Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

24 Temmuz 2015 Cuma

Sizin Restaurant - Faubourg-Montmartre (KAPANDI)

Sizin Restaurant - Faubourg-Montmartre
(Son Güncelleme: 12.10.2016)
DİKKAT: SON GÜNCELLEME TARİHİ İTİBARİYLE KAPALI...

Kimilerinin tercihi gezdiği ülkelerin yerel lezzetlerini, farklı mutfak kültürlerini tanımak oluyorken, kimileri de gittiği ülkelerde bildiğinden şaşmayıp, alıştığı damak tadını yakalamaya çalışıyor. Siz de Paris'e gelip bildiğiniz ve alışık olduğunuz yemekleri yemek isteyenlerdenseniz bugün sizlere Sizin Restaurant'ı tanıtmak istiyorum. Tabi bir de vatanından uzakta yaşayanların ara sıra da olsa ülkesinin damak tadına ve yemek kültürüne ait yemekler yeme ihtiyacı olabiliyor. İşte biz o gruba girenler olarak Rue du Faubourg-Montmartre'taki Sizin Restaurant'a gittik geçen akşam; şimdi oturup izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

İki farklı arkadaşım tarafından aynı günlerde "bir akşam Sizin Restaurant'da yemek yeme daveti" almam enteresandı. O gün öğrendim ki Paris'te iki tane Sizin Restaurant varmış. Benim Paris'im'in yazarı Cüneyt Ayral beni Faubourg-Montmartre'takine davet ediyormuş, BNP Paribas'dan arkadaşım Melih ise Saint George'takine... Artık kime niyet kime kısmet, ilk olarak Faubourg-Montmartre'takine gitmek nasip oldu geçtiğimiz akşam.

Dilerseniz 7 numaralı metro hattının Le Peletier istasyonunda inerek çabucak ulaşabileceğiniz, dilerseniz Grands Boulevards gezinizden sonra Chartier'den yukarı yürüyerek biraz sonra solda karşınıza çıkacak olan Sizin Restaurant'a gittiğimizde sevgili Cüneyt bizi kapıdaki masalarda oturmuş bekliyordu. Çok geçmeden, yeni tanıştığım ve çok sevdiğim "Paris Köstebeği" Nil de aramıza katılınca masamız iyice şenlendi. İnsan böylesi bir masada olunca artık ne yese damağında şenlik oluyor, böyle sofraları güzel sohbetler güzelleştiriyor...

Takip edenler bilirler, pek öyle rakı erbabı değilimdir ama sofra adabına da elimden geldiğince uymaya çalışırım. Masada üç ağır rakıcı olunca bana da eşlik etmek düştü haliyle. Mezelerimizi ve rakımızı söyleyip muhabbete koyulduk. Aslında menüsü oldukça zengin ama biz sadece meze üzerinden gittik. Tabi masadakiler İstanbul'un ağır toplarından olunca meze beğendirmek de güç oluyor. Beni mutlu etmenin yolu ise basit: Verirsin patates kızartması siparişiniz, oh misss :)
Sizin Restaurant - Faubourg-Montmartre
Şaka bir yana sofra adabını rafa kaldırarak sipariş ettiğim patates kızartmaları şeker gibi tatlıydı, o kadar hoşuma gitti ki anlatamam. Mezeden zaten anlayan biri değilimdir ama diğer masalara giden tabaklardan gördüğüm kadarıyla diğer yemek çeşitleri de oldukça zengin ve porsiyonları tatminkâr.

Sonuçta biz orada dört arkadaş, oturup muhabbet etmek, güzel şeyler yiyip ağzımızı tatlandırmak niyetindeydik, sohbetin tadı yemeğinkine karıştı, gayet keyifli vakit geçirip geç vakitlere kadar oturduk. Aslında içeride oturmak daha bir Türkiye'de olmak gibi gelirdi insana sanki. Biz dışarıda oturduğumuz için sokağın Fransız atmosferi kafamı karıştırdı :)

Özellikle mekanın sahibi Zehra Hanım, son derece güler yüzlü ve arkadaş canlısıydı, bizimle bizzat o ilgilendi. Son servis ettiği karpuzun tadınıysa unutamıyorum... Bu yaz pek karpuz yüzü görmedim ya belki ondandır... Bir de vaktin çok geç olduğunu fark edip alelacele kalkmak zorunda kalmasaydık iyiydi; oturup bir çay içemedim ya ona yanarım; artık bir dahaki sefere diyelim.

Eğer siz de Paris'e geldiğinizde kendi mutfağınızdan tatlar arıyorsanız size önerebileceğim Türk restoranlarından biridir 46 Rue du Faubourg-Montmartre'taki Sizin Restaurant. Siz de buraya gidip edindiğiniz deneyimleri bizimle paylaşırsanız daha güzel bir tavsiye yazısı olacaktır sayenizde.

Afiyet şeker olsun.Paris'teki Diğer Türk Restoranları:
Restaurant Labranda
Sizin Restaurant - Saint Georges
Restaurant Le Janissaire
Seç Restaurant - 18. Arrondissement
Restaurant Derya
- Restaurant Ottoman
- Le Risalé Restaurant

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

1 yorum:

  1. Sizin tavsiyeniz üzerine, otelimize yerleşir yerleşmez akşam yemeği için gittik, Zehra Hanım bizimle kendisi ilgilendi, buradan hem Zehra Hanım'a hem size teşekkür ederim. Kendilerine has bir meze olan "kanarya" yı büyük ihtimal siz istemeden ikram edeceklerdir ama olur ya ikram etmezseler, "kanarya" istemeyi unutmayın.

    YanıtlaSil

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.