Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

5 Ekim 2015 Pazartesi

Yurt Dışına Nasıl Yerleşilir? Paris'te Yaşama Hayali...

Yurt Dışına Nasıl Yerleşilir? Paris'te Yaşama Hayali
(Son Güncelleme: 20.04.2017) Özellikle son birkaç aydır çok yoğun biçimde Paris'e nasıl yerleştiğimi soran, kendilerinin de nasıl yerleşebileceği konusunda fikir almak isteyen kişilerden mesajlar alıyorum. Tabi ki herkesin durumu farklı farklı ve elimden geldiğince herkese yanıt vermeye çalışıyorum ama artık bu konuda derli toplu bir rehber yazısı yayınlamak kaçınılmaz oldu...

Yurt dışına yerleşme uzmanı değilim, öyle bir iş yapmak gibi bir amacım da yok ama benim size yardımcı olmak istediğim nokta şu: Bir Avrupa ülkesine, özellikle bildiğim yer olarak Fransa'ya yerleşebilmeniz için önünüzde hangi seçenekler olduğunu sıralamak istiyorum. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan bu seçenekleri tek tek gözden geçirelim. Okumak için vakti olmayanlar Pariste.Net TV için hazırladığım ve fonda harika Paris görüntüleriyle çektiğimiz Yurt Dışına Nasıl Yerleşilir? videosunu da seyredebilirler:


Yaşınızı, eğitim durumunuzu bilmemekle birlikte size genel çerçevede altı seçenekten bahsedebilirim:

1- En sağlıklı yöntem buraya herhangi bir master programına kayıt yaptırıp gelmek. Hem öğrencilik yapıp hem de part time çalışma hakkı elde etmek ve daha sonra staj hakkıyla birlikte profesyonel iş dünyasına dahil olmak için fırsat kovalamak en insani çözüm gibi görünüyor. İmkanınız varsa üniversiteye burada başlamak, sonrasında master ve doktora programlarına kaydolarak sisteme ve sosyal hayata ve sonrasında da iş dünyasına dahil olmak en çağdaş yöntem. Eğer çok gençseniz ve başka bir ülkede yaşamak istiyorsanız kendinize bu şekilde bir gelecek çizebilirsiniz. Eğer eğitim işlerini halledip çoktan iş dünyasına atılmış bir profesyonelseniz ya sıfırdan başlamayı göze alabilir ya da kendinize mevcut durumunuzu destekleyici bir master ya da doktora programı bulabilirsiniz. Bu şekilde Fransa eğitim sistemine girmiş, sosyal hayata katılmış dolayısıyla iş dünyasının kapsını açan yolda ilerlemeye başlamış olursunuz. Tabi ki okul bitiren herkes iş bulabilir diye bir kural yok. Bu durum her ülke için geçerli ama oyunu kuralına göre oynamadan da başarı elde etme imkanınız olamıyor haliyle. Üstelik -yanlış bilmiyorsam- Fransa, burada iki yıl yüksek öğrenim eğitimi alan kişilere vatandaşlık başvurusu yapma hakkı tanıyor. Her başvuran da vatandaş olabilecek diye bir şart yok ama diyorum ya oyunu kuralına göre oynamak gerek...

Üstelik başka bir ülkede yüksek öğrenim gören Türk insanı her şeyden önce ufku fersah fersah genişliyor; büyük olasılıkla öyle oluyor yani. Size eşime dostuma hep anlattığım bir hikayeden örnek vereyim: Mimar olarak Türkiye'de hatırı sayılır bir üniversiteden mezun olan arkadaşım yüksek lisans için Amerika'ya gitti. Mimarlık mezunu bir insanın ufku Türkiye'de ne kadar olabilir ki? Ya mimar olursunuz ya hoca olursunuz ya dekorasyon firması kurarsınız ya inşaatla ilgili bir şey yapar ya da iyi bir şirkette iş bulur farklı farklı yükselirsiniz ne bileyim... Benim arkadaşım Amerika'da eğitimine devam ederken informatik üzerine çalışmaya başladı ve kendini mimarlar için bilgisayar programı geliştirilmesi üzerine uzmanlaştı. Bilmiyorum Türkiye'de size böyle bir ufuk açıyorlar mı? Neyse, demem o ki, yurt dışında okumak güzel bir şeydir, tabi imkanınız varsa... Bu konuda da internet uçsuz bucaksız bir derya, oturup interneti verimli amaçlar için kullanın kendinize burs programları araştırın, kontaklar kurun bir şeyler yapın, kendi yolunuzu kendiniz açın, en azından elinizden geleni yapın derim...

