Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

4 Aralık 2015 Cuma

Rengarenk Bir Sokak: Rue Crémieux

Gare de Lyon Yakınlarında Rengarenk Bir Sokak: Rue Crémieux
(Son Güncelleme: 09.11.2017) Elimden geldiğince sizlerle Paris'in gizli saklı güzelliklerini bu blog'ta paylaşmaya çalışıyorum ama bazen de bir yeri sadece sosyal medya hesaplarımda bir fotoğrafta anlatıp geçebiliyorum ama fark ettim ki sosyal medyanın yoğun akış trafiği içinde o güzellikler kaybolabiliyor.

Oysa tanıtmak istediğim yerleri blog'ta bir yazı olarak hazırladığımda bir nevi arşivlenmiş oluyor, böylece Pariste.Net'in sosyal medya hesaplarını takip etmeyen ya da kimi gönderileri gözden kaçıranlar için daha kolay ulaşabilir bir kaynak oluşuyor. İşte bu yazıda, böylesi yerlerden birindeyiz yine: Rue Crémieux...

Gare de Lyon Yakınlarında Rengarenk Bir Sokak: Rue Crémieux
12. arrondissement'da, Gare de Lyon'un hemen yakınlarında bulunan bu rengarenk sokak, Paris gezilerinize hoşluk katacak, yüzünüze tebessüm yerleştirecek sevimli bir yer. Özellikle kalkıp gelmeye değer mi bilmiyorum ama konaklama olarak Gare de Lyon tarafını seçenler ya da yolu bu taraflara düşenler için, gelmişken görülecek güzel bir sokak.

Gare de Lyon'da kalıyorsanız zaten muhakkak görün ama başka bir bölgede kaldığınız halde merak edip görmek isterseniz, Paris metrosunun 1 ya da 14 numaralı hatlarından, RER'inse  A ya da D hatlarından biriyle Gare de Lyon'a gelebilirsiniz. Garın ana kapısından çıkınca meydanın karşısındaki Restaurant l'Européen'ın olduğu köşeden Rue de Lyon'a girip Bastille Meydanı'na doğru yürürseniz, 150-200 metre kadar ileride solda Rue Crémieux'ye ulaşmış olursunuz.

Gare de Lyon Yakınlarında Rengarenk Bir Sokak: Rue Crémieux
Paris'in her tarafını saran gösterişli Haussmannien apartmanlarına alışan gözlerimiz için şehrin ortasında küçük bir mahalle havası estiren Rue Crémieux, turistlerin olduğu kadar fotoğrafçıların da ilgisini çekiyor. Burası da Paris'te fotoğraf çekilecek en güzel mekanlardan biri olduğu için Rue Crémieux'ye ne zaman gitseniz, sokağın sakinleri kendi hallerinde normal hayatlarını yaşarken, bir yandan da birilerinin sürekli fotoğraf çektiğini görürsünüz; çoğu zaman da bu profesyonel bir çalışma olabiliyor.

Rue Crémieux 7,5 metre genişliğinde 144 metre uzunluğunda küçük bir sokak aslında ama ikişer katlı rengarenk boyanmış evlerle çevrili olduğu için, insan bu sokağa girdiğinde içini çocukça bir sevinç kaplıyor. Bilmem benzetmek ne kadar doğru olur ama Sultanahmet'teki Soğukçeşme Sokağı gibi özel olarak korunmuş, farklı bir özen gösterilmiş, ayrıcalıklı bir sokak diyebiliriz burası için.

Gare de Lyon Yakınlarında Rengarenk Bir Sokak: Rue Crémieux
Yeşilli mavili morlu, turunculu pembeli kırmızılı birbirinden cici evlerin arasında parke taşlı yolda yürürken kısa süre de olsa renkli bir rüyaya dalmış gibi oluyorsunuz. Kısa diyorum çünkü sokağın sonuna kadar yürüyüp geri dönmek o kadar uzun zamanınızı almıyor. Tabii bu sokakta bulunan küçük otellerde kalma şansı yakalayıp buranın tadını daha çok çıkarmaksa size kalmış. Bense yukarıdaki fotoğraftaki evin rengini görünce İstanbul'daki evimi hatırladım; Pembe Ev derdik aramızda, anılarım uçuştu bu evi görünce karşımda...

Kişisel olarak Paris'in doğu taraflarına yolum çok düşmediğinden, Gare de Lyon da Paris'in doğu tarafında kaldığından, bu sokaktan çok sık geçtiğim söylenemez ama eşimi dostumu gezdirirken vaktimiz olursa yolumuzu buraya düşürüp arkadaşlarımın gözlerindeki ışıltıyı görmek çok hoşuma gidiyor. Tabii bu söylediğim küçük şeylerle, ufak detaylarla mutlu olmayı, hayatını renklendirmeyi bilen insanlar için geçerli. Büyük beklentileri olanlar için Paris'te yapacak çok daha başka şeyler var.

Gare de Lyon Yakınlarında Rengarenk Bir Sokak: Rue Crémieux
Rue Crémieux (rü kremiyö ya da ğü kğemiyö) adını 1796-1880 yılları arasında yaşamış Fransız politikacı ve devlet adamı avukat Adolphe Crémieux'den almış. Bu sokak 1865'ten beri var; 1897'ye kadarsa bu sokağın adı Avenue Millaud olarak geçiyormuş.

Rengarenk evlerin, kapıların ve panjurların önünde fotoğraf çekmek/çektirmek için ne kadar zaman harcarsınız bilmem ama Rue Crémieux'de en az on dakika, en çok yarım saat vakit geçirebilirsiniz sanıyorum. Hazır buralara gelmişken yürüyüşünüze Bastille Meydanı - Place de la Bastille tarafına doğru giderek devam edebilirsiniz.

Gare de Lyon Yakınlarında Rengarenk Bir Sokak: Rue Crémieux
Buradan sonra da dilerseniz Saint Martin Kanalı - Canal Saint Martin yürüyüşü yaparsınız, dilerseniz de Marais Bölgesi'ne dalıp Paris'in bir başka renkli yaşamı içinde kaybolmanın zevkini yaşarsınız. Sokağın kuzey tarafında ilginç yürüyüş parkuru La Promenade Plantée - Coulée Verte, güney tarafındaki Seine Nehri'nin hemen karşı kıyısında ise Jardin des Plantes bulunuyor.

Sanırım Rue Crémieux hakkında söyleyebileceklerim şimdilik bunlar. Bu tarz sokaklar -bu kadar renkli olmasa da- Montmartre Tepesi'nin arka taraflarında da var. 20. arrondissement'dakRue de Mouzaïa & Rue de Bellevue de güzeldir ama bir de 13. arrondissement'daki Rue des Orcihdées ve Square des Peupliers var ki oraları da bir fırsatını bulup görmelisiniz...

Renkli günler...
Adres: Rue Crémieux, 75012 Paris

Benzer yerler:
Rue des Orchidées
Rue de Mouzaïa & Rue de Bellevue
Square des Peupliers

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

1 yorum:

  1. Gerçekten Paris içindeki gizli hazinelerden biri bu sokak. Yazınızdakiler ile aynı kareleri yakalayabilmek ayrı bir zevk.

    YanıtlaSil

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.