Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

8 Haziran 2015 Pazartesi

Curie Müzesi'nin Köşesinde Bir Sevimli Bir Café: Chez D

Chez D
(Son Güncelleme: 06.11.2017) Curie Müzesi'ni ziyaret edeceğiniz bir gün, gezinizin öncesinde ya da sonrasında oturup soluklanabileceğiniz, bir şeyler yiyip içebileceğiniz çok hoş bir kafeden söz etmek istiyorum sizlere: Chez D (şe de)

Burası 5. arrondissement'de, Lüksemburg Bahçesi'nin bir üst paralelinde bulunan, aslında aman aman bir özelliği olmayan sıradan bir kafe belki de. İlk olarak Mayıs 2015'te Musée Curie - Curie Müzesi'ne gittiğimiz gün kapısından geçip, müzeyi gezdikten sonra da bir şeyler atıştırmak istediğimizde yol üstünde görüp de beni en çok etkileyen yer olduğu için dönüp hemen deneme fırsatı bulduğumuz bir mekan oldu.

Tabii ki Paris'te gidip bir şeyler yiyip içebileceğiniz o kadar çok mekan var ki, hangi birini ön plana çıkarmak gerektiğini şaşırıyor insan. O yüzden, her zaman dediğim gibi, gözünüze kestirdiğiniz her yeri gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz. Burası da benim gözüme kestirdiğim bir yer oldu, bırakın içine girmeyi, kapının önündeki 3-4 masayı görür görmez oturup bir şeyler yiyip içme isteği uyandırdı.

Chez D
Aslında Paris'te belki de en çok eksiliğini duyduğum şey Boğaz'a ya da denize karşı oturup bir keyif çayı içmek sanırım. Dolayısıyla o beklentimi karşılayamayacağımı kabulleneli çok oldu. Ben de çözüm olarak, kendime sevimli kafeler bulup mekanın ve tattığım ürünlerin keyfini çıkarmaya çalışıyorum. Chez D'de otururken de kapı önünde seyrettiğiniz sokak sadece sıradan bir cadde. O bakımdan kendimi Ankara'da gibi hissettiğim oluyor bazen. Gerçi burada sağ çaprazınızda yükselen yapı Oşinografi/Okyanus Bilim Enstitüsü ve hiç de yabana atılacak bir mimarisi yok hani; seyretmesi oldukça keyifli.

Chez D pek büyük bir yer değil, belki de mekanı sevimli kılan da bu. Basit, sıcak ve samimi atmosferi ile insanı içeri çekiveriyor. Girişte sağda bulunan tezgahtaki ev yapımı ve bio olduğu söylenen ürünleri görünce de insan hangi birini deneyeceğini şaşırıyor. Hep söylediğim gibi Paris'te gezerken gördüğünüz onca güzelliğin tadına bakmak için kabarık bir cüzdanınızın olması yetmiyor, 3-5 tane de mide lâzım insana hepsini yiyebilmek için :)

Ben buranın en çok fesleğenli scone'unu beğendim. Earl grey çayın yanında nefis gidiyor. Oturduk, yedik içtik bir güzel ama bence en önemli sorun, porsiyonların küçük fiyatların da buna oranla normalin biraz üzerinde olması. Eh tabii 5. arrondissement'dayız, olacak o kadar...

Chez D
Burada öğle yemeklerinizi de yiyebilirsiniz. Salatalar güzel olabilir, ben denemedim açıkçası; o yüzden şimdilik daha çok oturup soluklanmalık bir yer olarak önermek istiyorum ve tabii "kalkıp burada yiyin için" demiyorum. Yolunuz Curie Müzesi'ne düşerse uğramakta yarar var diye düşünüyorum. Chez D Pierre-Marie Curie sokağının tam başladığı yerde, yolun karşı kaldırımında bulunuyor.

Buradan çıktıktan sonra da caddenin sol tarafına doğru yürürseniz çok hoş bir yolda ilerleyeceksiniz. Yol ve kaldırım daralacak, birbirinden güzel yeme-içme mekanları yanında sıra sıra dizili ilginç mağaza ve butikler de hem göz hem gönül şenliği sunacaktır sizlere. Yoldan hiç sapmadan devam ettiğinizde ulaşacağınız geniş caddede sağınızda karşınıza Panthéon çıkacak, solda da Jardin du Luxembourg var zaten. Daha da aşağı inerseniz Saint Germain Bulvarı ve Saint Michel taraflarına ulaşıyorsunuz.

İnternette yaptığım araştırmada "servis yavaş" diye şikayetler okudum burasıyla ilgili. Paris'te nerede hızlı servis var ki? (Bkz. Paris'te café ve restoranlarda başınıza neler gelecek?). Tatildesiniz, hayatın tadını çıkarın, acelesiz, yavaş yavaş... Tek yapmanız gereken Paris'e gelmek, bu güzelliklerden zevkinize uygun olanlarını yaşamak ve birbirinden güzel anı biriktirmek bu şehirde.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.

Afiyet şeker olsun...
Adres: Café Chez D, 220 Rue Saint-Jaques, 75005 Paris

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.