Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

3 Nisan 2015 Cuma

Farklı Bir Kültür-Sanat Merkezi: Cent Quatre - 104

Cent Quatre - 104
(Son Güncelleme: 23.11.2017) Bu yazıda Paris'in farklı bir köşesine, 19. arrondissement'daki ilginç bir kültür-sanat merkezine gidiyoruz: Cent Quatre (san qatr ya da san quatğ).  Burası adını bulunduğu sokağın eski kapı numarasından alıyor. Gerçi şu an resmi adresi 5 Rue Curial olsa da adı arka taraftaki, bir zamanlar asıl girişi olan 104 Rue d'Aubervilliers'den geliyor. Çünkü Cent Quatre Fransızcada "104" demek.

104 çağdaş sanatların sergilendiği, uygulandığı ve uluorta prova edildiği çok ilginç bir mekan. Binanın kendisi zaten başlıbaşına görülmeye değer, bir de içinde herhangi bir sanat aktivitesine katıldığınızda, burada olmaktan farklı bir keyif alıyorsunuz.

Cent Quatre - 104
7 Numaralı metro hattıyla Riquet istasyonunda inip sol tarafa yürüdüğünüzde, istasyonun Rue Riquet çıkışına gelmiş oluyorsunuz. Bu çıkışta, ana caddeyi dik kesen sokakta sağa dönerseniz Canal Saint Martin'in uzantısı olan Bassin de la Villet'e, sola dönerseniz de Cent Quatre'a ulaşırsınız. Kültür merkezi, Rue Riquet'ya girdiğinizde, sağınıza bakarak biraz yürüyünce az ilerideki sokakta karşınıza çıkacak.

Dışarıdan baktığınızda kiremit tuğlalı bir okul binası gibi duran Cent Quatre'ın kapısından girdiğinizde hemen bir avlu ile karşılaşıyorsunuz. Buraya ilk gidişimizde bu avluda çok enteresan bir kurukafa heykeli vardı; hatta bu heykelin içinden geçip kırık aynalardaki yansımanızı o maviliklerin içinde oynaşırken izlemek çok keyifliydi. Sanki birisinin kafasının içindeymişsiniz de aklından sizi geçiriyormuş gibi.

Cent Quatre - 104
Sonra herhangi bir kapıdan binaya girdiğinizde asıl büyük galeri ile karşılaşıyorsunuz. Ortada çok büyük, cam tavanlı bir alan, sağlı sollu salonların olduğu oldukça büyük bir bina. Taş, çelik ve cam karışımı bu mimari, özellikle de tarihi bir yapı olduğu için son derece güzel görünüyor. Ortadaki geniş alanda özel bir etkinlik yoksa prova yapan sanatçıları izlemek çok keyifli. Zaten sağda solda her bir köşede repliklerini okuyan, dans figürleri deneyen bir sürü genç sanatçıyla karşılaşıyorsunuz.

Burada ne gibi etkinlikler olduğuna dair bu linkten bilgi almanız mümkün. Kimi zaman bir konser, kimi zaman bir sergi, kimi zaman dans gösterisi, kimi zaman da biyolojik pazarın kurulduğu bir mekana dönüşüveriyor Quatre Cent. Ben bir keresinde şahane bir fotoğraf sergisine denk gelmiştim. Bu yazıdaki fotoğrafları çekmeye gittiğim günse yeni etkinlik için dekor çalışması yapılıyordu ve sanatçılar neredeyse mekanın her köşesinde provadaydılar.

Cent Quatre - 104
Bir de gelelim buranın neden farklı bir yer olduğuna. Cent Quatre'a her gidişimde çok beğenirdim ama hep içimde tuhaf bir şeyler hissederdim, bir yerde bir gariplik varmış gibi gelirdi bana. Bu yazıyı hazırlamak için binanın tarihini araştırmaya başlayınca çok ilginç bir bilgi ile karşılaştım: Burası tam 140 yıl önce cenaze hizmetleri vermek için yapılmış bir binaymış! Yani burada, yüz yılı aşkın bir süre boyunca, Paris'te yaşamını yitiren insanların cenaze işlemleri yapılmış ve öğrendiğim kadarıyla günde yaklaşık 150 civarında defin gerçekleşiyormuş!

İşte böyle garip bir yerin de garip bir elektriği oluyor demek ki, ben onu hissediyormuşum burayı gezdiğim zamanlarda. 2008 yılında Paris Belediyesi'nin burayı bir kültür-sanat merkezi olarak hizmete açmasıyla bambaşka bir işlev kazanan Quatre Cent, doğum ve ölüm arasında "düğün ve cenaze" tadında bir gülüp bir ağladığımız bu hayatta, bu tuhaf yönüyle insanın kafasını karıştırmıyor değil hani. Ve sonuçta mekanın günümüzdeki kullanım amacına baktığımızda, son derece güzel bir kültürel alan kazanılmış olması gerçekten büyük başarı.

Cent Quatre - 104
Cent Quatre'ın en güzel yönlerinden biri çocuklu aileler için: Burada bulunan Çocuk Evi'nde çocuklarınız için özel aktiviteler düzenleniyor. Dolayısıyla çocuğunuzu buraya bırakıp mekanın tadını çıkarmak için de hoş bir seçeneğiniz bulunuyor yani. Ayrıca kompleks içinde yer alan kitapçıda keyifle dolaşabilir, restoran ve kafelerde yorgunluğunuzu ve açlığınızı gidermek için bir şeyler yiyip içebilirsiniz.

Doğruyu söylemek gerekirse Cent Quatre'ın olduğu bölge pek sevimli bir yer değil, biraz marjinal bir havası bile var diyebiliriz. Dolayısıyla buradan çıktıktan sonra civarda gezecek çok bir şey olmamakla birlikte Canal Saint Martin tarafına doğru yürümeniz en akıllıcası olacaktır. Kanala ulaştığınızda vardığınız yer aslında Bassin de la Villette. Buradan sola doğru yürürseniz Parc de la Villette tarafına, sağa doğru yürürseniz de Bastille tarafına  doğru daha güzel bir gezi yapabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Centre Quatre, 5 Rue Curial, 75019 Paris

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

3 yorum:

 1. Merhaba bir süredir sitenizi takip ediyorum. Çektiğiniz fotoğraflar çok kaliteli. Kullandığınız makine ve ekipmanı öğrenebilir miyim acaba :) konuyla ilgisiz bir soru oldu kusura bakmayın.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Hiçbir fotoğrafçılık iddiası olmayan biri olarak böyle bir sorunun gelmesini onur kabul ederim :)
   Keşke Canon ya da Nikon gibi isimler söyleyebilseydim ama sitede bulunan tüm fotoğrafları kronolojik olarak önce iphone 4, sonra galaxy s4 ile çektim. Halen iphone 6 plus'la çekmeye devam ediyorum :(
   Bir fotoğraf makinesi firması sponsor olursa şahane bir makineyle tüm fotoğrafları güncellemeye de hayır demem :)

   Sil
  2. İnsanın bulunduğu yer zaten güzel olunca neyle çektiği fark etmiyor demek ki :) başarılarınızın devamını dilerim.

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.