Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

15 Eylül 2014 Pazartesi

Paris'te Nerede Kalınır? Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Paris'te Nerede Kalınır? Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
(Son Güncelleme: 13.04.2017) Bu yazıda sizlere, Paris'te nerede ve hangi bölgelerde kalınacağına dair ipuçları vermeye çalışırken, bir yandan otel ararken dikkat etmeniz gereken konular hakkında bildiklerimi paylaşıp bir yandan da fikir vermesi açısından konum olarak hangi otellerin sizin için uygun olabileceğine dair örneklerden bahsedeceğim. Bir de Pariste.Net takipçilerine özel, kitap ayracı hediyesine dair bilgiyi yazının sonunda bulacaksınız.

Paris'e yerleşmeden önce turist olarak pek çok kereler gelmiştim. Bana otel önerisi konusunda o kadar çok soru geliyor ki en azından bugüne kadar kaldığım otellerin adlarını sıralayarak sizler için kalınabilecek yerler hakkında fikir vermeye çalışayım. Kendi rezervasyonunu kendi yapan biriyseniz, hem bu saydığım otellere bakabilir, hem de yazının sonundaki, bölgelere göre konumları dikkate alınarak oluşturulmuş oteller listesine göz atabilirsiniz.

Sizler için tarihin tozlu yapraklarını şöyle bir karıştırdım da, Paris'e ilk gelişimde Grands Boulevards'taki Hotel d'Espagne'da kalmıştım. O otel Paris'e ilk gelişim olduğu için bana çok şahane görünmüştü ama aslında son derece mütevazı ama konum olarak oldukça ideal bir oteldi. Her gelişimde kaldığım otellerin hepsini hatırlamıyorum ama hatırlayabildiğim kadarıyla bir keresinde Clichy taraflarında Ibis Paris Berthier'de kalmıştım. O zamanlar merkeze uzak gibi gelmişti ama şimdi anlıyorum ki fiyat kalite dengesi açısından makul bir konumdaymış. Bir başka gelişimde Bastille bölgesine yakın IIbis Paris Bastille Faubourg St Antoine'da kalmıştım. Burası da sevimli ve mütevazı bir yerdi.

Sonra République tarafında Ibis Styles Paris République'te kaldım; o da konum olarak iyi, yine mütevazı ve temiz otellerden biriydi. Bir de Gare du Nord'un tam karşısındaki Hotel Richmond'ta kalmıştık ama o otel pek iyi değildi açıkçası. En son hatırladığım Neuilly tarafındaki Hotel du Roule'de kaldığım. O zaman Paris'e yerleşmeden önceki son konaklamamız olduğu için kusur görecek halim yoktu ve çok mutluydum. O yüzden siz bu otellerin hepsine bakarken mutlaka son durumlara yönelik yorumları okumayı ihmal etmeyin. Fiyatı size uymazsa ya da rezervasyonları doluysa haritadan o otelin civarındaki otellere bakabilirsiniz. Bir de bu yazının sonundaki listeden de Paris'te lokasyon bakımından uygun, örnek olabilecek oteller listesine göz atmanız mümkün.

Paris'te Nerede Kalınır? Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Paris gezinizi planlarken konaklayacağınız otel elbette ki en büyük belirleyicilerden biri. Takdir edersiniz ki herkesin bütçesi farklı, kimi için gecelik 100 euro hatırı sayılır bir para iken kimisi için 1.000 euro'nun lafı bile olmaz. Kimi hareketli cıvıl cıvıl bir yer ister, kimisi de sessiz sakin ama her yere kolay ulaşabileceği bir yerde konaklamak niyetindedir. Ama çoğunluğun beklentisi aynıdır: Merkezi olsun, küçük bir oda olmasın, temiz olsun, kahvaltısı güzel olsun, eli yüzü düzgün güvenli bir yer olsun ama mutlaka hesaplı olsun. Cevap veriyorum: Yok öyle bir yer :)

Elbette ki kriterlerinizden pek çoğunu bir şekilde karşılamak mümkün ama hepsini birden karşılamaya kalktığınızda inanın fiyatlar uçuyor... Tam bu noktada, Paris'e gelen Türk misafirlerin geniş yelpazesini göz önüne aldığımızda elbetteki ortalama kriterler üzerinden yazıma devam etmem gerekiyor. Bence ne fazla iyi ne fazla kötü, ortalama bir otelde, güvenli ve ulaşımı kolay bir konumda konaklamak istiyorsanız iki kişi için ortalama 80-120 euro gecelik otel bütçesi ayırmanız gerekiyor. Tabii bu rakamlar özel tarihlerde çok daha artabilir ama bütçe yaparken kafanız rahat etsin istiyorsanız rakamlar minimum bu civarda dolaşıyor diyebilirim. 120-150 euro fiyat aralığına çıkabilirseniz daha da rahat edersiniz. Eğer bütçeniz bu rakamların altındaysa sevimli bir yer bulmanız güç, yine de şanslı olabilirsiniz, araştırmaya devam edin.

Paris'te gecelik 80 euro'nun altında otel bulursanız kesinlikle ucuz diyebiliriz. Dediğim gibi, beklentilerinizi ve taleplerinizi, neyin size yeteceğini bilemediğimden belki daha az rakamlara gayet tatminkâr yerler bulmanız mümkün olabilir; hemen canınızı sıkmayın ama bütçeyi çok aşağıya çekmek de ne kadar doğru, bilemiyorum; tercih sizin.

Kişisel olarak yurt dışı gezilerimde otel rezervasyonlarımı yıllardır booking.com'dan yapıyorum; biliyorum başka siteler de var ama en kolayıma bu geliyor. Bir de son dönemde oldukça popüler olan airbnb.com var ama -yine kişisel olarak- ben airbnb ile rezervasyon yaptırmaya artık ilk günlerdeki kadar güvenmiyorum. Çünkü geçtiğimiz yaz iki haftalık Güney Fransa  gezimizin ikinci haftası için Nice'te airbnb üzerinden kiraladığımız evin sahibinin rezervasyonumuzu 3 gün kala iptal ettiğini şans eseri öğrendiğimiz ve tatilin orta yerinde ortada kaldığımız günden beri benim için airbnb seçenekler arasından çıkmıştır. Dediğim gibi bu tamamen kişisel bir deneyim ama airbnb'de ev sahiplerinin rezervasyonu sebepsiz iptal etme hakları olduğunu öğrendiğimden beri ben artık tedirginim. Tatile üç gün kala rezervasyonunuzun iptal edildiğini öğrenmek hiç hoş bir duygu değil; o kadar kısa sürede tarih çok yaklaştığı için fiyatlar uçmuş oluyor haliyle, ancak son dakika fırsatlarını kovalayarak bir çözüm üretmek zorunda kalıyorsunuz. Tabi mutlu olan pek çok insan da var, bir şey diyemem, tercih sizin.

Paris'te Nerede Kalınır? Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Ama bütçeniz çok kısıtlıysa o zaman size hostellerden bile ucuz, hatta bedava bir seçenek olan couchsurfing tarzı siteleri öneririm. Biliyorsunuz bu tür sitelerde siz kendi evinizi yurt dışından gelecek olanlara açıyorsunuz, onlar da sizi evlerinde ücretsiz ağırlıyorlar. Dünya vatandaşı olduğunuz ve misafirperverliğinizi konuşturduğunuz zaman hayat çok daha kolay...

Biz misafirlerimizi maksimum iki kişi olmaları kaydı ile evimizde ağırlıyoruz haliyle. Türkiye koşullarına göre, hatta İstanbul koşullarına bile kıyasla Paris'te evlerin %50 daha küçük olduğunu hesaba katmanızı öneririm. Dolayısıyla Paris'te oturan bir yakınınızın evinde kalacaksanız, ancak İstanbul'daki evinin yarısından daha küçük bir evde oturuyorsa ona acıyabilirsiniz, aksi halde hali vakti yerinde demektir :)

Paris'te kalacak yer bakınırken en önemli iki kriter, otelinizin périphérique içinde olması ve herhangi bir metro istasyonuna yakın olmasıdır. Aslında her zaman périphérique içinde olmanız şart değil. Örneğin La Défense périphérique dışındadır ama hem Paris Metrosu, hem RER, hem otobüs, hem banliyö treni, hem de tramvay ile şehre çok iyi bir şekilde bağlıdır. Demem o ki, eğer herhangi bir istasyona yakınsanız -teorik olarak- şehrin her noktasına (aktarmalarla da olsa) ulaşmak çok kolay olacaktır.

