Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

11 Şubat 2015 Çarşamba

Marais'de Farklı Bir Kitapçı: Les Mots A La Bouche

Les Mots A La Bouche
(Son Güncelleme: 18.10.2017) Bu yazıda sizlere, Marais Bölgesi yazısını yazdığım zaman "geçerken uğrayın" diye tek satırda bahsettiğim bir yerden, farklı bir kitapçıdan, Les Mots A La Bouche'tan bahsetmek istiyorum.

Günümüzde pek çoğumuzun internetten kitap sipariş ettiği bir dönemde kitapçı gezmek sergi gezmek gibi sanatsal bir aktivite halini almaya başladı. Gerçi ben, internet fiyatıyla arasında dağlar kadar fark yoksa her zaman gidip kitapçıdan kitap almaktan yana biriyim. Belki biraz eski kafalıyımdır, belki de nostaljik biriyimdir, bilmiyorum ama benim kitapçı rafları arasında dolaşmam, o kağıdın kokusunu hissetmem, dilediğim kitabı raftan çekip sayfalarını kurcalamam lazım. Hiç de uğraşamayacağım "dur şu kitabı not alayım da internetten sipariş vereyim" diye. Beğenirsem, heves edersem oracıkta alışverişimi tamamlar bu keyifli sürecin tadını sonuna kadar yaşamayı tercih ederim. Doğru ya da yanlış, bilemiyorum ama ben böyle seviyorum.

Paris'in birbirinden güzel, birbirinden özel, kimi popüler ve turistik, kimisi de kıyıda köşede sadece meraklılarının bildiği pek çok kitapçı var elbette. Shakespeare and Company, FNAC, Gibert Joseph ve Gibert Jeune gibi kitapçıları herkes bilir. Hak ettikleri üne yakışıyorlar ama bu yazıdaki kitapçımız biraz farklı.

Les Mots A La Bouche
Fotoğraflara baktığınızda burası bildiğiniz bir kitapçı. Sıra sıra raflar, raflar dolusu kitaplar... Ama önünden geçerken vitrinine baktığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız. Hemen fark edeceğiniz gibi burası gay ve lezbiyen literatürüne dair zengin bir seçki sunan özel bir kitapçı. Eh, Marais'ye de böyle bir yer yakışırdı haliyle.

Ama bu söylediklerimden buranın bir "gay kitapçısı" olduğu sonucu çıkmasın. Sonuçta dünya edebiyatından en seçkin eserler, özellikle Paris'e yönelik turistik rehber kitaplar, denemeler, romanlar, araştırmalar; daha pek çok konu başlığında "bildik ve tanınmış" yazarların "normal" kitaplarından seçkiler raflarda yerini almış durumda. Yani burada aradığınız herhangi bir kitabı bulmanız gayet mümkün.

Benim söylemek istediğim şey Marais Bölgesi'nin ruhunu yansıtan "gay ve lezbiyen" literatürünün genişçe bir seçkisine de yer vermesi bakımından diğer kitapçılardan farklı bir yer Les Mots A La Bouche (le mo alâ buş).

Les Mots A La Bouche
Marais Bölgesi'nde gidişlerimden pek çoğunda buraya girip bakmayı severim. Paris'teki pek çok kitapçıda olduğu gibi buranın da farklı bir havası var. Eskiden İstanbul'daki gibi küçük kitapçı dükkanlarında gezerken aldığım hazzı alırım. D&R gibi kitap süpermarketi formundaki yerlerdense bu tür kitapçıların havasını solumayı daha çok severim. Dedim ya; daha samimi daha insani bir ortamda kitapların sayfalarını çevirmek, kapaklarına, arka kapak yazılarına göz atmak en sevdiğim şeylerden.

Buranın da konsepti özel olunca haliyle müşteri kitlesi de enteresan oluyor. Yo hayır gözünüzde acayip bir tablo canlanmasın, kadınlı erkekli sizin benim gibi "normal" insanlar müdavimleri. Gayet de nezih bir atmosferi var. İçerisi küçük olduğu için kalabalık bir havası var ve raflar arasında ilerlemek çok da kolay değil bazen. Ama o kalabalığa rağmen o kitap sessizliği yok mu; en çok onu seviyorum belki de.

Kitapçının bir de bodrum katı var; mimari açıdan oldukça enteresan; Paris'teki bu tarz pek çok yer gibi buranın da bodrum katı mahzen gibi; o yüzden mimari açıdan enteresan ama aşağı inmeyi düşünüyorsanız ve çocuğunuz varsa onu indirmemenizi öneririm. Çünkü aşağıdaki seçkinin büyük çoğunluğu yetişkinlere yönelik kitaplar.

Les Mots A La Bouche
İlk indiğiniz yerde -belki- sizi zorlayıcı kitaplar olabilir ama bir yandaki diğer bölüme geçtiğinizde kalın ciltli, lüks kapaklı, bakmaya doyamadığım kültür, sanat, moda, mimarlık konulu birbirinden güzel kitaplar yer alıyor. İnsan bu kitapların hepsini, hepsini istiyor :)

Özetle Les Mots A La Bouche'a özellikle gitmenizi tavsiye edemem tabi ama anlattıklarım ilginizi çekerse içeri girip bir bakmakta fayda var. Ben buraya ne zaman gitsem diğer kitapçılarda da olduğu gibi en az on beş - yirmi dakika vakit geçirmeyi seviyorum. Bazen bu süre uzuyor da uzuyor; kitaplarla olmayı seviyorum.

Buradan aldığım ilk kitap Kénizé Mourad'ın "Saraydan Sürgüne"sinin Fransızcası "De La Part de la Princesse Morte"tu. Fırsat buldukça da buradan alışveriş yapmayı sürdürüyorum. Gerçi evdeki kitaplıkta okunmayı bekleyen pek çok Türkçe, İngilizce ve Fransızca kitap beni bekliyor o yüzden alımlarımı olabildiğince aza indirmeye çalışıyorum ama elimde değil; kitapçı gezip de kitap almadan çıkmak o kadar zor ki. Tabi bir de Paris'in dört bir yanındaki sahaflarda dolaşma keyfi var; o zaman bir de ucuz olunca kitap; okunmuşluk, yaşanmışlık da olunca üstüne, insan kitap almadan duramıyor.

Les Mots A La Bouche'a doğrudan gitmek isterseniz 1 numaralı metro hattının Hôtel de Ville durağında inerseniz araçların geliş yönünün aksine, St Paul'de inerseniz araçların ilerlediği yönde Rue de Rivoli boyunca yürüyün. HSBC'nin karşı sokağından, Rue Vielle du Temple'dan girin ve ikinci sokaktan sola dönün; az ileride sağda mavi cephesiyle sizi karşılıyor olacak.

Bu kitapçıyı gezdiğinize göre Marais'nin kalbindesiniz... Aynı sokakta bulunan eğlenceli cinsel fantezi ürünleri satıcısı Passage du Désir ve cıvıl cıvıl tasarım mağazası Fleux' da gezilmesi gereken yerlerden. Buradan sonra sokaklarda kaybolmak, birbirinden güzel yerler arasında gününüzü güzelleştirmek için Marais Bölgesi yazısında diğer detayları bulabilirsiniz.

Kitap en iyi dost mudur bilmem ama iyi bir dost olduğu kesin.

Kitapla kalın, sanatla, saygıyla
ve sağlıcakla

Keyifli geziler, keyifli keşifler


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.