2- Herhangi bir kurs programına (yabancı dil, aşçılık, şarap eğitimi, marketing sertifika programı vb) kayıt yaptırıp gelmek de bir diğer çözüm olabilir. Çalışma hakkı olmadan kayıt dışı çalışmanın yollarını aramak ya da burada olduğunuz süre içinde profesyonel kontaklar kurmaya çalışmak gibi şanslarınız olabilir. Burada tamamen risk almış oluyorsunuz tabi; ben bunu asla denemezdim... Ama belki sertifika programı siz staj olanağı da sağlıyordur, bu konuları iyi araştırmak gerek tabi. Elinizin altında internet, e o zaman araştırın... Yurt dışında sertifika eğitimine katıldıktan sonra hiçbir şey elde edemeseniz bile ilgilendiğiniz konuda bir formasyon sahibi biri olarak Türkiye'ye geri dönebilirsiniz ya da dönmez burada kendinize yepyeni bir yol çizme şansı yakalarsınız belli mi olur?

3- İş bulup gelmek de en şık seçeneklerden biri ama bu çok düşük bir ihtimal. Vazgeçilmez olmadığınız ya da burada sizi işe alacak bir tanıdığınız olmadığı sürece kimse AB vatandaşı olmayan birinin bitmek tükenmek bilmez resmi işlemleri ile uğraşmak istemez ne yazık ki. Aslında Türkiye'de ne cevherler var ama işte bir türlü AB üyesi olamadığımız ve serbest dolaşım hakkından yararlanamadığımız için bir AB ülkesinde iş bulabilmeniz çok güç. CV'nizin ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak tabi ki şansınız yok değil ama benim size tavsiyem, Türkiye'de uluslararası bir şirkette işe başlamak şansınızı çok yükseltecektir. Orada uluslararası mobilite şansı olan pozisyonlara geçmeyi başardınız mı ve doğru kontaklarla iletişim halinde oldunuz mu size yurt dışında bir pozisyon önerilmesi ya da bu pozisyonu sizin arayıp bulma şansınız daha yüksek. Yani orta vadeli bir plan yapıp Türkiye'de çalıştığınız iş yerini buna göre seçip öyle adım atmanız gerekecek. Ama yurt dışında çalışmak çok güzel bir şey mi? O konu tartışılır... Dilerseniz bu konuda Paris'te Çalışmak - Fransa'da İş Hayatı ve Paris'te Expat Olmak yazılarına bir göz atıverin. Bir de hemen ekleyeyim; burada iş kurma seçeneğiniz de olabilir ama Ankara Antlaşması'na dayanarak yapabileceğiniz bu girişim hakkında bilgi sahibi değilim ne yazık ki.

Yurt Dışına Nasıl Yerleşilir? Paris'te Yaşama Hayali
4- AB vatadaşı ya da AB oturumu olan biriyle evlenmek. Gerçi Fransa için bir de "sivil yaşam birlikteliği anlaşması" da diyebileceğimiz PACS denen bir birliktelik çeşidi daha var ama bu size otomatik olarak oturum hakkı tanımıyor. Sizin ya da partnerinizin bazı ekonomik kriterleri karşılıyor olmanız gerek. Örneğin oturacağınız ev belli bir metrekarenin altındaysa, partnerinizin geliri belli bir rakamın altındaysa PACS imzalasanız ve hatta evlenseniz bile size oturum izni verilmeyebiliyor. Burada Fransız makamlarının amacı size kötülük yapmak değil, Fransa'da insanca yaşayabileceğiniz koşullar olmadığı için sizin böyle bir hayat yaşayıp Fransız devletine yük olmanızın önüne geçmek. Çünkü bir kere Fransa'dan oturum izni aldınız mı pek çok sosyal haklardan ve yardımlaşma fonlarından yararlanma hakkınız da otomatik olarak doğuyor. Fransız devleti yabancıların bu sistemi sömürmesine olabildiğince engel olmaya çalışıyor. Unutmadan bir de şunu söyleyeyim, turist vizesiyle Fransa'ya gelip burada evlenmeniz mümkün olmuyor, evlilik ve birlikte yaşama amaçlı vize başvurularını Türkiye'deki Fransız konsolosluklarına yapmalısınız. Fransa'da evlilik vizesi konusunda daha fazla bilgi almak için size önerebileceğim blog http://fransaevlilikvizesi.blogspot.com adresine de bakmanızda yarar var.

5- Çok paranız varsa burada çalışmayacağınızı taahhüt ederek zenginliğinizi ve kira gelirleri vb gibi kazançlarınızı belgeleyip çalışma izni olmadan oturum izni almaksa en lüks seçenek. Lüks diyorsam da çok zengin olmanız gerekmiyor. Düzenli kira-faiz geliriniz varsa ve belli bir rakamın üzerindeyse ya da size Fransa'da "sponsor" olacak kişi sizin masraflarınızı karşılayabileceğini kanıtlayıp bu konuda yükümlülük almayı kabul ediyorsa işiniz kolay. Kimlerin size sponsor olabileceği konusu biraz muallak. Eşiniz-akrabanız olunca daha kolay halloluyordur sanırım ama arkadaş-dost-sevgili vb olduğunuzda aranızdaki bağı ve önemini ispatlamak için tabi ki Fransız Konsolosluğu'na danışmalısınız. Zaten bu tür özel vize konularını her zaman onlara danışmalısınız.

