Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

17 Aralık 2014 Çarşamba

2015'i Karşılarken Yılbaşında Paris'te Ne Yapılır?

Noel Baba Hem Noel'i Hem Yeni Yılı Bekliyor
Place Charras - Courbevoie
Yeni yıl yaklaştıkça "Yılbaşında Paris'te ne yapılır?" soruları sıklaşmaya başladı. Hal böyle olunca bugünkü yazıyı da bu konuya ayırmak gerektiğini düşündüm.

Yine bir yıl daha bitiyor, yine yeni bir yılı karşılamanın heyecanı hepimizde. Dünyanın pek çok şehrinde olduğu gibi Paris de gelin gibi süslendi; yeni yılı ama aslında öncesindeki Noel'i karşılamak için bekliyor.

Şehrin dört bir yanına kurulan irili ufaklı noel pazarlarından Champs-Elysées Noel Pazarı ve La Défense Noel Pazarı'nı daha önce yazmıştım. Her yer böyle ışıl ışılken aslında, tüm bu süslemeler öncelikle Noel için yapılmışken biz de aradan yılbaşı kutlamaları için kendimize pay biçiyoruz. Elbette Fransızlar için de yeni yıl önemli ama sanırım Noel kadar değil.

Her neyse, maksat muhabbet olsun zaten, ortada kutlanacak bir şey olsun,  biz de tadını çıkaralım hep birlikte.

Peki yılbaşı gecesi Paris nasıl olur?

Bu benim Paris'te yaşamaya başlayalıberi üçüncü yılbaşım olacak ve itiraf etmem gerekirse sadece bir keresinde, o da ilkinde ve hevesten yeni yılı dışarıda karşılamıştım; tabi ki Eyfel Kulesi'nin dibinde. Yağmurlu bir gündü, sırılsıklam ıslanmıştım :)

Yılbaşı gecesi Paris'te tüm ulaşım araçları ücretsiz oluyor. Yani 31 Aralık 17:00 - 1 Ocak 2015 12:00 arası metro, RER, otobüs, tramvay, banliyö treni olmak üzere bütün RATP araçlarına ücretsiz binebilirsiniz. Tabi bu büyük bir kolaylık sağlarken, bir yandan da tüm istasyonların tıka basa dolu olmasına neden oluyor. Üç yıl önce Etoile'den Eyfel Kulesi'ne giderken istasyon tünellerindeki kuyruğu hatırlıyorum da... Üstelik sadece kalabalık değil, eğlenme havasına girmiş insanların gereksiz gürültü ve patırtıları da olabiliyor, yani şehrin uzak banliyölerinden merkeze akmaya çalışan -görece- düzeysiz bir kalabalık her yere doluşuyor ne yazık ki. Tabi ki herkesin eğlenmeye hakkı var ama şehrin huzuru bozuldu mu pek de tadı kalmıyor.

Yine de güzel olmuyor mu Paris, tabi ki oluyor. Yeni yıla girerken Eyfel Kulesi'ndeki havai fişekleri izlemek doyumsuz bir keyif. Paris'tesiniz ve yeni yıla burada giriyorsunuz düşünsenize. O an gözünüz başka hiçbir şey görmüyor. Sonuçta çevrenizdeki herkes mutlu, herkes birbirini kutlayıp bu mutluluğu paylaşıyor.
Noel Baba Hem Noel'i Hem Yeni Yılı Bekliyor
Place Charras - Courbevoie
Eğlenmek için gidilebilecek mekan önerisi ne yazık ki veremiyorum. İstanbul'da yaşarken de yeni yıla her zaman ailemle ya da dostlarımla bir evde girerdim. Dışarıda kutlamak beni hep tedirgin etmiştir çünkü. Eğlencenin dozunu kaçıran insanlardan uzak durmaktan yanayım ama yeni yıl coşkusunu ya kendi evimde ya ailemin ya da dostlarımın evinde yaşamayı her zaman tercih ederim. O yüzden Paris'te de aynı şeyi yapmak önceliğim. Zaten gece La Tour Eiffel'i uzaktan izlemek de son derece keyifli olur. 

Ama siz Paris'e yeni yıla girmeye gelmişseniz tabi ki bu dediklerimi dikkate almayacak, kendinizi sokaklara atacaksınız. Ya Eyfel Kulesi'nin oraya ya da "Şanzelize"ye gidip renk ve ışık cümbüşüne karışacaksınız. Bu çok normal, çok da güzel; çünkü turistsiniz. Ben de birkaç yıl önce yeni yıla Londra'da girmek için 31 Aralık akşamı işten çıkıp koşa koşa havaalanına gitmiş, bir uçağa atladığım gibi Londra'ya uçmuş, THY'nin azizliği sonucu uçak rötar yaptığı için yeni yıla planladığım gibi Trafalgar Meydanı'nda girmek yerine metronun Kensington istasyonunda diğer yolcularla geri sayım yaparak girmiştim :) Oluyor öyle, hayat bu... Ahdım vardır, bir gün Londra'da, Trafalgar Meydanı'nda gireceğim yeni yıla :) Matah bir dilek olmadığını biliyorum ama insanların böyle beklentileri olması da hoş olmuyor değil hani hayattan...

Eğer sizin yılbaşında Paris'le ilgili önerebileceğiniz özel bir yer, yaşadığınız hoş bir anı varsa yorumunuzla paylaşırsanız sevinirim. Sonuçta birbirimizin bilgilerinden faydalanmak için var bu blog. Ben gündüzlerin adamıyım, içinizde gece kuşları varsa, onların deneyimlerini de dinlemek isteriz...

Yılbaşı gecesi sabahlara kadar eğlenin, zira ertesi gün her yer kapalı olacaktır. En azından öğleye kadar yaşam durur Paris'te. Sizin yerinizde olsam dış mekan gezilerine ayırırdım yeni yılın ilk gününün sabahını.

Ben vakitlice yatan vakitlice kalkan biriyim, o yüzden yılbaşı sabahı da erkenden uyanıveririm. Buradaki ilk yılbaşı sabahımızda Bois de Vincennes'ı keşfe çıkmıştık, ne güzel güneşli bir sabahtı, hiç unutmuyorum. Siz de böyle park bahçe gezebilir, Bois de Boulogne'a da gidebilirsiniz. Seine Nehri boyunca bir yürüyüş de hoş olabilir. Hatta Bastille'in arka tarafındaki La Coulée Verte gezisi önerebilirim. Biraz uzaklaşıp Parc de Sceaux'yu gezmek de gününüzü güzelleştirebilir.

Yeni yıl dediğimiz bizim uydurduğumuz bir şey, doğum günleri gibi, diğer önemli günler gibi; gerçekte hiçbir anlamı yok ama biz o anlamsızlığa bir değer katıyoruz böyle önemli tarihler belirleyip; iyi de yapıyoruz, boşverin, tadını çıkarın güzel güzel.

Mutlu yıllarımız olsun, her şey güzel güzel akıp gitsin, yağ gibi geçsin hayat, dertsiz tasasız. Bol bol gezin, bol bol keyfini çıkarın ve lütfen hakkını verin aldığınız nefesin.

Yeni yılınız kutlu olsun şimdiden...

Bkz: 2016'yı Karşılarken Yılbaşında Paris'te Ne Yapılır?

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.