Eğer Paris'e turla geliyorsanız o zaman tüm iyi niyetimizle umalım ki tur operatörünüz sizi Paris'in çok çok dışında, havaalanı civarında yerlerde konaklatmasın. Tabi ulaşım için her zaman bir çözüm var ama bence bu şekilde Paris'te kalmış olmuyorsunuz, vaktiniz hep yollarda geçiyor. Eğer ucuz bir tur satın aldıysanız bir şey diyemem ama bir sürü para ödeyip bir de Paris dışında konaklatılıyorsanız iyi düşünün derim.

Paris'te Nerede Kalınır? Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
İstanbul koşullarında bir yerden bir yere gitmek için 1 saatten uzun süren mesafelere "uzak" dediğimizi düşünürsek Paris koşullarında bu süreyi yarım saat gibi düşünebiliriz. Gerçi ben halâ İstanbul kafasıyla yaşadığım için 1 saatlik mesafeler bana burada halâ yakınmış gibi geliyor, o yüzden kendimi her yere yakın hissedip mutlu olabiliyorum :)

Bana göre Paris'te konaklanacak en güzel yerler daha çok şehrin batı tarafındaki arrondissement'lardır. Tabi gönül isterdi ki Eyfel Kulesi'nin yanında, Champs-Élysées'de ya da Saint Germain Bulvarı üzerinde bir yerlerde konaklayın ama bu civarda rakamlar epey bir artıyor haliyle. Bütçeniz uygunsa neden olmasın, oralarda kalın ve şehrin tadını sonuna kadar çıkarın.

Genelde Opéra bölgesi, Lafayette civarı ve Grands Boulevards benim önerebileceğim hesaplı otellerin olduğu bölgeler. Yukarıda dediğim gibi ben Paris'e turist olarak ilk geldiğimde Grands Boulevards'da konaklamıştım, otel son derece basit bir yer olsa da minimum standartlarımı karşıladığı için gayet tatminkardı; bu ilk Paris tatilimden çok güzel anılarla ayrılmıştım.

Bir de aklınızın bir köşesine şunu not etmekte fayda var: Bence Fransa'daki otellerin yıldız sistemi ile Türkiye'deki yıldız sistemi -özellikle Paris için- kesinlikle farklı; Türkiye'deki oteller ile Fransa'daki otelleri karşılaştırırken kesinlikle Paris otellerini belirtilenden bir yıldız eksik gibi düşünün. Düşük yıldızlı otellerde siz ve valizleriniz odaya girdikten sonra hâlâ oda içinde dönmeye yer varsa o oda çok büyüktür diyebiliriz :)

Paris'te Nerede Kalınır? Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Bir de kahvaltı konusu var; eskiden kahvaltılar -neredeyse bütün otellerde- oda fiyatlarına dahildi; zaten o zamanlar ideal bir odanın fiyatı iki kişi için gecelik 60 euro civarıydı ve o zamanlar 1 euro 1,30 TL'ye karşılık geliyordu! Günümüzdeyse euro aldı başını gitti, otel fiyatları da epey yükseldi ve kahvaltı da ekstradan alınıyor artık. Unutmamanız gereken şu ki ortalama bir otelde kahvaltı diye size sunulacak olan şey, büyük olasılıkla sallama çay ya da kahve yanında bir kruvasan olacaktır; şanslıysanız küçük bir dilim baget ekmeği ve tereyağı yeme şansınız da olabilir ve maalesef konsantre portakal suyu ile beraber... En basit oteller bile bu tür kahvaltılar için 10-15 euro ek ücret talep edebiliyorlar. Eğer "dışarıda yerim" derseniz, bu kez de bulunduğunuz muhite göre kruvasan-çay-kahve ile kahvaltı yapabileceğiniz bir yerden çoğu zaman pek de ucuza çıkamıyorsunuz; olsun olsun kişi başı 2-3 euro kâr edebilirsiniz. Tabi büfe tarzı basit yerlerde bir kruvasan bir kahve ile 2-3 euro'ya "kahvaltı" yapmanız mümkün ama bilemiyorum; sonuçta tatile gelmişsiniz Paris'e biraz keyif yapmakta fayda var sanki.

Ama çok rica ediyorum şu kısa konaklamanız süresince "aah demleme çay... memleketimin zeytinli peynirli kahvaltısına kurban olayım" deyip beni delirtmeyin :) Sıkın birazcık dişinizi, Paris'te Parisliler gibi yaşamaya çalışın birkaç gün. Hoş, onlar neredeyse hiç kahvaltı yapmıyorlar, sabahları sadece bir kahve ile geçiştiriyorlar ya neyse; halinize şükredin :)

Konaklama için en çok tercih edilen diğer yerler ise Montmartre civarı, Gare du Nord ve Gare de l'Est olarak düşünülebilir. Gönül isterdi ki Montmartre yokuşlarındaki cicili bicili otellerde kalın ama genelde haritada Montmartre'a yakın gibi gözükse de pek tekin olmayan yerler çıkabiliyor karşınıza. Özellikle tepenin doğu ve kuzey doğu yamacından aşağılara inildikçe, geceleri dolaşırken kendinizi huzursuz hissedebilirsiniz ama kuzey, güney ve batı yönleri gayet güzel ve keyiflidir. Gare du Nord ve Gare de l'Est civarı da hareketli bölgeler olmasına rağmen -bence- fazla kozmopolit ve geceleri oralarda dolaşırken kendinizi biraz tuhaf hissediyorsunuz. Yine de, yukarıda belirttiğim gibi bir kere Gare du Nord'un tam karşısında Hotel Richmond'ta kalmıştım, vasat bir oteldi ama konum ve güvenlik olarak hiçbir sorunla karşılaşmamıştım. Üstelik ertesi sabah erkenden Amsterdam'a kalkan bir Thalys trenine bineceğim için de çok pratik olmuştu. Bu anlamda Gare de Lyon ve Nation bölgesi de batı tarafına göre daha hesaplı, ucuz yerlere nazaran da daha "düzgün" yerler olarak düşünülebilir.  Özetle bu bölgelerde konaklamak için en önemli kriter otelinizin diğer bölgelere göre gerçekten "hesaplı" olması, onun haricinde benim pek önerebileceğim yerler değil genelde doğu tarafı.

Aslında metronun birinci hattı ya da RER-A güzergahı üzerinde, yine périphérique içindeki bir bölgede istasyon yakınlarında bir otel bulabilirseniz en sağlıklı seçenek bu olabilir "uygun" bir otel arayışınız için. Yine de başka başka hatlarda çok güzel oteller olabilir elbette; her hattı ayrı ayrı yazmaya kalksam zaten bu yazı bitmez... Belki Marais Bölgesi ve Châtelet'den de söz etmek gerekebilir. Bu iki bölge son derece merkezi, hareketli ve canlı sokaklarla doludur ama bu kez de geceleri uyumaya çalışırken gürültü sorunu yaşayabilirsiniz; tabi geceleri dışarda geçirmeyi tercih ediyorsanız o zaman başka... Bir de Châtelet yazısını dikkatli okursanız, orada (çok güzel bir bölge olmasına rağmen) Rue Saint Denis'nin kuzeyine doğru bazı sex shoplar olduğundan bahsetmiştim. Hatta çok daha kuzeye çıktıkça, Türk Mahallesi'ne gelmeden önce bu yolun devamında sokakta hayat kadınlarına rastlayabileceğinizi hatırlatmak isterim. Benzer durum Pigalle tarafında da var, hatta oradaki sex shop'lar çok daha büyük ve göz önünde. Şunu bilmenizi isterim ki kimse kimseyi rahatsız etmez ve sokakta herhangi bir güvenlik sorunu yaşayacağınızı da düşünmüyorum ama bu bölgeler çocuklu aileler için pek uygun olmayabilir. Linkteki yazıları okursanız daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. O yüzden aşağıdaki otel önerileri listesinde Châtelet'deki otelleri bu konuya dikkat ederek önermeye çalıştım. Yoksa orası çok güzel ve çok canlı bir bölgedir, kesinlikle elenmemeli...

