Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

25 Mart 2015 Çarşamba

Eglise Saint Jean de Montmartre

Eglise Saint Jean de Montmartre
(Son Güncelleme: 19.10.2017) Bu yazıda Paris'teki en ilginç kiliselerden birini tanıtmak istiyorum sizlere: Eglise Saint Jean de Montmartre... Bir Paris gezinizde -özel ilgi alanınız değilse- sırf bu kiliseyi kalkıp görmeye gitmenize gerek yok belki ama bir Montmartre Turu yapmayı düşünüyorsanız yolunuzun üstünde, geçerken uğrayabileceğiniz, bir bakıp çıkabileceğiniz, oldukça ilgi çekici mimariye sahip bir yer olduğu için bu yazıyı paylaşma gereği duydum sizlerle.

Eglise Saint Jean de Montmarte, ilk betonarme kilise olma özelliği taşıdığı için görülmeye değer tarihi yapılardan biri. Neo-Gotik ve Art Nouveau tarzındaki ilginç mimarisi ile bir fark yaratıyor gerçekten. Tuğla kaplı, seramik süslemelerle bezeli bir dış cepheye sahip bu kilisenin içi de bir o kadar ilginç o yüzden Montmartre'ta dolaşırken illâ ki yolunuz buradan geçecektir, kapısı da gelene geçene açık olduğu için ziyaret etmeye değer özellikte bir yapı olduğunu siz de gezdikten sonra anlayacaksınız.

Mimarı Anatole Baudot olan ve 1904'te açılan kiliseye girdiğinizde görmeye alışık olduğunuz mimariden oldukça farklı bir yapı ile karşılaşacaksınız. Bana Normandiya ve Bask taraflarında gördüğüm ahşap kiliseleri hatırlatan tasarımının aslında beton olduğunu ancak sütunlara dokunduğunuzda anlayabiliyorsunuz. Hatta bazı kısımları çelik konstrüksiyonmuş gibi görünüyor.

Eglise Saint Jean de Montmartre
Eglise Saint Jean de Montmartre'ta da diğer kiliselerdeki karanlık ve karamsar hava var aslında. Tabii bu duygunun dini değerlerle ilgisi olduğu düşünülebilir. Eğer inançlı bir hıristiyansanız belki de bu atmosfer sizin için en huzurlu ve en güvenli ortam gibi görünebilir ama sadece "turistik gözlemci" olarak bu tarz kutsal mekanları geziyorsanız ya mimari ya da sanatsal özellikleri ile ilgileniyorsunuz doğal olarak.

Bu kilise ile aynı dönemlerde inşa edilen Sacré-Coeur'le kıyasladığınızda artık konumundan mıdır, kullanılan beyaz taşlarından mıdır yoksa kubbeli mimarisinden midir bilinmez Sacré-Coeur'ün daha bir heybetli olduğunu düşünmek mümkün. Her birinin ayrı bir önemi ve kendine özgü üstünlükleri olduğunu unutmamak gerekir elbette.

İçeriyi şöyle bir dolaştıktan sonra tekrar dışarı çıktığınızda Montmartre'ın hareketli dünyasına geri dönüveriyorsunuz. Tam karşınızdaki atlı karınca dönüp duruyor dünya gibi, hayat önünüzden öylece akıp gidiyor. 

Eglise Saint Jean de Montmartre
Buralarda gezerken hemen karşı taraftaki Seni Seviyorum Duvarı - Le Mur des Je T'Aime'i de atlamamanızı öneririm. Bu noktadan sonra artık sağa, sola, yukarı ya da aşağı, nereye giderseniz gidin sizi ayrı bir güzellik bekliyor olacak. Bu bölge hakkındaki tüm detayları Montmartre Tepesi yazısında bulmanız mümkün. Yakınlarda yemek yenilecek yer olarak da Le Basilic'i önerebilirim; bir de Le Sancerre var tabii.

Eglise Saint Jean de Montmartre'a metro ile gelmek için 12 numaralı hattın Abbesses istasyonunda inmeniz yeterli. Ama dikkatli olun, istasyondan çıkarken sakın merdivenleri kullanmayın; çünkü çık çık bitmiyor, o kadar yerin dibinde. Asansörü kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Burası son derece ilginç bir kilise ama daha görkemlilerini görmek istiyorsanız o zaman Kutsal Mekanlar başlığında paylaştığım kiliselere de bir bakmanızı öneririm.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Eglise Saint Jean de Montmartre, 19 Rue des Abbesses, 75018 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

1 yorum:

  1. Gerçekten enteresan bir kilise dostum!

    http://instagram.com/p/y7ItrJxTJL/

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.