalabiliyor, böyle olunca da konuştuklarınızı duymakta zorlanabiliyorsunuz ama yine de mekanın enerjisi her şeyi görmezden gelmenizi sağlayabiliyor.

Biz burayı denediğimizde bir salata bir de tost menüsü söyledik, her ikisinden de paylaşıp her şeyin tadına bakmaya çalıştık. Benim fırın patateslerim şahaneydi, kabak çorbası da soğuk kış gününde ilaç gibi geldi ki ben kabak çorbası sevmem :)

Strada Café - Quartier Latin
Tabii ki Paris gezinizde özel olarak kalkıp Strada Café'ye gelmenize gerek yok. Paris'te gitmeye değecek yüzlerce kafe ve restoran zaten var ama konakladığınız yer bu civardaysa ya da Quartier Latin keşif turundaysanız, hele ki Rue Mouffetard'da dolaşıyorsanız iki adım ötenizdeki bu kafeye de uğramamazlık etmeyin derim.

Sonrasında, caddeden aşağı inip Rue des Ecoles'den sola dönüp Sorbonne Üniversitesi ve Ortaçağ Müzesi'ne doğru yürüyebilir, biraz daha aşağı inip Saint Germain Bulvarı'nda bir gezinti yapabilir ya da daha da aşağı yürüyüp Seine Nehri'ne ulaşarak Notre Dame Katedrali tarafına geçebilirsiniz.

Hafta içi 08:00-18:30, hafta sonları ise 10:00-18:30 arasında açık olan Strada Café'nin web sayfasına bu linkten ulaşabilir, oraya uğradığınız bir gün fotoğrafınızı instagram'a yüklediğinizde @parisrehberi'ni etiketleyerek ya da hashtag olarak #ParisteNet ve #ParisRehberi'ni kullanarak beni de mutlu edebilirsiniz :)

Afiyet şeker olsun.

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.