Paris'te Nerede Kalınır? Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Kişisel olarak Paris'te en sevdiğim arrondissement'lar 1, 2, 3, 4, 6, 7, 8, 9, 15, 16 ve 17. bölgeler olduğu için haliyle -genel anlamda- bu bölgeleri önerebilirim. Belki 5, 12, 13 ve 14. arrondissement'ların bir kısmı da konaklama için uygun olabilir ama ben kişisel olarak 18 (Montmartre hariç), 19  ve 20. bölgeleri fazla önermem açıkçası. Dediğim gibi, yine de bu işler zevk ve tercih meselesidir, belki benim sevmediğim bölgeler sizin çok çok hoşunuza gidebilir.

Gelelim örnek oteller listesine. Öncelikle belirtmeliyim ki bu oteller benim bizzat kaldığım yerler değil, sadece çeşitli fiyat aralıklarından, konum olarak iyi olan ve değerlendirme puanı 7 ve üzeri olan oteller. Yani siz bu otelleri ve yerlerini bir inceleyin, fiyatı ya da otel sayfasında yazılan yorumlar sizi tatmin etmezse, o sayfadaki harita üzerinden civarda başka otellere bakın. Dediğim gibi bu otellere kefil olmam beklenemez; ben sadece otel ararken bir yerlerden başlamanız için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Ayrıca içlerinde sizin konakladığınız ama memnun kalmadığınız bir otel varsa da lütfen bana bildirin ve listeyi birlikte güncelleyelim. Ve tabi bu liste dışından kaldığınız otelleri de bildirirseniz örnek listemiz daha da zenginleşir.

Buyursunlar, Paris'te konaklama için en popüler yerlerden olan Eyfel, Champs-Elysées, Saint Germain Bulvarı, Opéra, Gare St Lazare, Grands Boulevards, Montmartre, Châtelet, Marais, Bastille, La Défense, République, Gare du Nord, Gare de l'Est, Gare de Lyon, Montparnasse ve çevresinde lokasyon olarak iyi konumda olan örnek oteller listesi:

Eyfel Kulesi ve çevresindeki oteller:
Juliana
Best Western
Motte Piquet
Pullman
Citadines
Parisis

Champs-Elysées ve çevresindeki oteller:
Amrante
Warwick
Cristal
Cécilia
California
Best Western

Saint Germain ve çevresindeki oteller:
St Germain des Près
Fleurie
Home Latin
La Perle
Saint Germain
Lys

Opera, Gare St Lazare, Grands Boulevards ve çevresindeki oteller:
Best Western
George Sand
Choiseul
Corona
Leman
Comedies
Holiday Inn

Montmartre ve çevresindeki oteller:
Terrasse Hôtel
Valadon
Adagio
Trois Poussins
Le Squara
Adonis
Anvers

Chatelet, Marais, Bastille ve çevresindeki oteller:
Mazarin
Turenne
De Molay
De Launay
Best Western
Île St Louis

La Défense ve çevresindeki oteller:
Hilton
Mercure
Adagio
Novotel
Regence

République ve çevresindeki oteller:
Crown Plaza
Mareuil
1 K
Saint Martin
Austin's
Temple

Gare de Lyon ve çevresindeki oteller:
Mercure
Holiday Inn
Trianon
Novotel
Alexandre
Hotel de France

Montparnasse ve çevresindeki oteller:
Concorde
Holiday Inn
Berkeley
Central
Lenox
Legend

Gare du Nord, Gare de l'Est ve çevresindeki oteller:
Holiday Inn
Mercure
Mademoiselle
Hor
Amiens
Art

Lüksü sevenlere:
Plaza Athenée
The Peninsula
Le Meurice
Le Royal Monceau Raffles
Le Burgundy
Regina 

ve

Seine Nehri üzerinde konaklamak isteyenlere:
Hotel Off Paris Seine

Yukarıdaki her bir otele tek tek tıklayıp detaylı bilgi alabilir, fiyat, müsaitlik durumu ve harita bilgilerini öğrenip içinize sinerse rezervasyon yaptırabilirsiniz. Başka bir otel düşünürseniz de açtığınız sayfadan harita bilgisine bakarak civardaki otelleri inceleyip ona göre rezervasyon yaptırmanız da çok kolay olacaktır. Sonuçta yukarıdaki hiçbir otel ile herhangi bir ilgim yok, sadece lokasyon açısından ideal olduğu için paylaşıyorum. O yüzden bu otellerde konaklayıp bir memnuniyetsizlik yaşarsanız mutlaka benimle paylaşın ki öneri listemizden çıkarıp başka bir otel yazayım. Vakit buldukça da yeni oteller araştırıp bu listeyi genişletmeyi düşünüyorum. Ama yine de dediğim gibi, rezervasyon yapmadan önce otellerin değerlendirme yazılarını okumayı asla ihmal etmeyin lütfen. Başkaları için önemli bir şikayet konusu sizin için önemli olmayabilir ya da tam tersine bir yorumda güzel bir şey olarak bahsedilen bir konu sizin için olumsuz bir kriter olabilir. Ya da çok fazla kafaya takmadan içinize sinen bir otele rezervasyon yapıp Paris gezinizi daha fazla ertelememek en iyisi belki de...

Bu arada bir konuda sizleri bilgilendirmek istiyorum. Gerçi benim öneri listemde yok ama kendinize otel ararken kazara karşınıza çıkabilir, "Mary's Hotel République" adlı otele yapacağınız rezervasyon konusunda temkinli olmanızı öneriyorum. İki farklı kişiden iki farklı zamanda gelen mail ve mesajlar üzerine bu otelin "ücretsiz rezervasyon" seçeneğine rağmen rezervasyon iptal edilince provizyon olarak çekilen ücreti iade etmediğini öğrendim. Uzun bir süredir paralarını iade almak için uğraşıyorlar. Gerçi internette bu otelle ilgili herhangi bir şikayete rastlamadım ama siz yine de dikkat edin lütfen...

Paris'te Nerede Kalınır? Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Bu yazıyla birlikte Paris'te Nerede Kalınır, Otel Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler konusunda bildiklerimi sizinle paylaşmış oluyorum. Merak ettiğiniz diğer konular varsa sorabilirsiniz, buna göre bu yazıyı birlikte güncelleyebiliriz. Ancak bu yazıyı okuduktan sonra hâlâ "Paris'e geliyorum, nerede konaklamalıyım?" diye çok genel bir soru sorarsanız size yardımcı olmam çok güç. Çünkü Paris'te bulunacağınız tarihleri, geliş amacınızı, kaç kişi olduğunuzu, nereleri gezeceğinizi, nelerden hoşlandığınızı, önceliklerinizi, huyunuzu suyunuzu bilmeden bu soruya yanıt vermem mümkün değil; eh bunların çoğunu bilemeyeceğim için de takdir edersiniz ki bu konuda yardımcı olamıyorum. Ama şu konuda destek verebilirim: Eğer yukarıdaki liste sizi tatmin etmezse aşağıdaki otel arama motorundan ya da bu linkten kendinize otel arayıp size uygun olduğunu düşündüğünüz ama kararsız kaldığınız 3-4 tane otelin booking.com linkini ahmet@pariste.net adresine gönderirseniz, hangisinin konumunun daha iyi olduğu konusunda yardımcı olmaya çalışabilirim. Eğer sadece otel adını gönderirseniz internetten arayıp bulmam çok zor oluyor, o yüzden link göndermeniz benim de işimi kolaylaştırır, size daha hızlı dönüş yapmamı sağlar. Anlayışınız için teşekkür ederim.


