Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

24 Aralık 2014 Çarşamba

Opéra Garnier'ye Karşı Yeme-İçme Keyfi: L'Entracte

L'Entracte'tan Opéra Binasına Bakış
(Son Güncelleme: 13.10.2017) Bu yazıdaki mekânımız muhteşem Opéra Garnier binasının hemen yanında bulunan güzeller güzeli restoran l'Entracte... "Güzeller güzeli" ifadesini kullanmamın nedeni Paris'in en güzel restoranlarından biri olduğunu iddia etmemden değil, konumu, atmosferi ve güzel anıları nedeniyle Paris'te en sevdiğim restoranlardan biri olması elbette. Hep söylüyorum; bir mekânı güzel kılan, atmosferi ve servis kalitesi kadar orada yaşadığınız güzel anılardır. Ben l'Entracte'ta hep güzel yemekleri güzel insanlarla yedim, güzel şeyler paylaştım; Paris'teki pek çok başka restoran ve kafede olduğu gibi...

"Entracte" kelime anlamı olarak tiyatro, opera, bale gibi gösterimlerde verilen ara anlamına geliyor. Hepinizin bildiği, dilimize Fransızcadan geçmiş olan "antrak" ya da daha doğrusu "antrakt" kelimesinin orijinali. Tabi Fransızca okumaya kalktığımızda bunu "antğakt" olarak telaffuz ediliyor, söz konusu olan restoran olunca da "lantğakt" diyoruz :)

Buraya daha önce birkaç kez kahve içmek için gelmiş, hatta alt katında birkaç kez yemek de yemiştim ama gelişlerim hep öğlen vaktine denk geldiği için, genelde hızlı bir şekilde yiyip günüme devam ettim. Hatta profesyonel tur rehberi arkadaşım Faruk Uraz'la da ilk tanışmamız da burada olmuştu. Oturup kahvelerimizi içerken uzun uzun ve keyifle sohbet ettiğimiz günü hiç unutmuyorum. Sonra da sık sık görüşür olduk zaten.

Bundan birkaç hafta önceyse Opéra Garnier'de Devrim'le "Saraydan Kız Kaçırma"yı izleyeceğimiz akşam, gösteri öncesi bir şeyler yemek istedik ve civarda gözümüze burası ilişti. Aslında Café de la Paix'ye gidesimiz vardı ama vaktimiz az olduğundan burayı tercih ettik.

Bize kalsa alt katta oturup yemeğimizi yerdik ama aşağısı dolu olunca üst katta yer bulabileceğimizi söylediler... İyi ki aşağıda yer yokmuş, yukarı bir çıktık: Nasıl güzel bir Palais Garnier manzarası var... Cam kenarları doluydu ama yine de oturduğumuz masadan o muhteşem opera binası görünüyordu.

L'Entracte
Operaya gideceğimizi söyleyince servisi iki kat hızlandırmalarına çok şaşırdım, oysa ki "kafe ve restoranlarda başınıza neler gelecek?" yazımda da bahsettiğim gibi Paris'te hızlı servis almak çok nadir görülen bir şey. Hoş burada da servisin çok hızlı olduğunu söyleyemem ama ortalamanın üstü olmasına şükretmek gerekiyor :) 

Yemekler hoş, fiyatlar Paris ortalamasında... Gerçi Fransızlar antre, ana yemek ve tatlıdan oluşan menülere bayılırlar ama ben sadece bir ana yemek yiyebiliyorum, yani mideleri o kadar şeyi nasıl alıyor bilmiyorum :) Keyfim yerindeyse yanında da bir şarap belki; eh sonunda da bir kahve de oldu mu hem midem hem damağım bayram ediyor. Böyle bir yemek için akşam yemeğine Paris koşullarında 20-25 Euro vermek "makul" oluyor...

Güzelce ve hızlıca yemeklerimizi yiyip operamıza gittik, giderken de bir dahaki gelişimizde cam kenarına oturmanın hayalini kurduk...

L'Entracte'a bir sonraki gidişimiz de Gülçin sayesinde oldu. İş gezisi için Paris'e gelip, hafta sonunu da tatile bağlayıp bizde kalınca ona sürpriz olarak Opéra Garnier'de izlenecek güzel bir bale seçtik. Bale akşamı da hayalimiz L'Entracte'ta yemek yemekti. O akşam, yine kısıtlı bir zamanda buraya geldik, yine üst kata çıktık ve bu kez şansımıza cam kenarındaki üç masadan birini boş yakaladık... Cuma akşamı, randevusuz, böyle bir şey tamamen şanstır :)

Yine şahane bir akşam yemeği oldu; hal böyle olunca da birkaç kez gittiğim, sevdiğim, güzel anılarla ayrıldığım L'Entracte hakkında yazmam artık kaçınılmaz oldu :) Benim iddiam "en lezzetli yemek şurada yenir" ya da "en güzel restoran şurasıdır" demek değil kesinlikle. Herkes gibi benim de alt kriterlerim, olmazsa olmazlarım var; bunların üstündeki her artı değer benim o mekânı sevmem için yeterli oluyor. Sorun bulmak değil, güzellikleri görmek hayat felsefeniz olunca, gittiğiniz yer de minimum kriterleri karşılayınca, hayatı güzelleştirmek ve içinde bulunduğunuz andan daha çok zevk almak sizin elinizde oluyor.

Kaldı ki L'Entracte göklere çıkartılacak bir yer değilse de ilgiyi hak edecek restoran bana göre. Özellikle de Opéra Garnier manzarası benim için çok önemli...

Buraya toplu taşıma ile gelmek için metronun 3, 7 ya da 8 numaralı hatlarını kullanarak "Opéra" istasyonunda inmeniz yeterli. RER-A'nın "Auber" istasyonu da gayet yakın. Hele ki burada bir yemek sonrası Opéra Garnier'de bir şey izleme şansını da yakalarsanız, unutulmaz bir akşamınız olacağını söyleyebilirim.

Sanatla, keyifle ve afiyetle...

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.