Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

26 Eylül 2014 Cuma

Odéon Tiyatrosu - Théâtre de l'Europe

Odéon Tiyatrosu - Théâtre de l'Europe
(Son Güncelleme: 09.10.2017) Paris'te gösteri sanatlarına ev sahipliği yapan en önemli yerlerden biri de hiç kuşkusuz Théatre de l'Odéon (Odeon Tiyatrosu). Bildiğiniz gibi "odeon" antik yunanda tiyatro ve konser etkinliklerinin düzenlendiği küçük amfitiyatrolara verilen ad. Odéon Tiyatrosu ise 800 kişilik bir salona sahip oldukça şık ve gösterişli bir yapı.

Odéon Tiyatrosu - Théâtre de l'Europe
Elbette ki Opéra Garnier'deki gibi bir şaşa söz konusu değil ama yine de salonun dekorasyonu bakımından bordo ve altın varak renklerinin hakimiyeti ile aynı dönemin tarzını yansıtması nedeniyle bu küçük salonun yeterince etkileyici olduğunu söyleyebiliriz. İnsan Beyoğlu'ndaki Ses Tiyatrosu'nu gözünün önüne getiriyor, Ferhan Şensoy'un neyi yaşatmaya çalıştığını daha iyi anlıyor.

Odéon Tiyatrosu - Théâtre de l'Europe
Hepinizin bildiği gibi Paris'te irili ufaklı sayısız tiyatro, opera ve konser salonu bulunuyor. "Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir" düsturunu yüzyıllar öncesinden benimsemiş olan Fransızlar, sanata ve kültüre sınırsız yatırım yapmışlar; yaşamlarıyla, kültürel zenginlikleriyle ve estetik değerleriyle bunun karşılığını kat kat almışlar ve halen de almaya devam ediyorlar. Yani bu işler sırf müteahhitlik hizmetlerle, parayla pulla olacak işler değil...

Théâtre de l'Odéon - Odéon Tiyatrosu
Odéon, kelime olarak çocukluğumun "Odéon Plak"ını hatırlatır bana hep, o yüzden ayrı bir severim. Artık Odéon Plak adını eski yunandan mı yoksa bu tiyatro binasından mı almış bilemem ama Odéon semtinin adını bu tiyatrodan aldığı muhakkak. Zaten bu yapı Odéon Meydanı'nda (Place de l'Odeon) bulunuyor.

Odéon Tiyatrosu - Théâtre de l'Europe
Ön cephesi neoklasik tarzda inşa edilen bina ilk olarak 1782'de açılmış, yıllar içinde birkaç yangın badiresi atlattıktan sonra çeşitli güncellemelerle günümüze kadar ulaşmış. Halen Comédie Française'in salonlarından biri olarak kullanılan Odéon Tiyatrosu, Saint Germain Bulvarı'nın Odéon tarafında yürürken başınızı çevirip sokağa bakmazsanız görmeyeceğiniz bir yolun ucunda yer alıyor. Ki bu yol üzerinde şahane dükkanlar, kafe ve restoranlar var. O yüzden Paris sokaklarında dolaşırken çok dikkatli olun, geçtiğiniz her sokağa kafanızı çevirip şöyle bir bakın derim...

Odéon Tiyatrosu - Théâtre de l'Europe
Ben buranın önünden çok gelip geçtim ama içeride bir sanat etkinliği izlemeye bir türlü sıra gelmedi. İçini de Eylül 2016'daki Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri kapsamında gezdim ve o zaman bu kadar detaylı fotoğrafladım. Salonu ayrı güzel, üst kattaki fuayesi ve kafesi ayrı. Bir de yine üst tarafta sağda küçük bir prova odası gibi bir yer var, orası da çok etkileyiciydi.

Théâtre de l'Odéon - Odéon Tiyatrosu
Odéon Meydanı'ndan yukarı doğru ilerlerseniz tam karşınızda sizi bekleyen Odéon Tiyatrosu'na ulaşabilirsiniz. Burası hem estetik ve mimari hem de kültür ve sanat anlamında büyük öneme sahip bir yer. O yüzden Paris gezinizde es geçmemenizde yarar var. Hemen arka tarafında Palais du Luxembourg (Fransız Senatosu) bulunuyor.

Odéon Tiyatrosu - Théâtre de l'Europe
Buradan yukarısı da Lüksemburg Bahçesi (Jardin du Luxembourg) zaten. Ayrıca Odéon Tiyatrosu'nun hemen arkasındaki Metre Taşı'nı da görmeyi ihmal etmeyin derim. Bu bölge başlıbaşına bir gezi güzergahı zaten; Saint Germain BulvarıCour du Commerce St. AndréMarché St. GermainSaint Sulpice Kilisesi ve daha pek çok şey bu tiyatronun etrafına konuşlanmış sizi bekliyor.


Odéon Tiyatrosu - Théâtre de l'Europe
Odéon Tiyatrosu'nun adı aynı zamanda "Odéon - Théâtre de l'Europe" olarak geçiyor. Resmi web sitesine ise bu linkten ulaşabilir, güncel etkinlikler ve gösteriler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Size düşen bir metroya atlayıp 4 ya da 10 numaralı hatların "Odéon" istasyonunda inmek. Sonra hayat tüm güzelliğiyle kendiliğinden akıp gidecek zaten.

Sanatla kalın...

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Place de l'Odéon, 75006 Paris

KATEGORİLER          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

1 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.