Airbnb için bunu yapmak çok güç çünkü airbnb size konaklayacağınız yerin tam adresini vermiyor, sadece haritada bulunduğu geniş bir bölgeyi daire içinde gösteriyor. O yüzden iyi bir mahallede kalsanız bile bulunduğunuz sokağı ve çevresini google maps'ten göremediğiniz için tam fikir sahibi olamıyorsunuz. Oysa ki booking.com'da lokasyon tam olarak veriliyor, bu da tatsız bir sürprizle karşılaşma riskinizi minimuma düşürüyor.


Ah bir de küçük bir rica: Eğer rezervasyonunuzu booking.com üzerinden yapmayı düşünürseniz, bu yazıdaki linklerden ya da sayfada bulunan "PARIS'TE YERINIZ HAZIR" booking.com banner'ına tıklayarak açılacak sayfa üzerinden rezervasyon yaparsanız bana büyük bir destek vermiş olursunuz.

Öyle ya da böyle en kısa süre yolunuzun Paris'e düşmesi, iyi kötü içinize sinen bir otelde güzel güzel konaklamanız ve Paris'te çok güzel vakit geçirmeniz dileğiyle.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...KATEGORİLER          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

95 yorum:

 1. Merhaba , aydinlatici yaziniz icin teşekkür ederim:)) ben bisey sormak istiyorum acaba oteller disinda kalabilecegimız Turkiye iliskili bir kurum kurulus misafirhanesi vs biliyor musunuz ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Öncelikle mesajınız ve güzel yorumunuz için teşekkürler.
   Ne yazık ki bu konuda bir bilgim yok, umarım bu yazıyı ve yorumları okuyan birileri bu konuda bilgi sahibidir ve bizimle bilgilerini paylaşırlar ya da siz de yeni bir şey öğrenir ve burada paylaşırsanız çok sevinirim.
   Tekrar teşekkürler

   Sil
  2. Cevabiniz icin tesekkur ederim, arastirmalarim devam ediyor dediginiz gibi birşey ogrenirsem buradan paylasrim:) bu harika site için de ayrica tesekkurler :)

   Sil
  3. Merhaba,

   Biz eşimle birlikte Mayıs 2015 tarihinde Paris'te iki gece geçirdik. Cambronne bölgesindeki Ibis otelde konakladık. İş icabı geldiğim zamanlardan bildiğim bu otel hem merkezi, hem metroya çok yakın, hem Accor hotels bünyesinde olup Türkçe web sitesinden ya da çağrı merkezinden rezervasyon yapma imkanı var ve hem de tüm bu özelliklerine göre hesaplı. (doğaldır ki erken rezervasyonda)
   Ayrıca bu gezimizi planlamada Ahmet bey'in sitesinden olabildiğince faydalandık, bu vesile ile teşekkür ederiz.

   Sil
 2. Cevap icin simdiden teşekkürler:)

  YanıtlaSil
 3. merhabalar biz kirası uygun fiyatlı gece hayatının canlı olduğu bir yerde ev kiralamak istiyoruz,aynı zamanda boulange-bilancourttada çalışcağımız için orayada yakın olursa sevinirim,önerbiceğiniz hangi bölgeler var:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Gece hayatı konusunda çok bilgi sahibi değilim ama gençlerin en yoğun olarak eğlendikleri bölge Bastille tarafında. Ne yazık ki Boulogne'un tam ters köşesi :) Dolayısıyla nereyi üs olarak almanız gerektiği konusunda bir şey diyemeyeceğim, ikisinin ortasındaki her yer olur :) "Uygun fiyatlı kira" diye bir şeyse hiç bilmiyorum, Paris fazlasıyla pahallı bir yer çünkü :) Son zamanlarda da fiyatlar daha da arttı.

   Sil
 4. Merhaba biz 5 6 7 haziran tarihlerinde orda olmak istiyoruz. Çok az vaktimiz olduğu için Eyfel Kulesi ve civari yerleri görmek istiyoruz. Buraya yakın bizi uğraştırmayacak bir otel tavsiyeniz varsa veya neler yapabileceğimiz konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim. Tüm yardımlarınız için çok teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba, yukarıdaki yazının ilk paragrafında da belirtmeye çalıştığım gibi paris'e gelecek olanlara otel tavsiyesinde bulunmam çok güç. otel seçerken dikkat etmeniz gerekenler konusundaki detaylar da zaten yazıda mevcut.
   eyfel kulesi şehrin merkezinde olmadığı için (yine yazıda da belirttiğim gibi) opera, champs-elysees, montmartre'ın güneyi gibi yerleri seçmenizi tavsiye ederim.
   şimdiden iyi tatiller.

   Sil
  2. Opera bölgesinde karar kıldık. Çok teşekkürler ilginiz için. Sayenizde kafamızda soru işaretleri olmadan gideceğiz. :)

   Sil
 5. airbnb.com mu? Allah korusun. 9-15 Haziran 2015 tarihleri için Eylül 2014 de parası ödenip kiralanmış dairenin sözleşmesini Mayıs 19 da iptal ediveriyorlar. O tarihten sonra sıkıysa yer bul da seyahat planla. Yanan uçak biletleri de cabası. Ödeyelim dedikleri tazminat 456 TL.=162 € şaka gibi. İnanmazsanız airbnb ye Onay Kodu: ACYXNC Cum, 31 Ekim 2014 Fatura No. 2056072817 işlemin akıbetini bir sorun

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Olumlu olumsuz her türlü deneyimi bu sayfada paylaşmak işte bu yüzden önemli. Ben kendi adıma bugüne kadar sorun yaşamadım ama çıkabilecek sorunlar hakkında okuyucuları bilgilendirmek gerekiyor. Doğrusu ben bugüne kadar airbnb'yi pek fazla kullanmamışımdır, neredeyse çoğu zaman booking.com'u tercih ediyorum ama işte dediğiniz gibi insanı böyle zor durumda bırakan durumlar olabiliyor. Yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
  2. Ahmet Bey herkese yön vermeniz çok etkileyici. Cuma öğlen 4 gün için Paris'e 3 kişilik bir aile geliyoruz. Kızım 12 yaşında. Tren-Metro biletine tabi mi? Paris CDG'e geleceğiz ve Montparnasse'da kalmak durumundayız. Havaalanı-Otel ve elbette Paris merkezi seyahat için ne tür bir bilet alınmalı? Saygılar Alper YÜCEL

   Sil
  3. Merhaba Alper Bey,
   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim ama gördüğünüz gibi her soruya aynı gün içinde yanıt vermem mümkün olamayabiliyor. O yüzden dün yazdığınız soruya bugün yanıt verebiliyorum. Kusuruma bakmayın lütfen. Sanırım ben bu yanıtı yazarken siz Paris'e geldiniz ya da gelmek üzeresiniz. Yine de cevap vermeye çalışayım...
   CDG'den Montparnasse'a taksi ya da Paris Dolmuşu ile gitmeyecekseniz, toplu taşıma için en uygun seçenek RER-B ile Chatelet Les Halles'e gelip oradan 4 numaralı metro hattına geçmek. Kendiniz ve eşiniz için tam bilet, kızınız içinse indirimli bilet almanız gerekiyor. CDG'den alacağınız bilet sizi Montparnasse'a kadar ulaştıracaktır.
   Biletler ve ulaşım (http://www.pariste.net/2014/04/pariste-ulasm-8-biletler-ve-ulasm.html) yazımda da belirtmeye çalıştığım gibi şehir içi ulaşımda seçeceğiniz bilet türü ne kadar yürüyüp nerelere toplu taşıma ile gitmek istediğinize bağlı ama sanırım en pratik çözüm 10'luk "carnet"ler almak olacaktır. Hava nispeten güzel, bol bol yürüyeceğinizi düşünüyorum. Bol toplu taşıma kullanmayı düşündüğünüz günlerde de günlük Mobilis biletlerinden alabilirsiniz.
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

   Sil
 6. züleyha gökduman22 Haziran 2015 15:11

  Ahmet bey,merhabalar parise her yıl geliyorum champs-elyees deki otellerde kalıyorum,bundan sonra iki kez gelmek istiyorum opera bilgesinde kalsam opera bölgesiden champs-elyees yürüyerek gelinebilirmi yani mesafe olarak yakınlarmı şimdiden çok teşekkürler ederim ...Züleyha gökduman

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Züleyha Hanım,
   Opera binası ile Champs-Elysees arası yaklaşık 2-2,5 km diyebiliriz. Opera'nın batı ya da güney taraflarında otel bakarsanız yürüme mesafeniz kısalacaktır.
   Şahsen ben o mesafeyi rahatlıkla yürüyorum, keyifli bir yoldur, her seferinde başka bir güzergahtan da gidebilirsiniz ama uzun günlerin sonunda yorucu olabilir. O zaman da rahatlıkla metroyla gidebilirsiniz.
   Mutlu günler.

