Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

3 Eylül 2014 Çarşamba

Passerelle Léopold Sédar Senghor (Passerelle Solférino)

Passerelle Léopold Sédar Senghor (Passerelle Solférino)
(Son Güncelleme: 30.09.2017) Paris'teki 37 köprüden biri olan Passerelle Solférino, aynı zamanda Seine Nehri üzerindeki 4 yaya köprüsünden biri olma özelliğini taşıyor. İlk olarak  1861'de Napoléon zamanında yapılan ve adını Solférino Savaşı'ndan alan köprü, daha sonra yıkılmış, yerine 1961'de tamamen çelik konstrüksiyondan yapılmış.

Bu köprü de 1992'de devre dışı kalınca yerine 1999 yılında günümüzdeki köprü yapılmış ve "Solfériono" olan adı 2006'da Senegal Eski Cumhurbaşkanı "Léopold Sédar Senghor"un anısına değiştirilmiş ama açıkçası ben hiç bu isimle anıldığına tanık olmadım; herkes "Passerelle Solférino (paserel solferino ya da paseğel solfeğino)" diyor.

Passerelle Léopold Sédar Senghor (Passerelle Solférino)
Tuileries Bahçesi ile Orsay Müzesi arasında son derece estetik bir şekilde tasarlanmış ve sadece yaya geçişine ayrılmış olan bu köprü çelik ve ahşap konstrüksiyon malzemeleri ile inşa edilmiş. Köprünün zemininde ve basamaklarda kullanılan ahşap Afrika'da yetişen "tabebuia" ağacından yapılmış çok hafif ve dayanıklı bir malzeme.

106 metre uzunluğunda 15 metre genişliğindeki köprüye, özel tasarımı sayesinde hem nehir kıyısından hem de üst yoldan iki ayrı katlı girişle ulaşılıyor ve bu iki kat orta noktada buluşuyor. Böylelikle gerçekten hem estetik bir görüntü oluşturuyor hem de bu köprüden geçmek insanın çocukça bir zevk almasına neden oluyor.


Passerelle Léopold Sédar Senghor (Passerelle Solférino)
Elbette sadece bu köprüyü görmek için buraya gelmeyeceğiz; zaten Paris merkezinde dolaşırken Tuileries Bahçesi ve Orsay Müzesi civarındaysak, yolumuz illa ki buraya düşecek. Bir başka gün Seine Nehri kıyısı boyunca yapacağınız yürüyüşte de Passerelle Solférino'dan geçmememiz mümkün değil. Bence bu köprü de diğer bir yaya köprüsü olan Pont des Arts kadar ilgiyi hak ediyor...

Sonuçta Seine Nehri üzerindeki aşağı yukarı bütün köprüler birbirinden estetik ve herbirinin üzerinden manzara bir harika; özellikle de gün batımlarında.

Tadını çıkarmanız dileğiyle,

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

1 yorum:

  1. Sürekli Tuileries Bahçesi içerisinden geçtiğimiz için bugüne dek kaçırmışız. Neyse yeni bir Paris gezisi için bir bahane daha.

    YanıtlaSil

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.