Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

9 Ekim 2015 Cuma

Orsay Müzesi'nde Etkileyici Bir Café-Restaurant: Le Café Campana

Le Café Campana
(Son Güncelleme: 07.11.2017) Bu yazıda yine Paris'in en özel mekanlarından birinde, Le Café Campana'dayız. Café Campana, Orsay Müzesi'nin beşinci katında bulunan harika bir café-restaurant. Resimlerinden de gördüğünüz gibi en etkileyici özelliği, eski bir gar binası olan Musée d'Orsay'nin dev saatinin olduğu katta yer alması, yani bu mekana girdiğinizde en belirleyici özellik bu dev saatin arka tarafına geçme şansına sahip olduğunuzu hissetmek.

Orsay Müzesi'nin birbirinden güzel galerilerini gezip katlar arasında kendinizden geçtikten sonra, özellikle öğle yemeği için harika bir durak olan Café Campana müzenin en üst katında, Seine Nehri'ne bakan cephesinde yer alıyor. Ancak oturduğunuz yerden manzarayı seyredebileceğiniz bir cam yok, sadece saatin kadranları arasından odaya dolan gün ışığı ile yetiniyorsunuz.

Burası yakın zamana kadar, mekanın belirleyicisi olan dev saat nedeniyle "Café de l'Horloge" adıyla anılıyormuş ama yakın zamanda Brezilyalı iki tasarımcı Fernando ve Humberto Campana kardeşlerin gerçekleştirdiği yenileme çalışmasından sonra Café Campana adıyla hizmet vermeye başlanmış. Campana Kardeşler tasarımda Art Nouveau sanat akımının temsilcilerinden ünlü Fransız sanatçı Émile Gallé'ye saygılarını sunuyorlar...

Le Café Campana
Kafenin bulunduğu beşinci kata çıkıp da salona ilk girdiğinizde mekanın loşluğu, tavandaki dev sarkıt lambalar ve tabii ki fondaki derinlikte sizi içine çeken dev saat mekanın en belirleyici özellikleri olarak karşınıza çıkıyor. Değil burada bir şeyler yiyip içmek, sadece bu mekanı bile görmek insana iyi geliyor. Hele ki böyle güzel bir müzenin içinde. Bu dev saatin resmini pek çok yerde görmüş olmalısınız; hatta çoğunuz Cüneyt Ayral'ın kitabı "Benim Paris'im"in kapak fotoğrafından da hatırlıyor olabilir.

İşte şu an bu meşhur saatin olduğu mekandayız. Şansınız varsa fazla sıra beklemeden bir hostes sizi masanıza yerleştiriyor. Tabii insan -benim gibi- hep saate yakın bir yerlerde yemek yemek istiyor ama uzaktan seyretmesi de keyifli. Garsonlar turistik garson robotluğu ile sempatiklik arasında bir çizgide, fazla kalabalık değilse sizinle şakalaşmak için çaba bile gösteriyorlar.

Ben bu tür mekanlarda öğle yemeklerini hafif geçmek adına ya Caesar ya da Niçoise Salata yemeyi tercih ediyorum. Son gidişimde de gayet hoş bir Niçoise Salata yedim. Doyurucu değilse bile gayet lezzetliydi :) Menüdeki diğer seçenekler ve fiyat bilgisi için bu linkten bilgi alabilirsiniz.

Le Café Campana
Yemeğinizi yiyip kahvenizi içtikten sonra, dev saatin hemen yan tarafından Orsay Müzesi'nin büyük terasına çıkmayı sakın ihmal etmeyin. Aslında bu terasa çıkmak için kafeye girmenize bile gerek yok, doğrudan kafenin yanından dolaşıp teras kapısına ulaşabiliyorsunuz. Havanın durumuna göre sizi burada çok güzel bir Paris manzarası bekliyor; önünüzde Seine Nehri, ardında Tuileries Bahçesi ve sağ tarafınızda Louvre Müzesi size el sallıyor. Uzaklarda, Montmartre Tepesi'ne doğru görünen beyaz kilise ise Sacré Coeur... Ayrıca terasta idareten de olsa seyyar bir kafe daha var.

Orsay Müzesi'nin bir diğer etkileyici restoranı Le Restaurant da yemek için tercih edilebilecek şık mekanlardan biri. Tabii beşinci katın bir diğer ve hatta en önemli özelliği Empresyonistlerin bulunduğu büyük galeri. Dolayısıyla bu kata çıkıp da Monet, Renoir, Cézanne, Van Gogh ve daha nicelerinin birbirinden etkileyici tablolarını görmeden müzeden çıkmayın derim.

Café Campana, içinde bulunduğu Musée d'Orsay - Orsay Müzesi gibi Pazartesi günleri hariç her gün açık. 10:00-17:00 saatleri arasında bir şeyler yiyip içebileceğiniz Café Campana Perşembe akşamları 21:00'e kadar hizmet veriyor.

Bu kafede dev saate karşı oturup doğru zamanda doğru mekanda olduğunuz hissine kapılıyorsanız. Hele bir de doğru insanlaysanız...
Adres: Le Café Campana, Musée d'Orsay, 75007 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.