Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

12 Kasım 2014 Çarşamba

Léon de Bruxelles

Léon de Bruxelles
(Son Güncelleme: 12.10.2017) Paris'in en meşhur restoranlarından biri olan Léon'u hepiniz bilirsiniz. Midyesiyle ünlü bu restoran adından da anlaşılacağı gibi Brüksel yani Belçika kökenli bir zincir. İlk olarak Léon Vanlancker tarafından 1893'te Brüksel'de açılan Léon ancak yüz küsür yıl sonra, 1989'da Paris'e ilk şubesini açmış. Belçika'daki orijinal adı "Chez Léon"ken Paris'te "Léon de Bruxelles" olarak anılıyor.

Yıllar önce Brüksel'i gezerken şans eseri bir midyecide oturmuş, oranın meşhur Léon olduğunu çok uzun zaman sonra öğrenmiştim. Paris'teki Léon'u keşfetmemse daha sonraki bir zamana denk geldiği için burada ne zaman bir Léon'a gitsem, ben hep Belçika'daki o yeri hatırlarım. O yüzden bana da Léon Fransız değil hep Belçikalı gibi görünür.

Léon de Bruxelles
Her neyse, bir de şu konu var: Ben midye sevmem :) Daha doğrusu deniz ürünlerine karşı bir ilgim yok diyeyim. Ama insanın yol arkadaşı "denizden babam çıksa yerim" modunda olunca haliyle yolumuz sık sık Léon'a ve diğer deniz ürünleri restoranlarına düşüyor. Karşımda hep türlü türlü böcekler, kabuklu kabuklu deniz yaratıkları... Yok sorun değil, alıştım artık :) Yemem ama epey bilgi sahibi oldum tabi zamanla ne nedir, nasıl yenir, ne yapılır ne edilir diye...

Çevremde tanıdığım herkes Léon'a gitmek ister, yanındaki kişi de deniz ürünleri sevmez. Niyeyse bu hep böyle. Tabi Léon bunu da düşünmüş, midye çeşitleri yanında standart etli tavuklu yemekleri de mevcut. Hatta cheeseburgerleri hayat kurtarıyor. Yok hayır sıradan cheeseburger değil merak etmeyin; ekmeksiz ekmeksiz çok sağlıklı :) Ama sanki garsonlar midye harici bir şey servis ederken yüzlerini ekşitiyorlar gibi? Aman ekşitsinler bana ne, ben o midyeleri yerken yüzüm ekşiyeceğine :)

Midye yiyecek olanlara "Moule Gratinée" öneriyoruz.
Léon de Bruxelles
Midye deyince aklıma Sarıyer Büyükliman'a ailece yüzmeye gittiğimiz zamanlar gelir. Teyzemler, kuzenler, annem, babam abim filan, hep birlikte bütün gün yüzer eğlenir, sonra öğlen yemeği için denizden toplanan midyelerin kızartılmasını beklerdik. O midyeyi de sevmezdim ama tüm bu ritüelin içinde bana daha tahammül edilebilir gelirdi. Midye deyince aklıma hep o günlerin resimleri gelir.

"Madem midye sevmiyorsun niye Léon hakkında yazıyorsun?" diye sorabilirsiniz. Eh dedim ya yolum hep düşüyor Léon'a. Bu yazıyı okuduğunuza göre sizin de orayı sevdiğiniz belli. Ben de iki satır burası hakkında bilgi yazayım istedim sadece. Yoksa bunca yazı yazmışım, Léon'a daha yeni sıra gelmiş olması normal mi? Çok daha önceden yazmam gerekirdi böylesi meşhur bir yeri.

Midye sevmeyenler "ekmeksiz" cheeseburger deneyebilir
Léon de Bruxelles
Biz en çok Saint Germain'deki şubesine gidiyoruz. Orayı daha çok seviyorum nedense. Bir de misafirlerle genelde Champs-Élysées'deki şubesine gidiliyor sık sık. Birkaç kere de République, Châtelet ve Port Maillot'daki şubelerine gitmiştim. Hepsi de aynı servis kalitesinde; eğer seviyorsanız gönül rahatlığıyla herhangi birine gidebilirsiniz.

Léon'un Paris içinde dokuz şubesi var:

Champs-Élysées... 63 Avenue des Champs Elysées 75008
Saint Germain....... 131 Boulevard Saint Germain 75006
République............ 8 Place de la République 75011
Bastille.................. 3 Boulevard Beaumarchais 75004
Opéra.................... 30 Boulevard des Italiens 75009
Montparnasse....... 82 bis Boulevard du Montparnasse 75014
Les Halles............. 120 Rue Rambuteau 75001
Place de Clichy..... 8 Place de Clichy 75009
Porte Maillot.......... 95 Boulevard Gouvion Saint Cyr 75017

Siz de midye sevenlerdenseniz o zaman Paris'e geldiğinizde yolunuz illa ki Léon'a düşecektir, sevmiyorsanız da eminim Paris'e birlikte geldiğiniz kişi ya da kişilerden en az biri burada yemek yemek isteyecektir. Dolayısıyla Paris'e gelip de Léon'a uğramadan dönmek olmaz :)

Bir de patates kızartması mevzusu var. Léon'da patates kızartmaları bol kepçe veriliyor, hatta bazı menülerde sınırsız. Patatesi çok seven biri olarak, lezzet bakımından buranın kızartmalarını sevsem de form olarak daha çok "fait à la maison" yani anne patatesi formunda kesilmiş olanlarını sevdiğim için "Mc Donald's" tarzı ince patatesleri çok tercih etmediğimi itiraf edeyim. Aman neyse canım, sonuçta patates patatestir. Ben de denizden patates çıksa yerim :)

Léon de Bruxelles
Bir de, hep söylediğim gibi, Paris'teki restoranlarda öyle hızlı bir servis filan beklemeyin, restoranlarda başınıza neler geleceğini okumak için bu yazıya bir göz atmanızı öneririm.

Hadi bu da böyle bir yazı olsun bakalım. Bu yazıyı okuduktan sonra bir Léon'a giderseniz orada bu "leziz" midyeleri yerken umarım bir yandan da beni çekiştirirsiniz :)

Léon de Bruxelles
Ama durun yazıyı bitirmeden şöyle güzel bir haber vereyim. Paris'e gelmeden önce Léon'un mail zincirine üye olursanız ve eğer şansınıza tarihi de denk düşerse, e-mail adresinize indirim kuponları geliyor. Bazen %10 bazen %20 indirimli yemek yeme şansı yakalayabiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken adresinize gelecek e-posta'nın çıktısını almak. Aslında hesabı istemeden önce garsona ekran görüntüsünü gösterseniz de oluyor. Dediğim gibi bu her zaman olacak değil; şansa...

İlk gidişinizde Fransa'nın ünlü restoran rezervasyon sistemi The Fork - La Fourchette'ten rezervasyon yaparak işinizi kolaylaştırmak ve dönem dönem gerçekleştirilen özel indirimlerden ve promosyonlardan yararlanmak içinse bu linki kullanabilirsiniz. Bu link sizi Champs-Elysées şubesine yönlendirecektir, siz oradan dilediğiniz yerlere geçip arama yapıp lokasyon seçtikten sonra rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Afiyet bal şeker olsun...TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.