   Sil
 7. züleyha gökduman23 Haziran 2015 08:29

  çok çok teşekkürler ederim Ahmet bey harika bir sayfanız var sizin sayenizde her an paristeyiz...Züleyha gökduman

  YanıtlaSil
 8. züleyha gökduman2 Temmuz 2015 15:19

  Ahmet bey merhabalar,2016 yılında baharda ve sonbaharda geleceğim parise,eylül yada ekim ayında geldiğimde paris fashıon week 2016 katılarak izlemek istiyorum,moda haftası pariste adres olarak ve konum olarak nerede yapılıyor ve champs-elyees de kalıyordum her gelişimde opera bölgesinde kaldığımda kolayca ulaşabilicekmiyim 2 kez geleceğim için opera bölgesi benim için daha uygun olacak ekonomik olarak sizin tavsiyeleriniz doğruldusunda programımı hayata geçireceğim çok teşekkürler ederim...Züleyha gökduman

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Züleyha Hanım,
   Bildiğim kadarıyla Paris Fashion Week Louvre Müzesi'nin altında bulunan Carrousel du Louvre başta olmak üzere pek çok noktada yapılıyor. Dolayısıyla Opera bölgesi konaklama için son derece doğru bir lokasyon. Aynı şekilde Champs-Elysées'den de Louvre'a metro ile çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Diğer bölgelere ulaşmak için de rahat edeceğiniz yerlerdir Opera ve Champs-Elysées bölgeleri, hiç endişeniz olmasın.
   Mutlu günler

   Sil
 9. Ahmet bey merhabalar yararlı Bilgiler için de çok teşekkürler Hotel ibis Paris Tour Eiffel Cambronne 15ème de 2 gece 4 kişi 1400 tl'ye rezervasyon yaptırdım ancak yazınızdan anladığım kadarıyla şehir merkezine çok yakın bir bölge seçmemişim:) sizce bu otelde konaklarsak görülmesi gereken yerlere ulaşım konusunda zorluk yaşarmıyız acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   6, 8 ve 10 numaralı metro hatlarına iki adım mesafedesiniz, Eyfel'e de çok yakınsınız. Bol bol Eyfel göreceksiniz :) Merak etmeyin oradan metroyla otobüsle her yere kolayca ulaşabilirsiniz.
   Şimdiden keyifli tatiller ve güzel yorumunuz için teşekkürler.

   Sil
  2. Hangi tarih olduğunu yazmadığınız için seyehatinizin olup olmadığını bilmiyorum. Ancak henüz gitmedi iseniz çok isabetli bir seçim yapmışsınız. Otel çok iyi bir konumda. Temiz, personel ilgili ve canayakın. Hatta daha gitmedi iseniz accor sitesinden online rezervasyon yaparsanız sadece resepsiyondan anahtar alıp kayıt ile vakit kaybetmiyorsunuz. Yürüyerek kuleye gidebilirsiniz. İyi Paris'ler

   Sil
 10. Ahmet bey ben de sayfanız için size teşekkür ederek başlayacağım. Kurban bayramında eşim, kardeşi ve ben Paris de olacağız. Oteli netleştiremedim ama hotel international paris yenilenmiş ve güzel görünüyor. Tek sıkıntım biraz rahatsız olduğum için merkeze, eiffele ulaşım rahat mı? Tek hatla kurtarabilir miyiz:) Bölge güvenli mi ? Bildiğiniz bir bilgi var ise paylaşabilirseniz çok sevinirim. Bu arada Ankara'dan bir isteğiniz olursa da biz yardımcı olmayı isteriz:) şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eda hanım selamlar. Mutlaka Ahmet bey daha faydalı olacaktır. Ben de bu yazı yorumlarında belirttiğim gibi ve yine bir yorumcunun da tercih ettiği gibi cambronne bölgesindeki Ibıs otelde kaldım. Kuleye yürüme mesafesinde ve dibindeki metro istasyonundan bir çok yere aktarmasız ulaşabilirsiniz.

   Sil
  2. Merhaba Eda Hanım,
   Ben mesajınıza çoktan yanıt verdiğimi sanıyordum ama Haluk Bey yanıt yazınca fark ettim ki sorunuzu yanıtlamamışım görünüyor, çok çok özür dilerim.
   Belki geç kaldım ama yine de yazayım:
   Eğer Republique metrosuna yakın olan Hotel International'den bahsediyorsanız konumu gayet iyi. Republique'ten pek çok metro hattı geçiyor.
   Bölge hakkında bilgi için blog'ta "Place de la Republique" ve "Canal St Martin" yazılarını okuyabilirsiniz.
   İyi tatiller

   Sil
 11. Ahmet Bey merhaba,

  Montparnasse konaklamak için nasıl bir seçenek sizce? Beklentimiz şöyle; güvenlik, ilk kez Paris'e gelen yeni evli çift grubunun gitmek isteyebileceği yerlere kolay ulaşım ve 2. öncelikli olarak da cafe-restoranlara ya da alışveriş yapılabilecek mağazalara yakınlığı.

  Alternetif olarak airbnb'den ev kiralamak için bu beklentiler doğrultusunda nereleri önerirsiniz? Bütçemizi bu kriterlere göre esnetme imkanımız var.

  Çok teşekkürler,

  Ayşegül

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Ayşegül Hanım,
   Montparnasse ve çevresi semt olarak Paris'in en hareketli, en keyifli köşelerinden biridir. Montparnasse binasının sevimsiz görüntüsünü saymazsak da gayet parizyen bir mahalledir. Tabi binanın terasından seyredeceğiniz manzaranın da hakkını yemeyelim.
   Özellikle kulenin doğu ve kuzey doğu yönünde yeme içme konusunda birbirinden güzel seçenekler var. Montparnasse gökdeleninin kuzey tarafına yani St Germain tarafına giden cadde boyunca da bolca alışveriş seçeneği mevcut. St Germain'e ulaştığınızda da lüks tüketim ürünleri bulmanız mümkün.
   Airbnb'ye eskiden daha sıcak bakardım ama en son iki hafta önce tam Nice tatili için yola çıkmışken Airbnb'den ayarladığımız evin sahibinin mazeretsiz rezervasyonu iptal etmesi ve bunu son dakikada öğrenmemiz nedeniyle epey mağdur olduk, bir daha oradan rezervasyon yaptırmayı düşünmüyorum. Tabi bu benim şahsi fikrim, ilk fırsatta yukarıdaki yazıyı bu kötü tecrübemi ekleyerek güncelleyeceğim.
   Sonuç olarak Montparnasse civarında keyifle konaklayabileceğinizi düşünüyorum.
   Şimdiden iyi tatiller

   Sil
 12. Ahmet Bey merhaba. Sayfa için çok teşekkülrer.Biz eşimle Aralık ayında 6 numaralı metro hattının corvisart durağına çok yakın bir otelde kalacağız. Tek sorum var. Bölge güvenli midir ?Teşekkülrer.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   6 numaralı hat Paris'te belki de en çok sevdiğim metrodur. Gerçi Corvisart tarafına çok yolum düşmez ama gayet mütevazı ve düzgün bir yerdir. Güvenle kalabileceğinizi düşünüyorum.
   Şimdiden iyi tatiller