6- Son çare: İltica etmek! Bunu sadece varolan bir seçenek olarak söylüyorum, yoksa kimseye tavsiye etmem tabi. Bunu deneyip yurt dışına yerleşmek her zaman içinizde bir yara olarak kalacaktır. Sonuçta ya turist vizesiyle kalıp geri dönmeden kaçak olarak Fransa'da yaşamayı seçebilirsiniz ya da hukuki bir gerekçe ile yasal sığınma talep edebilirsiniz. Kaçak olarak kalma çok büyük bir risk, bizim gibi düzgün eğitim almış, sağlam kariyerleri olan insanların yapabileceği şeyler değil; çünkü sistemin dışında ve kaçak olarak bir hayat sürdürmek zorundasınız. Oysa başka bir ülkeye yerleşirken insani koşullarda yaşamalı, Türkiye'deki sağlam background'unuzu buraya taşıyabilmelisiniz. Yoksa mutluluğu bulmanız o kadar kolay olmayacaktır. Yasal sığınmacı olmanın hukuki gerekçelerini ise bilmiyorum, bu konuyu da internette araştırabilirsiniz ama dediğim gibi haklı bir gerekçeniz olmadığı sürece kimseye bunu tavsiye etmem.

Yurt Dışına Nasıl Yerleşilir? Paris'te Yaşama Hayali
Genel olarak yurt dışına yerleşmenin, özellikle Fransa'da hayat kurmanın yöntemlerini yukarıdaki altı maddeyle özetleyebiliriz. Benim yurt dışına yerleşme maceram da hiç de öyle sanıldığı kadar kolay olmadı. Yoğun iş hayatının beni en çok bunalttığı dönemde 2001 yılında çıktığım bir mavi yolculuk sonrasında "ilk fırsatta güneye yerleşmek" konusunda karar almıştım. O zamanki hayal destinasyonum da Kalkan'dı. Gel zaman git zaman, yavaş yavaş yurt dışına açılmaya başlayıp başka ülkelerdeki başka hayatları gördükçe artık "güneye yerleşmek" hayali beni kesmemeye başladı. Çünkü anladım ki benim istediğim çok başka bir şeydi:

Artık sadece, doğup büyüdüğüm ve tek aşkım olduğu halde artık tanıyamaz olduğum İstanbul'un vahşi yaşam koşullarından ve yıllar yıllar boyu deliler gibi çalışıp artık tükenmekte olduğumu hissettiğim iş dünyasından kurtulmak değil, kendimi bir yabancı, bir azınlık gibi hissetmeye başladığım ülkemden de uzaklaşma, bambaşka bir yaşam moduna geçme hayaliydi benimkisi. Hal böyle olunca da güneye gitmek bir şeyi çözümlemeyecekti. Neyse, işin bu hikaye kısmını Cennete Bir Yıl, Cennette İkinci YılCennette ÜçüncüYıl, Cennette Dördüncü Yıl ve Cennette Beşinci Yıl yazılarımda etraflı bir biçimde anlatmıştım zaten.

Yurt dışına yerleşme kararı alıp gerekli adımları atmak için araştırma yapma aşamasında en önemli kriter "bu ülkeden çekip gitme" ya da "başka bir ülkeye göç" etmek değil, "ömrümün bir bölümünü geçirmek üzere bir süre başka bir ülkede yaşamak" kararı oldu. Böylece yapacağım şey göç, gideceğim yer gurbet olmayacaktı. Bu gerçekten çok önemli bir kalkış noktası...

Daha sonra yasal çerçevede yurt dışına yerleşme konusunda yasal yöntemleri araştırdım. İnternet bunun için vardı. Zira internette boşa vakit geçirenlerden değilim, size de interneti en verimli şekilde kullanmanızı öneririm.

