Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

1 Haziran 2015 Pazartesi

Rengarenk Bir Kurabiyeci: La Cure Gourmande

La Cure Gourmande
(Son Güncelleme: 06.11.2017) Bu yazıda hem göze hem damağa hitap eden çok sevimli bir yerde, Paris'in, daha doğrusu Fransa'nın ünlü kurabiyecisi La Cure Gourmande'dayız. La Cure Gouremande (la kür gurmand ya da la küğ guğmand) hakkında araştırma yaparken 1989'da kurulmuş bir firma olduğunu öğrenmeseydim en az yüz yıllık bir kuruluş olduğunu söyleyebilirdim... Çünkü son derece eski, bir o kadar da nostaljik bir havası var... Demek o kadar da eski bir yer değilmiş; gerçekten şaşırdım :)

Resimlerden de gördüğünüz gibi burada kurabiyeler, çikolatalar, nugatlar, karameller, bonbonlar var. Ayrıca Fransızlara özgü, bizdeki badem ezmesine benzeyen "callison" ve içeriğini tam bilemediğim "madeleine" tarzı değişik lezzetler de bulmanız mümkün. 

La Cure Gourmande'da şekerli ürünler satıldığı için ve benim de şekerle çok aram olmadığından, itiraf etmem gerekirse buradan çok sık alışveriş yaptığımı söyleyemeyeceğim ama bırakın alışveriş yapmayı, içeri girip şöyle bir dolaşmak, hatta kapısının önünden geçmek bile insana öyle iyi geliyor ki o yüzden blog'ta La Cure Gourmande'dan bahsetmemek olmazdı.

La Cure Gourmande
Bildiğim kadarıyla Paris'te Bercy Village, Opéra, St Louis Adası, Jouffroy Pasajı, Montmartre ve Tuileries Bahçesi'nin karşısında olmak üzere altı mağazası bulunan La Cure Gourmande'ın Fransa'nın diğer şehirlerinde olduğu gibi Almanya, Belçika, Kanada, İspanya ve ABD gibi dünyanın pek çok ülkesinde de şubeleri bulunuyor.

Benimse en çok Montmartre'taki mağazalarına yolum düşüyor. Anvers metro istasyonundan Sacré Coeur'e doğru çıkan yokuşta biraz ileride sağda karşınıza çıkacak olan bu mağazadan bir şey almayacak olsam bile içeri girip rengarenk atmosferinde dünyamın değişmesini, hatta bazen içeri bile girmeden, vitrinden şöyle bir bakarak gönlümün renklenmesini çok seviyorum. Yanımda biri varsa mutlaka içeri girmek istiyor ve bir şey almadan çıkması çok zor oluyor.

Benim canım bir şey çekerse bu illa ki çikolatalı bir şey olacaktır. Onun haricinde unlu mamüllerden sadece tuzlu olanları sevdiğim için burada benim zevkime göre bir şey yok aslında ama eminim siz burada hoşunuza giden bir şeyler illa ki bulacaksınız.

La Cure Gourmande
Dekorasyon ve sunum kadar kurabiye ve şekerlemelerin satıldığı teneke kutular da bir o kadar albenili. Zaten kutuyu ayrı alıp içini istediğiniz gibi doldurma şansınız var. Tabi çoğu şey kilo/gram hesabı üzerinden satılıyor. Çocukluğumda annemin teneke dikiş kutusunu hatırlatan bu teneke kutulardan edinmemek olmaz. Bizim evimizde, yukarıda turuncusunu gördüğünüz yuvarlak kutunun mavisinden var bir tane; tabi ben onu çay kutusu olarak kullanıyorum şimdi...

Siz de Paris gezinizde karşınıza çıkacak olan herhangi bir La Cure Gourmande'a girmekten çekinmeyin. Zaten önünden geçerken o sarımsı-turuncumsu renkleriyle sizi içeri davet edecek, siz de bu davete karşı koymakta zorlanacaksınız. Tatlı-unlu ürünleri seviyorsanız zaten bir şeyler almadan çıkamayacaksınız. Hiçbir şey yemek istemeseniz bile bu renkli ve nostaljik görünümlü kutulardan edinmeyi isteyeceğinizden eminim.

Hem damağınıza hem de gözünüze hitap eden bu güzel kurabiyeciyi gezmeniz, Paris lezzetini tüm güzelliği ile yaşamanız dileğiyle.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

Afiyet, bal, şeker olsun...TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

1 yorum:

  1. 136.58 Avroluk çikolata çeşitleri alınca, karım öldürüyordu beni!.. (8-15 Haziran 2016 itibariyle)

    YanıtlaSil

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.