Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

14 Kasım 2014 Cuma

Bercy Village

Bercy Village
(Son Güncelleme: 12.10.2017) Paris'te vaktimin çoğu batı tarafında geçtiği, doğu taraflarına pek yolum düşmediği doğrudur. Yine de fırsat buldukça o taraflara da gidip bir hava değişikliği yaşamayı  seviyorum. İşte bu yazıda sizlere böylesi, zamanlarda gittiğim güzel bir yerden, 12. arrondissement'daki hoş bir mekândan bahsetmek istiyorum: Bercy Village (bersi vilaj ya da beğsi vilaj).

Burası 18. yüzyıldan itibaren, uzunca bir süre şarap antrepoları olarak kullanılmış. O zamanlar Entrepôt de Bercy olarak adlandırılan bu yer 1986'da "Monument Historique / Tarihi Anıtsal Yapı" kategorisine alınmış. Özellikle 1984'te Palais Omnisports de Paris-Bercy, bir başka deyişle Bercy Arena'nın açılmasının ardından 1990'da Finans ve Ekonomi Bakanlığı'nın bu bölgeye taşınması ile Bercy bölgesinin çehresi hızla değişmeye başlamış. 2001'den itibaren de burası 30 civarında ticari işletme ile bir çeşit açık AVM ve yaşam merkezine dönüştürülmüş.

Bercy Village
Bünyesinde birbirinden güzel restoran ve kafeleri, değişik dükkanları ve büyükçe bir sinema kompleksini barındıran Village Bercy, belki özellikle kalkıp gidilecek kadar özel bir yer olmayabilir ama Paris gezinizde oteliniz bu civardaysa ya da civardaki başka bir çekim merkezi nedeniyle Bercy taraflarına yolunuz düştüyse, hazır gelmişken uğramanız gereken hoş bir yaşam alanı bana göre.

14 numaralı metro hattının "Cour Saint Emilion" istasyonunda inerek ulaşabileceğiniz Bercy Village, küçük bir yer olsa da gerek mimarisi, gerekse atmosferiyle sizi bir anda içine çekiveriyor. Tek bir aks üzerindeki açık hava koridoru etrafına konuşlanmış alışveriş ve yeme içme mekanları, sıra sıra yapıların üçgen alınlı çatıları, yan yana dizili restoranların tenteleri, hele bir de tam ortadan geçen, bir zamanlar üzerinde ne yüklerin geçip gittiği rayların ve onun üzerinde boylu boyunca uzanan beyaz brandaların yarattığı atmosferi yaşamak gerçekten keyifli.

Bercy Village
Bercy Village'a girişte, bazı dönemde fotoğraf sergileri oluyor; bu değişik atmosferde, eski duvarlara asılmış dev fotoğraf panoları ortama bambaşka bir değer katıyor ve şansınıza hangi sergiye denk gelmişseniz, ona göre farklı bir Bercy Village hatırası yaşamış oluyorsunuz.

Tabii burayı güzel yapan en önemli unsur da Bercy Village'daki restoranlardaki masalara oturmuş, keyifli keyifli yemeklerini yiyip sohbet eden insanların yarattığı sıcak atmosfer. Bercy Village'a girdiğiniz anda işte böyle bir atmosferle karşılaşıyorsunuz. Aslında burası boylu boyunca yürüyerek çabucak bitiverecek bir yer ama detaylara dalarsanız, ilginizi çeken mağazalara girip birbirinden değişik ürünleri inceleyerek vakit geçirirseniz sonra da hoşunuza giden bir restoranda oturup bir şeyler yiyip içerseniz epey keyifli vakit geçireceğinizi düşünüyorum.

Bercy Village
Yılın her döneminde hareketli olan Bercy Village, Pazar günleri de -kimi mağazalar kapalı olsa da- genellikle canlılığından bir şey kaybetmiyor. Restoranların hepsi açık, sinema salonları faaliyette, dükkanların da hatırı sayılır kısmı da alışverişe devam ediyor. Village Bercy'nin web sayfasına bu linkten ulaşabilir, ilginizi çekecek mağazalara bakıp, buranın görmeye değer bir yer olup olmadığına kendiniz karar verebilirsiniz.

Buradan çıktığınızda hemen yan tarafınızdaki Parc de Bercy'de gezmenizi de tavsiye ederim. Bu parkın diğer ucunda Bercy Arena bulunuyor. Ayrıca meşhur La Cinémathèque Française de hemen yakınınızda. Dilerseniz daha sonra Seine Nehri tarafındaki duvarın üzerindeki yol boyunca yürüyebilir, Passerelle Simone de Beauvoir üzerinden Bibliothèque Nationale de France - Fransa Ulusal Kütüphanesi tarafına da geçebilirsiniz. Zaten Paris'in o yakası, son dönemde gelişmiş, gayet çağdaş binalardan oluşan enteresan bir görüntüye sahip. Kendinizi Paris'te değil de Amerika'da, hadi Amerika demeyelim de Kanada'da, özellikle de Montréal'de hissedebilirsiniz. Yine bu yakadaki çok farklı bir sanat üretim merkezi olan Les Frigos'yu da atlamamanız gerek.

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

2 yorum:

  1. Paris'e gidecekler için bence büyük bir şans sizin sayfanız.Başkalrını bilmem ama benim için çok yararlı oldu.Emeğiniz için çok teşekkürler. Özellikle disnayland ve genel ulaşım konusu.

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.