Sırasıyla İngiltere, ABD ve Kanada için girişimlerim oldu. Bu kısacık cümleyi yazması ve okuması ne kolay değil mi? Oysa hayat o kadar kolay değil efendim... Okumadığım internet sitesi ve kanun kalmadı. Bir süre sonra insanın içine fenalık geliyor gerçekten. Arkadaşıma benim  zorumla İngiltere oturma ve çalışma izni aldırdıktan, sonra onun adına Green Card başvurusu yapıp kendisini Green Card sahibi yaptıktan, ardından Kanada oturum kartı aldıktan, son olarak da Fransa'dan oturma ve çalışma izni aldıktan sonra artık o sayfaların yüzünü bile görmek istemiyorum! Sizin yapmanız gereken, Kanada'ya göçmen olarak gidebilmek için Kanada Devleti'nin resmi sayfası http://www.cic.gc.ca adresine ya da Amerika Birleşik Devletleri Green Card başvurusu için ABD'nin tek resmi sayfası olan www.dvlottery.state.gov dresine girerek bilgi almak. Bu adreslerden kendi başvurunuzu kendiniz yapıp, hiçbir danışmanlık şirketine para ödemeye gerek kalmadan kendi başınıza ilerleyebilirsiniz. Ama işin içinden çıkamayacaksanız o zaman elbette ki bir danışmanlık şirketinden yardım talep etmeniz gerekiyor. Ben hep yukarıda verdiğim bu linkler üzerinden kendi başıma ilerledim ve başka hiçbir aracı kuruma para vermeye gerek olmadan işlemlerimi kendim hallettim. Ama şu saatten sonra "Acaba yurt dışına nasıl yerleşebilirim, Kanada vatandaşlık için ne istiyor, Green Card konusunu biliyor musunuz?" sorularına istesem de yanıt veremem. Zira benim başvuru yaptığım dönemden bu yana kanunlar kırk kere değişmiştir; dolayısıyla en baştan araştırma yapıp o kabus günleri hatırlamak bile istemiyorum. O yüzden size burada yazdığım seçenekler dışında yol gösterebilmem mümkün değil.

Yurt Dışına Nasıl Yerleşilir? Paris'te Yaşama Hayali
Sonuçta tam Kanada'dan oturma ve çalışma izni alan biri olarak kaderin garip cilvesiyle kendimi son anda Paris'te bulmamla şekillenen hayatım, Mart 2012'den beri güzel bir şekilde devam ediyor. Sıfırdan başlamaktan hiç çekinmeyen biri olarak bir süre sonra pekala hayatıma başka bir yerde yeniden başlayacak gücü kendimde görebiliyorum. Zaten Kanada oturum kartım hâlâ geçerliliğini koruyor, bazen aklım oralara gitmiyor değil ama sonuçta şimdiki halimden gayet memnunum. Adaptasyon konusunda neredeyse hiçbir güçlük çekmedim, çünkü fark ettim ki zaten ortak insani değerleri benimseyen bir sistemde eğitim almışım o yüzden burada yaşamaya alışmak benim için çok kolay oldu. Benim tek sıkıntım sıfır Fransızca ile Paris'e gelmekti ama neyse ki İngilizce başlarda gayet güzel işimi gördü; sonrasında da Fransızca öğrenmek için gerekli bütün adımları attım, epey de yol kat ettim... 

Siz de farklı nedenlerden ötürü hayatınıza başka bir ülkede devam etmek istiyorsanız yukarıda yazdıklarımın size yol göstermesini diliyorum. Kendinize güvenin, bol bol araştırma yapın ve kendinize orta vadeli bir hareket eylem planı yapın. Yaşamayı düşlediğiniz yere önceden gidip, kalabildiğiniz kadar uzun kalıp hayatı gözlemleme şansını da mutlaka kendinize yaratın. Biz Kanada'ya yerleşme konusunda son kararı vermeden önce Toronto ve Montreal'e iki kez gidip ikişer hafta kalmıştık. Paris'eyse zaten defalarca turist olarak gelmiştim, burada yaşama kararını kesinleştirmeden önce de son bir on gün geçirip "tamam, deneyebilirim" dediğimi hatırlıyorum. İnanın çok işe yarıyor.

Tabi bu blog, her ne kadar kıyı köşe Paris'in bitmek tükenmek bilmez zenginliklerini anlatsa da öncelikli olarak Paris'i gezmeye gelecek olanlara yönelik turistik bilgilere ağırlık veren bir kaynak olduğunun da farkındasınızdır. Bu nedenle Paris'in öteki yüzünden pek bahsetmiyorum farkındaysanız. Hayır sakladığım için değil ama önceliğim olmadığı ve benim hayatımda pek yer etmediği için aslında. Yoksa öyle hiç de sevimli olmayan ve bir o kadar da acımasız bir Paris de var ve o Paris'i tanımak istiyorsanız Paris'in Öteki Yüzü yazımı okumanızda yarar var.

Ama hep söylediğim gibi, Paris'e ya da herhangi çağdaş bir batı kentine yerleşirseniz, kendinizi gerçekleştirebileceğiniz donanımlara ve bir miktar paraya da sahipseniz insanca ve mutlu yaşamamanız için hiçbir neden yok.

Biraz cesaret, epey para, bol da şans.

Cesaretiniz, şansınız ve paranız bol olsun.

Ve unutmayın, nerede değil kiminle olduğunuz önemli en çok...

Mutlu günler
İlgili Yazılar:

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

29 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. Züleyha gökduman6 Ekim 2015 20:49

  Paris te yasamak isterdim tıpkı bir Avrupalı gibi......