   Sil
 13. Merhaba Ahmet Bey,
  2-7 Şubat tarihinde Pariste Magic Circus Hotel at Disneyland ta yapılacak bir toplantıya katılacağım. Son iki günde şehir gezisine ayıracağım. Toplantının yapılacağı otelde mi konaklamamı yoksa şehir merkezinde 80-130 euro bütçeli bir oteli mi önerirsiniz? Şehir merkezi olursa hangi semti ve oteli önerirsiniz? Şehir merkezi otel arası ulaşımda taksiyi kullanırsam kaç km dir ve kaç euro tutar?
  Çok teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, haritadan gördüğüm kadarıyla oteliniz şehir merkezinden arabayla 50-60km uzaklıkta, o yüzden orada konaklamaya devam etseniz bile taksi seçeneğini elemenizi öneririm. Büyük olasılıkla otelin Disneyland'a ücretsiz servis vardır, yani 5-10 dk içinde RER-A'nın kalktığı istasyonda olur, 40-50 dk yolculukla doğrudan şehir merkezine inebilirsiniz.

   Şehir merkezinde konaklamak Paris'i doya doya yaşamak için tabi ki en güzeli. O rakamlara Opera bölgesi ya da Grands Boulevards civarında mütevazı ama eli yüzü düzgün oteller bulabileceğinizi tahmin ediyorum.

   Mutlu günler.

   Sil
 14. Merhabalar
  Öncelikle bu güzel sitede bize bilgilerinizi bahşettiğiniz için teşekkür ederim.
  Şubat ayında pastacılık fuarı için Paris'te olacağım. Kalacağım otel Colonel Fabien ( Sanırım semtin adı :) ) de Generator otel. Genel olarak fuarda zaman geçireceğim için sadece bir gün Paris'i dolaşma şansım var. Bu bölge kalmak için uygun mu? (Güvenlik açısından) tabi insanın başına her an her yerde bir şey gelebilir :) 3 gün kaacağım Paris'te bir gün de olsa dolu dolu gezebilmem için öneriniz var mı? ( Pazar günü gezeceğim)

  Teşekkür ederim.

  Bahadır Duman

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Bahadır Bey,
   Öncelikle ilginiz ve güzel yorumunuz için teşekkür ederim.
   Haritadan otelin yerine baktım, gerçi benim çok sık gittiğim bir mahalle değil ama bir problem görünmüyor. Bu arada güvenlik konusunda hiçbir şeyin garantisi olmaz ama bunca zamandır Paris'te yaşadığım süre boyunca, şehrin neresinde olursa olsun bir kere bile kendimi güvensiz hissetmedim. Yukarıdaki yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi gecenin bir yarısı elinizde milyarlık cep telefonu ya da fotoğraf makinesiyle sokakta dolaşmadığınız sürece gelip kimse sizi rahatsız etmez; tabi bu benim deneyimim. İçiniz rahat olsun.
   2 numaralı hat üzerindesiniz ve Colonel Fabien metrosundasınız, dolayısıyla ulaşım konusunda sıkıntı çekmeyeceksiniz. Kişisel olarak bir sonraki durak olan Belleville tarafını çok sevmem ama siz bilirsiniz. Bir de hemen batı tarafınızda Saint Martin Kanalı var ki çok güzel bir yerdir. Ayrıca şu linkteki yazıda 3 gece 4 günlük örnek tur programı önerime bakıp içlerinden ilginizi çeken yerleri gezebilirsiniz: http://www.pariste.net/2014/12/tur-program-onerileri-ii-3-gece-4-gun.html
   Mutlu günler

   Sil
 15. Ahmet bey ilginiz için çok teşekkür ederim. Tavsiyeleriniz üzerinden yola çıkacağım. Bu güzel web sitesini kurduğunuz için tekrar teşekkür etmek isterim. Sayenizde çok yabancılık çekmeyeceğim.. Sevgiler

  YanıtlaSil
 16. Ahmet bey ilginiz için çok teşekkür ederim. Tavsiyeleriniz üzerinden yola çıkacağım. Bu güzel web sitesini kurduğunuz için tekrar teşekkür etmek isterim. Sayenizde çok yabancılık çekmeyeceğim.. Sevgiler

  YanıtlaSil
 17. Paris'e gidecek arkadaşlara belki faydası olur diye yazıyorum.Gentilly bölgesinde İbis Paris Porte d'italie adlı otelde konakladık.Gentilly bölgesi oldukça tedirgin ediciydi özellikle hava karardıktan sonra otelimize dönerken çok rahatsız olduk.

  YanıtlaSil
 18. Ahmet bey saygılar...
  1 yıllığına Necker Hopital Enfant Malade'da research asistant olarak calisacağım...
  eşim ve 1 yaşımda çocuğum ile beraber kalabilecegim... daire ariyorum... lokasyon açısından onerilerinizi almak isterim...
  Gürkan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Gürkan Bey,
   Öncelikle kutlarım ve başarılar dilerim.
   Kiralık ev konusunda İstanbul'dan örnek verecek olursak Paris içi ortalama İstanbul'daki bir evin kirasının yanındaki TL'yi kaldırıp € koyun, evi de %50 küçültün... Yani orada 120m2 bir ev 2000TL ise burada 2000€'ya 60m2 bir evde oturabilirsiniz. Belki 40-50 m2 1+1 ev için 1200-1500€'ya eli yüzü düzgün bir ev bulabilirsiniz. Paris'in çok az dışına çıkıp kira giderinizi biraz azaltabilirsiniz. Güneybatıda Issy Les Moulineaux ve Boulogne-Billancourt, batıda Saint Cloud, Puteaux ve Courbevoie ulaşımı kolay, düzgün banliyölerdir.
   Dilerseniz siz bulduğunuz birkaç evin ilan linkini bana atın ben hangilerinin daha düzgün yerler olduğu konusunda fikrimi paylaşayım. Acil yanıt beklememek kaydıyla tabi :)
   Mutlu günler dilerim.

   Sil
  2. Ilginiz için çok teşekkurler... takipteyiz:)

   Sil
 19. Bilgiler için teşekkürler, Olaylar olmasa şu anda Paris'te olacaktım ama biraz çekindim açıkçası

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim. Tabi Paris'ten bakınca her şey yoluna girmiş görünüyor ama uzaktan bakınca tedirgin olunmasını anlıyorum, sonuçta tatil dediğimiz şey kendimizi %100 huzurlu hissetmek istediğimiz zaman dilimi ve karar sizin... Ama bundan sonrası için içiniz gerçekten rahat olsun.
   Sevgiler

   Sil
 20. iyi günler Ahmet bey araştırmalarım sırasında pariste kullanabileceğim Navigo Découverte adında bir karta rastladım sizce bu kart mantıklı mıdır. 3 gün pariste geçireceğiz ve bir gününü disneylanda ayırmak istiyoruz. havaalanı şehir ve disneyland arasında bu kart geçiyor herhalde. bu konu hakkında bilginiz var mı


  Navigo Découverte

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Serkan Bey,
   Navigo Découverte'i Paris'e gelecek kişilerin çoğuna öneriyorum ama dikkat edilmesi gereken bazı konular var. Tüm detayları Navigo Découverte için özel olarak yazdığım yazıda bulabilirsiniz: http://www.pariste.net/2015/09/pariste-ulasm-18-en-ekonomik-ulasm-kart.html
   Mutlu günler.

