Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

22 Ocak 2016 Cuma

Rue Mouffetard'da Bir Lezzet Mekanı: Restaurant Le Mouffetard

Restaurant Le Mouffetard
(Son Güncelleme: 09.11.2017) Paris restoran ve kafe cenneti. Öyle ünlü markaların, birbirinin kopyası olan fabrikasyon zincirleri değil de her biri kendine özgü karakteristiğe, kendine has mutfağa ve damak tadına sahip restoranlar. Fırsat buldukça yeni yerler deniyorum ama bazı yerleri diğerlerinden çok sevince oranın müdavimlerinden oluyorum. İşte bu yazıda sizlere, Paris'in en sevdiğim köşelerinden biri olan Rue Mouffetard'da, yemek yemeyi en çok sevdiğim restoran olan Le Mouffetard'ı tanıtmak istiyorum sizlere.

5. arrondissement'da, Paris'in ünlü Quartier Latin - Latin Mahallesi'nde bulunan restorana 7 numaralı metro hattına atlayıp Censier - Daubenton istasyonunda indiğinizde, Rue Mouffetard'ın güneydeki başlangıç noktası iki adım ötenizdedir. Hem bu istasyonun çevresi hem de Rue Mouffetard'dan yukarı doğru yürüdüğünüzde sizi karşılayan gerçek Paris atmosferi ile mutlu olacağınıza inanıyorum. Yokuştan çıkarken sağda bir manav göreceksiniz, renk renk meyveler içinizi (ve iştahınızı) açacak. Tam çaprazında bir Nicholas butiği bulunuyor. Restoranımız Le Mouffetard işte tam bu noktada.

Restaurant Le Mouffetard
Bu sokakta nerede yemek yerseniz yiyin, aşağı yukarı benzer memnuniyetle ayrılırsınız restoranınızdan. O yüzden gönül rahatlığıyla herhangi bir tanesini seçebilirsiniz. Biz de ilk kez Ocak 2016'da bir Pazar günü burayı denedik ve salata yeme hevesiyle Le Mouffetard'a girdik. Atmosfer o kadar hoştu ki, buranın güzel bir Fransız restoranı olduğunu anlayınca, salata fikrinden hemen cayıp, Paris'te yaşamaya başladıktan sonra en sevdiğim yemeklerden olan confit de canard yemeye karar verdim.

Tam öğle vakti geldiğimiz için ortalık önce boştu, sonra yavaş yavaş dolmaya başladı. Restoranın müdavimleri çoğunlukla Fransızlardı ve son derece nezih, sakin, kendi hallerinde insanlardı. Böyle huzur dolu ortamlarda yemek yemeyi ayrıca seviyorum. Garson hanımefendiler son derece sıcak kanlı ve şakacıydı. Bu Paris'te Kafe ve Restoranlarda Başınıza Neler Gelecek? yazımda da belirttiğim gibi bu kolay kolay bulabileceğiniz bir hizmet değil :) Hızla servis yaptılar, siparişlerimizi aldılar ve koştura koştura gittiler. Çok geçmeden yemeğimiz geldi, garsonumuz "bon appétit" diyerek güler yüzle masadan ayrıldı.

Restaurant Le Mouffetard

Yemekten bir çatal aldım ki damağıma yayılan lezzeti size tarif edemem. Gurme olmadığımı her fırsatta söylerim, bilirsiniz ama izninizle güzel bulduğum yemeklere de "güzel" deme hakkını kendimde görüyorum :) Ördek ayrı güzeldi patates ayrı güzel. Evet evet, patates bir başka güzeldi.