  YanıtlaSil
 3. 3 gündür Parisi enine boyuna arşınladım 2 gün daha devam artık metro kullanıyorum İstanbul'daki keşmekeşden farkı paşaya kelle yetiştirmeye çalışanlar Fransız. Kuzey afrika , afrika, ve uzak doğulu, ortadoğulu karışımı bir insan mozaiği ve tabiki Fransızlar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Slm ben antalya manavgatta yasiyomm meslek özel güvenlik ama tek hayalim yurtdışında yaşamak ve yerleşmek istiyom sonsuza dek ama fransada yaşamak isterdim fakat dil bilmiyom fransızca yardımcı olurmusunuz

   Sil
  2. Merhaba Caner Bey,
   Yukarıdaki yazıda belirtilen ihtimaller dışında başka bir seçenek yok ve dil öğrenmek için de internette sayısız seçenek mevcut, kendi imkanlarınızla da dil öğrenmeniz mümkün. Bunun dışında benim elimden gelen bir şey yok ne yazık ki.
   Mutlu günler.

   Sil
 4. Bu arada ben 25 yıldır Stockholmda yaşıyorum gözlem farkı olabilir Ahmet çok iyi konulara değiniyorsun ben 20 yıldır bu sorulara muhatabım AB ye en basiti evlilik yolu ile gelmek derim.

  YanıtlaSil
 5. Eh tabi herkesin evlenmek gibi bir şansı olmuyor, o zaman da alternatif yöntemlere odaklanmak gerekiyor, o yüzden bildiğim tüm seçenekleri paylaşmaya çalıştım. Yoksa tabi ki evlilik seçeneği en dertsiz tasasız olan yöntem...
  Teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. bir şey merak ettim kaç yaşında karar verdiniz Fransa'da yaşamaya?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yurt dışına yerleşme kararı aldığımda sanırım 35 yaşındaydım; Fransa'ya yerleştiğimde ise 39 yaşındaydım.

   Sil
 7. Merhabalar. Öncelikle vermiş olduğunuz tüm detaylı ve değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.
  Fransız vatandaşı eşim ile yaklaşık 2 yıldır evliyiz ve toplamda 4 senedir Istanbul da yaşamamtayız.
  Yaklaşık bir aydır eşim Fransada çalışmakta ve benim için uzun süreli vize alarak aile birliğimizi Fransada decam ettirmek istiyoruz. Eşim Fransada şu anda ailesi ile ikamet etmekte ve kalacağımız yeri ben fransaya gittiğimde beraber seçip yerleşmek istiyoruz. Sorum şu olacak ki bu günlerde vize başvurumu yapmayı planlıyorum ancak ikamet edeceğim adres olarak eşimin ailesinin adresini vermek durumundayım. Ancak Fransaya gittiğimde yeni bir adrrse geçeceğiz ve OFII de işlemlerimiz devam edecek ancak evraklarımızda eşimin ailesinin adresi yazılı olacak. Fransaya gittikten sonra işkemlerim.devam ederken adres değişikliği gercekleştirebiliyormuyum ? Umarim yeterince detaylı anlatabilmişimdir. Değerli yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Öncelikle ilginiz için çok teşekkürler.
   Ben OFII işleri ile ilgileni dört yılı geçtiği için tam olarak hatırlamıyorum ama zaten ilk bir yıl oturum kartı almıyorsunuz bildiğim kadarıyla. OFII'nin pasaportunuza yapıştıracağı vize ile geçiriyorsunuz ilk bir yılı. Zaten vereceğiniz ilk adres eşinizin ailesinin adresi olacağı için daha sonraki yazışmalar da o adrese gideceğinden bir sorun olmayacaktır. Bir sonraki yıl da yeni adresinizi bildirirsiniz ve ilk oturum kartınızı da gerçek ikamet adresinize çıkarttırmış olursunuz. Benim bilgilerim bu şekilde...
   Bol şans dilerim...

   Sil
  2. Öncelikle hizli cevabiniza cok tesekkur ederim. Peki bu yazismalar esnasinda benim farkli bir adreste ikamet ediyor olmam sorun cikartirmi ? Sonucta yaklasik 20 km lik uzaklikta olacagim ama anlayacaginiz gibi ilk seferde yanlia birsey yapmamak icin temkinli olmak cazio geliyor.Tekrar tesekkurler

   Sil
  3. Dediğim gibi ben bu işlemleri yapalı dört yılı geçti, kanunlar değişti mi bilemem ama -bildiğim kadarıyla- önemli olan eşinizle aynı adreste ikamet ediyor görünmeniz önemli. Kaldı ki göstereceğiniz adres fake değil, eşinizin ailesinin. Bu adrese gelecek evrakların elinize ulaşıyor olması önemli. Yine de OFII'nin resmi sayfasından teyid etmekte ya da telefon açıp sormakta yarar var tabii...

