Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

19 Kasım 2014 Çarşamba

Passerelle Simone de Beauvoir

Parc de Bercy'ye doğru - Passerelle Simone de Beauvoir
(Son Güncelleme: 12.10.2017) Daha önceki yazılarımda paylaştığım gibi Seine Nehri üzerinde toplam 37 köprü bulunuyor ve bu köprülerden 4 tanesi de sadece yaya köprüsü olarak hizmet veriyor. İşte bu yazıda yine o köprülerden birindeyiz: Passerelle Simone de Beauvoir (paserel simon dö bovuar ya da paseğel simon dö bovuağ).

BNF François Mitterrand'ın 18. katından Passerelle Simone de Beauvoir
Bibliothèque National de France ile Parc de Bercy arasına inşa edilmiş olan bu köprü sadece yaya geçişi için kullanılıyor. Çelik konstrüksiyonlu, ahşap zeminli ve parabolik bir forma sahip olan bu köprü, tıpkı Passerelle Solferino gibi hem üstteki yol seviyesinden hem de aşağıda nehir kıyısındaki seviyeden girilebilen son derece hoş ve fonksiyonel bir tasarıma sahip.

Passerelle Simone de Beauvoir
2006'da hizmete giren köprünün açılışında, köprüye adını veren ünlü düşünür ve yazar Simone de Beauvoir'ın evlatlık kızı Sylvie Le Bon de Beauvoir da bulunmuş. 304 metre uzunluğunda ve 12 metre genişliğindeki köprü aynı zamanda Paris'te Seine Nehri üzerine inşa edilen son köprü olma özelliğini taşıyor.

BNF François Mitterrand'a doğru - Passerelle Simone de Beauvoir
Fransa Ulusal Kütüphanesi'nin ilginç mimarisine karşı köprüden geçmek farklı bir deneyimken Parc de Bercy'nin yeşilliklerine doğru geçmek de başka bir keyif yaşatıyor köprüyü kullananlara. Sanki sadece karşıdan karşıya geçmiyorsunuz da bir tür boyut değiştiriyormuşsunuz gibi oluyor.

Passerelle Simone de Beauvoir
Aynı zamanda köprünün eğimli yapısı nedeniyle de çocukça bir oyun oluyor bu karşıya geçişleriniz. 12. ve 13. arrondissement'ları birbirine bağlayan köprünün dört ayrı çıkışı bulunuyor. Karşılıklı olarak ikisi Seine Nehri hizasında diğer ikisi de üst yol ve park hizasında.

Parc de Bercy'ye doğru - Passerelle Simone de Beauvoir
Köprünün kuzey tarafı Parc de Bercy.  Bu bölgede aynı zamanda Bercy Arena, La Cinémathèque Française ve Bercy Village da bulunuyor. Güney tarafında ise Bibliothèque Nationale de France ve Paris'in yeni yüzü sizi karşılıyor. Yine bu yakada enteresan bir yüzme havuzu Piscine Joséphine Baker'ı görmek, hatta vaktiniz varsa gidip orada yani Seine Nehri'nin üzerindeki bir yüzme havuzunda yüzmek de enteresan olabilir. Ayrıca çok farklı bir sanat üretim merkezi olan Les Frigos'nun da yanıbaşınızda olduğunu söylemeliyim.

Passerelle Simone de Beauvoir
Buraya gelmek için metronun "Bercy" (6. hat ve 14.hat), "Cour Saint Emilion" (14. hat) ya da "Quai de la Gare" (6. hat) istasyonlarından birini kullanabilirsiniz. Özellikle bu köprüyü görmek için kalkıp buraya gelmeye değer mi bilmem ama konakladığınız yer bu civardaysa ya da yolunuz bu taraflara düşmüşse Passerelle Simone de Beauvoir'ı görmenizi ve üzerinde yürüyerek şöyle bir karşıya geçmenizi tavsiye edebilirim.

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.