Beni şaşırtan şeylerden biri de yemeğin ortasında bir yerde diğer garson kızın gelip yeniden "bon appétiiiiiit" demesiydi. Çünkü Fransızlar sadece yemeğe başlarken "bon appétit" diyorlar, yemeğin ortasında dediğinizde bu onlara garip gelir, oysa biz yemekten önce de, sonra da, yemek sırasında da bol bol "afiyet olsun" deriz. O yüzden yemek ortasında bir Fransızın gelip böyle "afiyet olsun" demesine oldukça şaşırdık :)

"Confit de Canard" - Restaurant Le Mouffetard
Sağlıklı olmak adına değil ama bu lezzet bir an önce bitmesin diye yavaş yavaş yemek zorunda kaldım; kesinlikle bir tabak daha yiyebilirdim ama işte burada sağlıklı olma kaygısı devreye giriyor. Kolay olmuyor Martinique'lerde mayolu pozlar vermek :)

Yemekten sonra size hep tavsiye ettiğim café gourmand söyledik. Aslında bu konuda ayrı bir yazı yazmak gerek belki, çünkü bunu herkes bilsin istiyorum, böyle yazı aralarında kaynayabiliyor. Yemekten sonra hangi tatlıyı yiyeceğinize karar veremediğinizde ya da azar azar aranızda paylaşmak, sadece tadına bakmak istediğinizde, kahve yanında ufak ufak tatlı çeşitlerinin servis edildiği café gourmand'ı söyleyebilirsiniz. Hele ki burada kahve servisinin yapıldığı sarı büyük fincanlar da benim için ayrıca şaşırtıcıydı. Biliyorsunuz genelde espresso servisi kuş kadar kaplarda yapılıyor :)

Restaurant Le Mouffetard
O günden sonra Le Mouffetard'a sık sık gider olduk. Ne zaman Rue Mouffetard'a gitmiş olsak hep burada yiyoruz. Oysa civarda başka güzel restoranlar da var; onları da denemem gerek, biliyorum ama böyle de sadık bir müşteriyimdir, sevdim mi tam severim :)

Kışın içeride oturması zevkli, hava güzel olduğunda da kapı önünde yemek. Sokak zaten capcanlı, önünüzden gelip geçen insan çeşitliliğinin haddi hesabı yok. Aklınıza hayalinize gelmeyecek kıyafet kombinlerini görebileceğiniz bir kültür mozaiği ile karşılaşıyor, bir yandan da -bence- Paris'te makul fiyata -bence- en iyi confit de canard'ı yiyorsunuz...

Restaurant Le Mouffetard
Paris'i gezmeye gelen herkesin yolunu mutlaka Rue Mouffetard'a düşürmesi gerektiğini zaten söylüyorum. O sokak boyunca yürürken karnınız acıktığında herhangi bir yerde rahatlıkla yemek yiyebilirsiniz (Memnun kalmadığınız bir yer olursa bizlerle paylaşın lütfen). Ama böyle güzel bir mekanda yemek yemek isterseniz de Le Mouffetard sizleri bekliyor. Öğlen için rezervasyon gerekmeyebilir belki ama belki akşam için rezervasyon yapmakta yarar olabilir. Dilerseniz The Fork - La Fourchette'teki bu linke bakıp varsa bir kampanya ve promosyondan yararlanabilirsiniz. Ya da geçerken uğrayıp içerisi doluysa rahatlıkla başka bir yere bakabilirsiniz.

Yemekten sonra Rue Mouffetard'dan yukarı doğru yürüyüşünüze devam edebilir, sokağı bitirdiğinizde sola dönerseniz Panthéon tarafına, düz devam ederseniz Sorbonne Üniversitesi tarafına yürür, en sonunda Saint Germain Bulvarı'na ve Saint Michel'e ulaşırsınız.

Paris bir şenliktir bazen de leziz bir yemektir :)

Afiyet bal şeker olsun...
Adres: Restaurant Le Mouffetard, 116 Rue Mouffetard 75005 Paris

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

1 yorum:

  1. Paris'deyim ve keske blogunuzu daha once kesfetseymisim. Ufak tefek notlar aldim. Cok tesekkurler.

    YanıtlaSil

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.