   Sil
  4. Tekrar çok teşekkür ederim

   Sil
 8. öncelikler merhabalar siz paris e yerleşmek için hangi yolu seçtiniz acaba yazıda bahsettiyseniz kusura bakmayın gözümden kaçmış olabilir ve hangi bölgede oturuyorsunuz? benim de planlarım master seçeneğiyle yerleşmek var daha önce 1 ay kalmıştım ama ikamet edilecek bölge konusunda kafamda soru işaretleri var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar, belli bir eğitim düzeyindeki kişiler için master seçeneği lle yerleşme planı en uygunudur; eğer imkanınız varsa bu yolda ilerleminizi tavsiye ederim.
   İkamet içinse Paris'in batı tarafını öneriyorum, periferik dışında da oturulabilir; önemli olan herhangi bir metro istasyonuna yakın olmanız. Ben La Défense'ta oturuyorum.

   Sil
 9. Öncelikle siteniz çok faydalı olmuş. Keşke her şehir için benzer siteler olsa. Dediğiniz gibi B2 seviyesinde konuşsanız, çok uluslu bir şirkette çalışsanız bile maalesef Fransa'da iş bulmak oldukça güç. Sürekli kariyer sitelerinden başvuru yapsak bile, dönüş alamıyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Engin Bey,
   Öncelikle çok teşekkür ederim.
   Fransa’da internet üzerinen iş bulmak ne kadar etkin olur bilemiyorum; elbette ki şansınızı her yoldan denemelisiniz ama Fransızların bir yabancıya iş verme konusunda çok istekli olmadıklarını biliyorum. Daha çok, Türkiye’de uluslararası bir şirkette çalışıp o şirketin bağlantıları üzerinden Fransa’ya yerleşme imkanlarını yani expat olmayı denemenizi öneririm. Onun dışında CV’nizle iş bulabilmeniz için gerçekten çok çok özel niteliklerinizin olması, başkalarının da bu niteliklerinizin farkında olabilecek algıya sahip olması gerekiyor.
   Açıkçası, yıllardır CV yazmıyorum, hiçbir kariyer sitesinde CV’m yok, yani bu konuları bilemiyorum ama ben size böyle sitelerde vakit kaybetmek yerine LinkedIn üzerinden ilerlemenizi, yetkili isimlere doğrudan LinkedIn üzerinden ulaşmanızı öneririm.
   Bol şans dilerim...

   Sil
 10. iyi günler ben sizlerden bilgi almak istiyorum fransaya bi saglık sorunum oldugu için tedavi olmak amacıyla gitmek istiyorum lise mezunuyum acaba nasıl gidebilrim yaşim 19

  YanıtlaSil
 11. iyi günler ben sizlerden bilgi almak istiyorum fransaya bi saglık sorunum oldugu için tedavi olmak amacıyla gitmek istiyorum lise mezunuyum acaba nasıl gidebilrim yaşim 19