   Sil
 21. Slmlar, ben 7,5-8 senedir Paris'te yaşıyorum.. 3sene 16. bölgede yaşadım son 4 senedir de 9. Bölgede grands boulevards'da yaşıyorum.. Sans eseri geçen gün denk geldim bu sayfaya.. Çok keyifli, bilgilendirici yazılar.. Bundan sonra bana "Paris'e geliyoruz bize bilgi versene biraz gülay" diyenlere bu blogu önereceğim :)

  Bu arada ben airbnbde hiç sorun yaşamadım ama biraz ince eleyip sık dokuyorum, baya sohbet ediyorum yer ayırmadan önce belki o yüzden sorun yaşamadım hiç, hep süper ev sahiplerine denk geldim.. Umarım hep böyle olur, çok fena son anda iptal etmeleri. Otel olarak bizim buralarda (opera, grands boulevards) türk, Rus, g koreli ve amerikalı turistler yoğunlukta genelde ve fazlaca gentrificationdan son 2senedir nasibini almış bir bölge olduğu için biraz fazla pahalı oteller.. Bir sokakta 4 otel var misal ama tuzlu biraz fiyatlar.

  Bir de eklemek istedim davetiyeyle frya gelecekler için. Biraz zahmetli ve riskli bir iş. Davet edenin evinin belirli bir büyüklüğü olması ve belediyeden kağıt alması vs lazım. Ve vize alırken herşey hazır dahi olsa reddedebiliyorlar, bir arkadaşımın annesi bu durumu yaşamıştı.

  Kahvaltı konusu.. 8 senedir kâbus bana burada ahah sonunda ben de yapmayı bıraktım artık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Harika bir yorum olmuş gerçekten :)
   Biz kahvaltıdan hiç vazgeçmedik, halen devam ama diğer her konuda haklısınız. Davetiye konusu çok can sıkıcı, umarım şu vizelerin kalkması daha fazla sürmez.
   Çok çok teşekkürler...

   Sil
 22. iyi günler Ahmet Bey harika bir site olmuş öncelikle araştırmalarımda çok yardımı oldu. size danışmak istediğim gare de lyon ve nation istasyonlarının oradaki oteller güvenli midir. bu bölgeler hakkında ne diyebilrsiniz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Berkay Bey, öncelikle güzel yorumunuz için teşekkürler.
   Bu yazıda yer alan oteller listesini hazırlarken her lokasyonun en güvenli, en kalınabilir yerlerinden oteller seçmeye çalıştım. Yazıda da belirttiğim gibi bunlar "kalınması gereken oteller" değil "lokasyon olarak ideal olarak konumda olan otellere örnekler". Yani yukarıdaki listede, örneğin Gare de Lyon altında yer alan otellerin linklerini açarsanız bütçenize ve rezervasyon tarihine kadar uygun olup olmadığını inceleyip, size uygun değilse, o sayfada haritayı açıp hemen yakınlarındaki otellere bakıp kendinize otel seçebilirsiniz. Vakit buldukça bu listede en az 100 otel bulunmasına çalışacağım ve sizler için kolaylık olsun diye yıldız sayısına göre de sıralamayı deneyeceğim.
   Ben kişisel olarak bir tek Gare du Nord civarında otel seçerken dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum, zaten listeyi de ona göre hazırladım. Onun haricinde Gare de Lyon ve Nation tarafları (kişisel önceliğim olmamakla birlikte) gayet kalınabilecek yerlerdir. Eğer uygun otel bulduysanız ya da sizin işinize yarayacak bölge o tarafta ise tabi ki huzur içinde kalabilirsiniz.
   Blog'ta Gare de Lyon ve Nation hakkında da yazılar mevcut, onları da okuyup o bölgeler hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.
   Gare de Lyon: http://www.pariste.net/2014/08/paris-tren-garlar-4-gare-de-lyon.html
   Nation: http://www.pariste.net/2014/07/nation.html
   Araştırmalarınızda başarılar dilerim :) Şaka bir yana bu araştırmalar işin en zevkli kısmı...
   Mutlu günler, mutlu yıllar dilerim...

   Sil
 23. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 24. Harika bilgiler...Pariste.net'le tanışmadan önce otelimi ayırttığım için buradaki önerileri ıskalamış oldum. Montrouge bölgesinde Hôtel Arc Paris Porte d’Orleans'da kaldım. Son derece temiz, 3 yıldızlı, çalışanları ingilizce bilen ve güleryüzlü insanlardan oluşan şirin bir otel. Tek olumsuz diyebileceğim özelliği odalar arası ve koridor ses izolasyonu biraz zayıf. Otel 4 Numaralı metro hattının ilk istasyonuna 5 dakika yürüme mesafesinde. 20-25 dakika gibi bir sürede Louvre veya Cite bölgesindesiniz. Ayrıca 28,38 ve 68 numaralı otobüslerle Paris'i gideceğiniz bir çok yere etrafı seyrederek gitme şansına sahipsiniz... Son derece güvenli, huzurlu bir bölge. Rer B ile 4 numaraya aktarma yapıp gelebileceğiniz gibi Benim kadar aktarmadan pek hoşlanmıyorsanız Rer-B ile Gentily istasyonunda iner 15-20 dakika bir yürüyüşle Otele varabilirsiniz. Geçen hafta (21-26 Aralık 2015) 5 gece çift kişilik odada, kahvaltı hariç tek kişilik konaklama bedelim toplamda 210 € ! Etrafında harika kruvasan satan fırınlar var. Otelin sitesinden 30-40 gün önce yapılan rezervasyonlarda hatırı sayılı indirimler var. Kesinlikle tavsiye ederim...

  YanıtlaSil
 25. Bu blog nasıl bir deryaymış böyle!.. Her satır için elinize sağlık. 17 Şubat'ta katılacağım bir günlük toplantı fırsatını aile tatiline çevirdik. Eşim, ben, 8 ve 4 yaşındaki çocuklarımızla bir haftalık ziyaretimiz olacak. 14-18 Paris, 18-21 Disneyland. Paris'te Renaissance Paris Arc De Triomphe'da, Disneyland'de Explorers'da kalacağız. Keşke sitenizi ayarlamalardan önce keşfetseydim, booking'e sizin uzantınızla girerdim. Havaalanı transferini parisdolmusu.com'dan yapmayı planlıyorum. Size sormak istediğim soru da bununla bağlantılı: 17 Şubat'ta, ben La Defense'e toplantıya gideceğim, eşim ve çocuklar da Parc Zoologique de Paris'e. Eşim ve çocukların Otel-Zoo transferini parisdolmusu'yla yapması gereksiz mi sizce? Charles de Gaulle Etoille'den Porte Doree'ye metro ulaşımı fazlaca aktarmalı gibi, değil mi?
  Şimdiden çok teşekkürler, sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Özge Hanım,
   Öncelikle ilginiz ve güzel yorumunuz için çok teşekkürler.
   Sizin La Défense'a gitmeniz çok kolay olacak.
   Eşiniz ve çocuklarınız da Charles de Gaulle Etoile istasyonundan Metro 1'e binip Saint-Mandé istasyonunda inecek, oradan da 325 nolu otobüse binip Parc Zoologique'te inecekler.
   Aslında zor değil ama ekonomi yapma gibi bir sorununuz yoksa tabi Paris Dolmuşu her zaman daha konforludur ama tercih sizin tabi.
   Paris'te keyifli günler geçirmenizi dilerim.
   Sevgiler, saygılar...

   Sil
 26. Ahmet Bey merhabalar,
  16-20 Temmuz tarihlerinde 4 gece Pariste olacağız. Eşim ve 2 oğlumla birlikte seyahat edeceğiz ve 2 günümüzü Disneyland da geçirmeyi planlıyoruz. Bu anlamda Chatelet'de bir otel ayarlamayı planlıyorum. Hem merkeze yakın olur hem de RER A hattında olduğu için Disneylan'a kolaylıkla ulaşabilirim diye düşündüm. Sizin de konuyla ilgili görüşlerinizi alabilir miyim acaba?
  Teşekkürler,
  Sertan BAYSAL

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Chateles, özellikle Les Halles bölgesi Disneyland ulaşımı için ideal. Tek problem, geceleri de çok hareketli bir yer olduğu için otel seçerken yorumlara dikkat etmenizi ve gürültü şikayeti olan yerleri seçmemenizi öneririm. Eğer seçtiğiniz üç otelin linkini bana mail atarsanız hangisinin daha ideal olduğunu söylemeye çalışırım.
   Ayrıca otel rezervasyonunuzu booking com'dan yarken Pariste.Net üzerinden yaparak ve online Disneyland biletinizi internetten alırken yine Pariste.Net üzerinden ilerlerseniz bana destek olmuş olursunuz.
   Şimdiden teşekkürler

   Sil
 27. Merhaba,

  Bıkmadan yorulmadan herkese cevap verdiğiniz için teşekkürler gerçekten siteniz seyahat edecekler çin oldukça faydalı.

