Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

14 Eylül 2015 Pazartesi

Saint Michel'de Keyifli Bir İtalyan Restoranı: L'Osteria Del Passe Partout

Saint Michel'de Keyifli Bir İtalyan Restoranı:
L'Osteria Del Passe Partout
(Son Güncelleme: 07.11.2017) Paris'te birbirinden güzel restoranlar arasında hangi birini yazacağını şaşırıyor insan. Ama yine de fırsat buldukça, gidip yemek yediğim, keyif aldığım, sizin de seveceğinizi düşündüğüm mekanları burada paylaşmaya çalışıyorum. Bu yazıda yine böyle keyifli mekanlardan birinde, hoş bir İtalyan restoranı L'Osteria Del Passe Partout'dayız.

L'Osteria Del Passe Partout Paris'in 6. arrondissement'ında, en popüler, en turistik semtlerden biri olan Saint Michel'de bulunuyor ama bu mekanın güzel tarafı, bölgenin turistik karmaşası içinde değil de oldukça sakin bir yerinde olması. Saint Michel'in meşhur çeşmesine geldiğinizde hayat orada tüm coşkusu ve curcunasıyla akarken, başınızı sağa çevirdiğinizde karşınızda Restaurant Le Rive Gauche ile ünlü kitapçı Gibert Jeune arasında yuvarlak kemerli, sütunlu bir geçit olduğu göreceksiniz ki bu geçit pek az kişinin dikkatini çeker. Burası aslında bir sokağın girişidir ve Rue de l'Hirondelle olarak geçer.

Saint Michel'de Keyifli Bir İtalyan Restoranı:
L'Osteria Del Passe Partout
Bu pasaj gibi geçitten geçtiğinizde sanki bir binanın arka avlusuna gelmiş gibi olursunuz, hemen önünüzde ufak bir merdiven bulunur. L'Osteria Del Passe Partout işte bu merdivenden inince hemen sağda karşınıza çıkacak. Saint Michel'in turistik bölümünde, yani meydandaki çeşmeden sola döndüğünüzde girdiğiniz sokakta yeme-içme için onca seçenek varken, benim gibi ulu orta yerlerin kuytu köşelerinde olmayı sevenlerdenseniz siz de L'Osteria Del Passe Partout'yu seversiniz diye düşünüyorum.

Burası öyle aman aman bir yer değil, aksine, son derece mütevazı, kendi halinde bir mekan ama mutfağının oldukça lezzetli olduğunu söyleyebilirim. İçerisi de dekorasyon olarak pek matah değil, ben burayı asıl hava güzelken kapının önüne masa koyduklarında seviyorum. Saint Michel'e en çok elli metre mesafede böylesine sakin bir sokakta lezzetli şeyler yemek bana iyi geliyor.

Saint Michel'de Keyifli Bir İtalyan Restoranı:
L'Osteria Del Passe Partout
Paris'te İtalyan mutfağı için seçenek pek çok. Benim en çok sevdiğim pizzacı, Chatelet'deki Enio kapanalı beri "en çok sevdiğim İtalyan restoranı" diye bir yer yok şimdilik. Bir tek, merkezin biraz dışında, La Défense'ın Courbevoie tarafındaki Trattoria d'Angelo var en çok sevdiğim ama o da Paris'e gelen herkese önerebileceğim bir yer değil. Çünkü hem elinizin altında kolayca ulaşabileceğiniz bir konumda değil, hem de burayı sevmemin nedeni daha çok kişisel. Paris'in turistik merkezinde pizza yiyebileceğiniz en güzel mekanlardan biri olarak aklıma gelen ilk yerse Pizzeria Popolare.

L'Osteria Del Passe Partout ise zamanla daha çok anı biriktirme imkanım olursa belki ileride "en sevdiğim İtalyan restoranı" olabilir ama şimdilik sadece "güzel bir yer"... İtalyan restoranlarında siz ne yemeyi seversiniz bilmem ama ben pizza yiyeceksem mutlaka napoliten, makarna yiyeceksem de mutlaka gnocchi tercih ederim. Tabii restoranın menüsü bunlarla sınırlı değil, bir İtalyan restoranında yemeyi isteyeceğiniz aşağı yukarı her şey L'Osteria Del Passe Partout'da mevcut. Eminim siz de zevkinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Fiyatlarsa makul diyebileceğimiz bir seviyede. Ne ucuz ne de pahalı...

Saint Michel'de Keyifli Bir İtalyan Restoranı:
L'Osteria Del Passe Partout
L'Osteria Del Passe Partout'ya gitmek hep aklımdaydı ama bir türlü sıra gelmemişti. Buraya ilk olarak Ağustos 2015'te, iki haftalık güney Fransa tatilimiz öncesinde son akşam gittik ve gayet memnun kaldık. Eve döndüğümüzde alışveriş torbamızı orada unuttuğumuzu fark edip hemen restorana telefon ettik, torbayı bizim için saklamalarını, ancak iki hafta sonra gelip alabileceğimizi söyledik :) Sonuçtan çok umutlu değildik ama yaklaşık yirmi gün sonra yeniden oraya gittiğimizde bizim için torbamızı sakladıklarını görmek beni epey mutlu etti açıkçası. O yüzden buradan bir kez daha teşekkür edeyim kendilerine...

L'Osteria Del Passe Partout akşam yemeği için tercih edilmeli mi bilmiyorum ama öğlen yemeği için kesinlikle çok iyi gidiyor. Güzel bir yemek sonrası birbirinden leziz İtalyan tatlılarından birini deneyebilirsiniz.

Buradan çıktıktan sonra dilerseniz içinde bulunduğunuz daracık sokaktan devam edip Saint Michel'den Saint Germain taraflarına doğru kaybola kaybola gezebilir, dilerseniz geldiğiniz meydana geri dönüp Saint Michel'in turistik ve bir o kadar canlı dünyasına kendinizi bırakabilirsiniz. Bu bölgede yapabileceklerinizse hem Saint Germain hem de Saint Michel yazılarında tüm detaylarıyla yazıyor zaten.

Afiyet, bal, şeker olsun.

İyi haftalar...
Adres: L'Osteria del Passe, 20 Rue de l'Hirondelle, 75006 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.