  YanıtlaSil
 12. Merhaba, bilgilendirici yaziniz için tesekkur ederim. Benim sozlum marsilya da yasiyor. Bende dogal olarak onumuzdeki bir yil icinde Allah nasip ederse oraya yerlesecegim. Aile birlesiminden oturum alma hakkinda bilgi sahibiyim o konuda bir sikintim yok. Benim sorum biraz daha kisisel. Ben Turkiye den iki orgun universite mezunuyum.(istatistik ve Ekonometri). Cok iyi (3.70 civari) bir ortalama ile mezun oldum. Ama konustugum bazi kisiler senin okulun orada hiç bir anlam ifade etmiyor ancak vasifsiz isler de calisabilirsin gibi yorumlar yaptilar. Tecrube eden biri olarak sizin fikriniz nedir. Marsilya da iki ay kadsr bir sure gecirdim ve gercekten cok zevk aldim ama Ankara da dogup buyuyen biri olarak marsilya ya tamamen hayatimin geri kalaninda yasamak icin alismam çok zor olur mu sizce? Birde Turklere karsi is verme konusunda bir onyargi var mi? Kisacasi orada meslegimi yapma ortamim olur mu bunu merak ediyorum. Ayrica yuksek lisans yapmayi dusunuyorum tabiki ama bunun için dil ogrenmek çok uzun surer mi? Bir arkadas 5 yilda hala tam anlami ile ogrenemedigini yazmis yorumlarda. Biraz fazla soru sordum kusurabakmayin. Cevaplarsaniz sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Asuman Hanım, öncelikle tebrik eder, bir ömür mutluluklar dilerim.
   Açıkçası ben eğitimimi İstanbul'da tamamladığımdan ve Fransa'da herhangi bir eğitim kurumuna devam etmediğimden denklik konusunda çok fazla bilgi sahibi değilim. Yine de bildiğim kadarıyla bizim okullardan mezun olduktan sonra burada yüksek lisans ve doktora programlarına kaydolmakta sorun olmuyor. Elbette ki Fransızca önemli. Aslında öğrenim dili İngilizce olan okullara da devam edebilirsiniz ama tabii günlük hayat ve iş bulma konusunda Fransızca önemli.
   Ben Fransızca öğrenme maceramı bu linkteki yazımda paylaşmaya çalışmıştım: http://www.pariste.net/2014/05/pariste-franszca-ogrenmek.html
   Eğer evleneceğiniz kişi bir Fransız ise Fransızcayı akıcı konuşmanız için iki yıl (hatta bir yıl) yeterli bence ama bir Türk ile evleniyorsanız ve günlük yaşamınızda -haliyle- Türkçe konuşacaksanız evet akıcı konuşmak için beş yıl gerekebilir. Tabii bu tamamen sizin azminize ve öğrenme kapasitenize göre değişir. Sıfırdan başlayan biri olarak tek işiniz dil öğrenmek olacaksa elbette iki yıl içinde (hatta sıkı bir çalışmayla bir yıl içinde) üniversitede master'a devam edebilecek aşamaya gelebilirsiniz.
   İş bulma konusunda bir şey diyemeyeceğim, o kısım tamamen şans. Hep söylediğim gibi buraya transfer olarak yani expat olarak gelmek her zaman daha iyi, yoksa burada iş bulma konusu hep muallakta. Ayrımcılık konusunda da bir şey diyemem, o iş de şans. Türkiye'deki daha doğrusu dünyanın her yerindeki gibi, haliyle bir iş yeri önce kendi vatandaşına öncelik tanımak ister, başka bir ülkeden gelen de her zaman yabancıdır. Yine de hiç belli olmaz bu işler. Bakarsınız hiç ummadığınız kapılar açılır önünüzde. Bambaşka iş olanakları ile karşılaşırsınız belki de. O yüzden canınızı hiç sıkmayın. Siz elinizden geleni yapın, gerisi kendiliğinden gelir.
   Marsilya'ya bir kere gittim, gittiğim dönemde şehrin merkezi yani liman bölgesi komple yenileme çalışması nedeniyle inşaattı. Şehrin en güzel yeri şantiye gibi olunca açıkçası Marsilya'ya ısınamamıştım :) Şehrin arka tarafları da aşırı göçmen nedeniyle bir tuhaf görünmüştü gözüme. Yine de denizdir martıdır, benim gibi bir İstanbullu için bunlar mühim :) En kısa sürede yeniden gitmeyi çok istiyorum, çünkü bence Marsilya güzel bir yer...
   Ama siz sevdiğiniz insanın yanına gidiyorsunuz, her şey zaten çok daha güzel görünecektir size, ömrünüzün en mutlu yıllarını geçireceksiniz önümüzdeki birkaç yıl, ne güzel. İçinizi ferah tutun lütfen.
   Bundan sonra mesaj yazarsanız yaklaşık on gün kadar internet olanağımın sınırlı olacağı bir yere tatile gideceğim için geç yanıt verebilirim.
   Size tekrar bir ömür mutluluklar dilerim.

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 13. Hızlı ve rahatlatıcı yazınız için çok tesekkur ederim. Sozlum Turk ama 10 yildir orada ve oda Fransizcayi hizli ogrenenebilmem icin özel hayatimizda da Fransizca konusmamiz gerektigini soyluyor ama iki Turk nereye kadar surekli Fransizca konusur muallak ☺. Marsilya gerçekten guzel bir sehir siz biraz sanssiz bir doneme denk gelmissiniz sanirim. Bir sonraki seyahatinizde rehbere ihtiyaciniz olursa sozlum seve seve yardimci olur ☺. Cevabiniz için tekrar tesekkur ederim. Iyi tatiller

  YanıtlaSil
 14. Merhaba, gayrimenkul satın alarak oturum izni alabilmek mümkün mü? Konu hakkında bilginiz varsa ve paylaşabilirseniz çok memnun olurum.Şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Bu soru son dönemde bana çok sık soruluyor. Açıkçası kanuni olarak geçerliliğini tam bilemiyorum ve araştırmalarım devam ediyor. Hatta emlak konularıyla ilgilenen bir Fransız arkadaşıma bu konuyu resmi yollardan araştırmasını rica ettim. Somut bilgilere ulaştıktan sonra bu başlıkta ayrı bir yazı hazırlamaya çalışacağım.

