Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

13 Mart 2015 Cuma

Paris'teki En Eski Meydan Saati: Horloge du Palais de la Cité

Paris'teki En Eski Meydan Saati:
Horloge du Palais de la Cité
(Son Güncelleme: 03.04.2017) Paris sokaklarında dolaşırken sadece önümüze değil çevremize, sağımıza-solumuza ve hatta hep yukarılara bakarak yürümek zorundayız. Çünkü bu şehirde dört bir yanımızda atlanmaması gereken o kadar çok güzellik, o kadar çok detay var ki... İşte onlardan birini, şehrin ilk ve en eski meydan saati Horloge du Palais de la Cité'yi tanıtmak istiyorum bugün sizlere.

Tabii meydan saati deyince aklımıza ilk olarak İzmir ya da Dolmabahçe saat kuleleri gelir ama bu saat, bir kulede olmasına rağmen saat kulesi olarak adlandırılamaz sanıyorum. Meydan saati demek için de bir meydana bakıyor olması gerekir, ki öyle de değil, bir binanın köşesindeki kulenin alt tarafına yerleştirilmiş, o zamanki Parislilerin zamanı öğrenmesi için yaptırılmış bir saat özetle.

1370-1371 yılları arasında kral V. Charles'ın emriyle Henri de Vic'e yaptırılan bu saat, şehrin ilk ve en eski meydan saati olma özelliğini taşıyor. Tarih boyunca pek çok kez restorasyon ve değişiklik geçiren saat, gerçekten son derece şık ve gösterişli. Yine de, bir kulenin tepesinde değil de binanın köşesinde olduğu için, yoldan geçerken, hele ki ağaçlar yapraklarını dökmemişse, başınızı kaldırıp bakmazsanız gözünüzden kaçabiliyor.
Paris'teki en eksi meydan saatinin bulunduğu Palais de la Cité
Cité Adası'ndaki (Île de la Cité) Cité Sarayı'nda (Palais de La Cité) bulunan bu saat meşhur Conciergerie'nin tam köşesinde bulunuyor. 47 metrelik bir kulenin alt bölümüne yerleştirilmiş olan saat özellikle Fransız kraliyetinin sembolü olan mavi zemin üzerine altın yaldızlı zambak desenli fonuyla dikkat çekiyor ve tabii sonra da görkemli saat kadranı ve diğer süslemeleriyle.

Saatin iki yanında iki kadın heykeli göreceksiniz, bunlardan soldaki yasayı, sağdaki de adaleti temsil ediyor. Saatin üzerideki latince yazıda QVI DEDIT ANTE DVAS TRIPLICEM DABIT ILLE CORONAM yani "İki tacı veren üçüncüyü de verecektir"  yazıyor. O zamanki iki tacın Fransa ve Polonya krallıkları olduğunu öğrendim ama üçüncü taç neyi temsil ediyor onu tam anlayamadım açıkası.

Saatin alt kısmındaysa yine latince olarak MACHINA QVÆ BIS SEX TAM JVSTE DIVIDIT HORAS JVSTITIAM SERVARE MONET LEGES QVE TVERI yani "Yasaları ve adaleti korumayı öğretmek için bu saat zamanı on ikiye böler" yazıyor.

Saatin üst kısmındaki yuvarlak kemerli alınlıklarda ise H C ve D harflerinin farklı kompozisyonlarını görebilirsiniz. Buradaki H harfi Fransa kralı II. Henri'yi temsil ediyor; C ise kraliçe Catherine de Medici'yi. D'nin hikayesi biraz garip; o da kralın gözdesi Diane de Poitiers'nin adının baş harfiymiş?

İşte, neredeyse 700 yıllık bir geçmişi olan bu saatin hikayesi kısaca böyle. Buradan geçerken başınızı kaldırıp gördüğünüz bu etkileyici saatten sonra gezinize civarda devam edebilirsiniz. Cité Adası zaten başlıbaşına bir cennet. Notre Dame Katedrali, Sainte Chapelle, Palais de la Justice, Conciergerie, Marché aux Fleurs, Pont Neuf ve daha pek çok ilgi çekici şey çok yakınınızda ziyaretinizi bekliyor.

Bir benzerini Paris'e trenle yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Rennes şehrinde gördüğüm için bana hep orayı hatırlatan bu saati görmek için buraya toplu taşıma ile gelmenin en kolay yolu 4 numaralı metro hattının Cité istasyonunda inmek.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Conciergerie, 2 Boulevard du Palais, 75001 Paris

KATEGORİLER          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Konsolosluk Rehberi

REKLAM ve SPONSORLUK

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

İLETİŞİM FORMU

Ad

E-posta *

Mesaj *

pariste.net kaç kez okundu?

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.