Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

26 Ekim 2015 Pazartesi

Marais'de Çok Özel Bir Kültür Merkezi: Carreau du Temple

Carreau du Temple
(Son Güncelleme: 08.11.2017) Paris'in kültür sanat hızına yetişmek bence imkansız. Bu şehirdeki kültür sanat merkezlerini, galerileri, tiyatroları, sinema salonlarını, müzeleri, rekreasyon merkezlerini yani sanat yapılan yerlerin hepsini tek tek yazmaya kalksam herhalde yıllarımı alır ama yine de özellikle ilginizi çekebileceğini düşündüğüm ve benim de çok sevdiğim mekanların bir kısmını elimden geldiğince, sizlerle paylaşmaya çalışıyorum. İşte yine böylesi mekanlardan birindeyiz: Carreau du Temple.

Carreau du Temple (karo dü tanpl ya da kağo dü tanpl) 3. arrondissement'da, Marais'nin en kuzey ucunda, 3 numaralı metronun Temple istasyonunun hemen yakınında yer alan çok özel bir mekan. Burası eski bir kapalı pazar yeri aslında ve tarih içinde çeşitli dönüşümler geçirdikten sonra bugünkü şeklini almış.

Carreau du Temple
Carreau du Temple uzunca yıllar boyunca şehrin önemli bir pazar yeri olarak kullanılmış. Daha önceden ahşap iskelet üzerine inşa edilen yapı 1860'ta imparator III. Napolyon ve belediye başkanı Baron Haussemann'ın şehre günümüzdeki karakteristiğini kazandırdığı asıl dönemde çelik konstrüksiyon üzerine tuğla ve camdan yeniden inşa edilerek günümüzdeki formatına kavuşmuş.

O zaman için 2000 dolayında satış yerini bünyesinde barındıran Carreau du Temple şehrin önemli bir alışveriş mekanıymış ama zamanla önemini yitirmiş ve terk edilmiş. Uzunca bir süre atıl durumda kalan yapı 1970'lerde yıkılma tehlikesi geçirse de şehir inisiyatifinin yoğun baskısı sonucu bu yıkımın önüne geçilmiş. 2000'li yılların başındaysa köklü bir restorasyon çalışmasına başlanmış ve bu haliyle günümüze ulaşmayı başarmış.

Carreau du Temple
2013'teki Nuit Blanche etkinliği nedeniyle yıllar sonra ilk kez kapılarını ziyaretçilere açan Carreau du Temple'ın asıl resmi açılışı 20 Şubat 2014'te olmuş ve o günden beri şehrin önemli bir kültür sanat merkezi işlevi olmayı sürdürüyor. Buraya ne zaman gitseniz bir etkinlik var. Biz defalarca kapısından geçtik ve her seferinde kuyruk vardı, beklemeyi göze alamadık ama en son gidişimizde ortalık o kadar sakindi ki, başka bir yere yetişmemiz gerektiği halde hiç hesapta yokken kendimizi içeride buluverdik. Şansımıza burada Fransa'da çok popüler olan bizim çizgi roman dediğimiz, Fransızların "Bande Dessinée" (band desine) daha doğrusu "BD" (BeDe) dedikleri kitapların çizerlerinin bir arada bulunduğu imza günü etkinliği ve çeşitli şov programları vardı. Önümüzdeki dönemin kültür sanat ajandasına ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Burası sadece resimlerde gördüğünüz geniş etkinlik alanından oluşmuyor. Giriş katta 250 kişilik bir konser/etkinlik sahnesi yanında alt katta spor-etkinlik salonları ile sanatçı atölyeleri bulunuyor ve burada düzenli kurs programları yapılıyor. Pilatesten kung-fu'ya, bokstan meditasyona, tiyatrodan şan derslerine, skate board'tan tangoya, eskrimden flamenkoya akla hayale gelmeyecek pek çok konuda kurslara katılmanız bile mümkün. Aktivite programı hakkında bu linkten bilgi alabilirsiniz. 

Carreau du Temple
Burada bir caz konserine gitmek şu sıralar en çok istediğim şeylerden biri; bakalım ne zaman kısmet olacak. Biz içeri girip BD çizerleri ile şöyle bir haşır neşir olduktan sonra daha fazla kalmak için vaktimiz olmadığından çıktık. Aylardır içeri girmeye çalışıyorduk ama bir türlü kısmet olmamıştı, o yüzden şaşkındık :) Sonra da mecburen yolumuza devam etmek zorunda kaldık.

Carreau du Temple'ın hemen alt tarafı 3. Arrondissement Belediyesi binası, onun alt tarafından da çok sevdiğim cıvıl cıvıl pazar yeri ve yeme içme mekanı Les Enfants Rouges var. Oradan aşağıya indiğinizdeyse Marais Bölgesi'nin sokaklarında kayboluyorsunuz zaten.

Kuzeyinizde ise Place de la République - République Meydanı bulunuyor, onun ilerisi Canal Saint Martin. Solunuzda ise çok sevdiğim Arts et Métiers Müzesi bulunuyor. Bir de Carreau du Temple'ın hemen çaprazındaki parka da bir girip çıkın derim.

Paris güzel şehir, tadını çıkarın...

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Carreau du Temple, 4 Rue Eugene Spuller, 75003 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

1 yorum:

  1. Çok guzelmiş ,kesin bahçecilik kursu da vardır.

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.