   O vakte kadar kişisel gözlemlerimle şunları söyelyebilirim:
   Sadece emlak sahibi olarak oturma izni almanız her zaman mümkün olamayabiliyor diye biliyorum. Şöyle ki; Fransa'da ev sahibi olmanız burada oturma izninizi garanti etmiyor, sadece artı bir puan. Bir arkadaşım Paris'te ev aldı uzun zaman önce ama hâlâ oturma izni alamadı. Anladığım kadarıyla Fransa'daki evinize ilaveten Fransa'da çalışmadan yaşayabileceğinizi garanti edecek ayrı bir mal varlığı, kira geliri ya da başka düzenli gelirlerin de olması gerekiyor ki Fransa size oturma izni versin. Oturma izni alsanız bile çalışma iznini almak çok güç. Yine de bunlar kişisel görüşlerim. Bu konuda somut ve güvenilir bilgiler edindiğim zaman yukarıdaki yazıda ve ek olarak ayrı bir konu başlığında bilgiler paylaşmaya çalışacağım.

   Mutlu günler.

   Sil
 15. Güzel ve dogru bir video olmus ozellikle 9.dakikadan sonraki kisim çok dogru. Sadece eklemek istedim Fransa'ya ingilizce umudu ile gelecek olanlar bu umudu baska ulkelere kanalize ederlerse burada harcayacaklari enerjinin çok çok küçük bir oranini başka bir yerde harcamış olurlar. Ben ingiliz edebiyatı yüksek lisans eğitimi gördüm sorbonne paris 3'te ve tezlerimiz, derslerimiz, okudugumuz kitaplar dahi fransızcaydi. Özel okullar bir opsiyon olabilir ancak Fransa'da özel okullar oldukça pahalı seceneklerdir, turkiye'deki kadar geniş bir özel okul yelpazesi de yok fransa ve avrupa'nin büyük şehirlerinde bu yüzden bu konuyu iyice arastirip gelmek lazim dil secenegini göz önüne alanlar varsa. Oturum izni alirken ya da uzatırken de not ortalamaniz, ders notlarınız kontrol ediliyor bu arada; ciddiyetinizi ölçmek için, çoğu öğrencinin eğitimini kesiyorlardı bundan 7-8sene önce. Aynı şekilde ülkede ingilizce konuşulsa dahi, ki burası küçük ülkelerde olduğu gibi (hollanda, belcika, isvec, danimarka, vs) değil, çok zorlanilacağının, özellikle bürokratik işlerde ve yaşamı kapsayan tüm konularda, bilinmesi gerekir. Yine bir başka konu olarak oturum izni bildiğim kadarıyla özel dil kurslarina kayıt olunduğunda veriliyor. Misal alliance française ki bu kurslar da pahali kurslar. Üniversitelerin belediyenin verdiği dil kursları için oturum izni verilmiyor diye hatirliyorum. 2 yıl geçtikten sonra alınan vatandaşlık ta hemen bir mutlu tablo çizmemeli, bu bir hak taniyor ancak üniversite biter bitmez basvurma hakki vermiyor, gelirinizi (ki öğrenciyken bile gelir tespiti isteniyor) belgelemeniz, mezun olduğunuz alanda bir is bulmaniz gerekiyor. Videoda ab vatandasi olmayanlar icin is bulma kriterleri aciklanmis. Oldukça zor hatta çoğu zaman imkansiz da denebilir özellikle fransa'daki issizlik mevzusu ve yeni geçen is yasasi göz önüne alındığında. Yine videoda anlatıldığı gibi tr'de çalıştığınız firmanın sizi buraya transfer etmesi oldukca faydali olacaktir. Benim için en önemli şey (diğer tüm problemler zamanla halloluyor, çok stres yaşayıp bazen nefret bile ediyorsunuz) burada huzur bulmak. Özellikle Paris çok pahali bir şehir ve en önemli 2 sorundan (oturum+is) bir diğeri ev bulmak. Geliriniz el veriyorsa bu huzuru yakalamak çok daha kolay olacaktır Paris gibi şehirlerde. Buradaki evsizlerin yogunlugundan da anlaşılacağı gibi yaşaması ne yazık ki birçok insan için kolay değil. Ve tabi ki ülke ve aile/sevdiklerinizin özlemi ne kadar çok ayrılmak için acele etseniz de hiç bitmeyecek. Zamanla bu özlem büyük bir parçanız haline gelecek.

  Bir yıl önce bu yazdıklarımı biraz daha detayli yazmıştım bana da soran arkadaşlarım oldugu için, yazının linki şu şekilde: https://stampsy.com/user/11589/latest/25665 ...

  Herkese istediği hayatı, huzuru kurmada bol şans diliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gördüğümüz gibi herkesin yurt dışında yaşama nedeni, hikayesi, deneyimi farklı. Pek çok kişiye yol göstermesi ve fikir vermesi bakımından yorumunuz çok değerli, çok teşekkürler.

   Sil

Konsolosluk Rehberi

REKLAM ve SPONSORLUK

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

İLETİŞİM FORMU

Ad

E-posta *

Mesaj *

pariste.net kaç kez okundu?

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.