  Mayıs ayı içinde eşimle 3 günlük seyahatim için Best Western Premier Royal Saint Michel düşünüyorum ne dersiniz.

  Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyorum, yorumunuz için teşekkür ederim.
   Eğer bu linkteki otelden söz ediyorsanız http://www.booking.com/hotel/fr/royal-saint-michel.tr.html?aid=906031 konumu son derece ideal, merkezi ve hayatın tam içinde. Tek kusuru ana cadde olduğu için biraz gürültülü olabilir ama konum itibariyle ideal olduğu için bence buna değer ;)
   İyi tatiller

   Sil
 28. Merhaba Ahmet Bey, 9-12 Nisan için anne baba 10 ve 7 yaşlarında iki çocuk için aşağıdaki seçenek uygun mu sizce? Bölge iyi midir?

  http://www.booking.com/hotel/fr/helzear-rive-gauche.tr.html?aid=356996;label=gog235jc-hotel-XX-fr-helzearNchampsNelysaNcNes-unspec-tr-mob-L%3Atr-O%3AosSx-B%3Asafari-N%3Ayes-S%3Abo-U%3Asalo;sid=d38245f61a437ffe7d8d193a45775227;dcid=12;checkin_monthday=9;checkin_year_month=2016-4;checkout_monthday=12;checkout_year_month=2016-4;no_rooms=1;req_adults=2;req_age=10;req_age=7;req_children=2;track_sb_hs_to_sr=1&


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Erdal Bey,
   Gayet uygun bir bölge, otel de güzel görünüyor. Ah bir de otel lokasyonu soranlar blog'taki linkler üzerinden ilerleyip link gönderseler o zaman nasıl da mutlu olacağım ;)
   İyi tatiller dilerim.
   http://www.booking.com/hotel/fr/helzear-rive-gauche.tr.html?aid=906031;label=gog235jc-hotel-XX-fr-helzearNchampsNelysaNcNes-unspec-tr-mob-L%3Atr-O%3AosSx-B%3Asafari-N%3Ayes-S%3Abo-U%3Asalo;sid=d38245f61a437ffe7d8d193a45775227;dcid=12;checkin_monthday=9;checkin_year_month=2016-4;checkout_monthday=12;checkout_year_month=2016-4;no_rooms=1;req_adults=2;req_age=10;req_age=7;req_children=2;track_sb_hs_to_sr=1&

   Sil
 29. Merhaba Ahmet Bey,

  Yorumunuz için çok teşekkürler, rezervasyonumu blogunuzdaki booking.com linki üzerinden yapacağımdan emin olabilirsiniz, söz :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :)
   Desteğiniz için çok teşekkür ederim...

   Sil
  2. Merhaba Ahmet Bey,

   Dediğim gibi rezervasyonumu siteniz üzerindeki banner ile ulaşarak booking.com üzerinden az önce yaptım. Yine Montparnasse'de ama başka bir otele yaptırdım. Bu güzel siteniz ve vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler.

   Sil
  3. Ben teşekkür ederim
   Şimdiden iyi tatiller

   Sil
 30. Ahmet Bey merhaba,

  Hotel Du Leman'dan rezervasyoumu yaptım sadece 1 gece kalıp belçikaya geçicem. Öğle saatlerinde havaalanına inmiş olurum. Ertesi gün 17:00- 20:00 arası belçikaya geçerim. Size birkaç sorum olucak yardımcı olursanız sevinirim.
  -Bu süre zarfında Pariste nereleri gezmemi önerirsiniz.
  -Havaalanından otele kolay ulaşabilirim. Nasıl ulaşmamı önerirsiniz
  -Belçikaya (Ghent şehri) otobüsle geçmeyi düşünüyorum.İnternetten biraz araştırdım hızlı trene göre 45-60 dk geç gidiyor ve benim istediğim saatlerde hızlı tren bulamadım. Ne dersiniz otobüs zor olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   -Kısa süreli Paris gezileriniz için "Bir Günde Paris" tur önerisi programı yazım var, onu okursanız en önemli yerler hakkında bilgi edinebilir, kendinize program oluşturabilirsiniz.
   -Hangi havaalanından geleceğinizi bilemediğim için ulaşım önerisinde bulunamayacağım ama her iki havaalanından şehre ulaşım için blog'ta iki detaylı yazı mevcut, oradan bilgilere ulaşabilirsiniz sanıyorum.
   -Paris'ten bu güne kadar hiç şehirler arası otobüse binmediğim için bu konuda yorum yapamayacağım. Gent için tren çok pratik olmayabilir, bildiğim kadarıyla oraya aktarma var, o yüzden otobüs iyi bir seçenek olabilir diye düşünüyorum ama otobüslerin kalitesi Türkiye'dekilere göre çok iyi değildir diye duymuştum.
   İyi tatiller dilerim.

   Sil
 31. Ahmet bey merhaba yazilarinizi okuduktan sonra birde baktim 19-25 eylul tarihlerine ucak bileti almissim. CDG havalimanini kullanacagim. Kalmak icin Est hotel uygun mudur. Yeni yaxilarinizi merakla bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yukarıdaki yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi, Gare du Nord ve Gare de l'Est çevresini kişisel olarak tercih etmem ama otelde zaman geçirmeyecekseniz ve fiyatı makulse neden olmasın... Mutlu günler

   Sil
 32. Ahmet bey sizi tebrik ederim.ayrintili bilgileri sabirla vermişsiniz.biz aralik ayinda 2 arkadaş 3gece 4 gun kalmak uzere 2. Kez parise gelecegiz. Orly havalimanindan airfrance shuttle ile aktarma yapmadan montparnasse veya la motte picquet te bulacagimiz bir otele yerlesip gezimize baslamayi dusunuyoruz.asagidaki linkte shuttle in yolculari bahsettgm semtlerde biraktigi noktalara yakin otelleri onerir misiniz. http://en.lebusdirect.com/lignes-horaires/ligne-orly-aeroport-paris-etoile-champs-elysees.html donerken de ayni orly havalimanina yine shuttle ile donmeyi dusunuyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,

   Öncelikle değerli yorumunuz için teşekkür ederim.

   Yukarıdaki yazıda da belirtmeye çalıştığım gibi, ben kendi arkadaşlarıma bile otel önerisinde bulunmakta zorlanırken, beklentilerini, beğenilerini, bütçe limitlerini bilmediğim insanlar için otel önerisinde bulunmaktan çekiniyorum. Herkesin zevki farklı, kiminin ucuz dediğine kimisi pahalı diyor, kiminin küçük dediğine kimisi büyük diyor.

   Sonuç olarak konaklama için tercih ettiğiniz bölge sevdiğim yerlerdendir. Eğer 6 numaralı La Motte Picquet metro istasyonuna yakın olursanız ulaşım konusunda rahat edersiniz.

   Bence en iyisi size bu bölgeden lokasyon açısından örnek olması açısından kalınabilecek otellerden birinin linkini yazayım, beğenirseniz onda kalırsınız. Eğer size uygun değilse, o zaman haritadan o otele yakın en fazla üç otel seçip bana linklerini mail yoluyla ulaştırırsanız ancak o zaman hangisinin ideal olduğu konusunda yardımcı olabilirim Bence böyle ilerlememiz daha mantıklı olur:

   bkz: http://www.booking.com/hotel/fr/citadines-aparthotel-tour-eiffel.tr.html?aid=906031

   Mutlu günler dilerim.

   Sil
 33. Ahmet bey merhabalar, biz eşimle 29 kasımda amsterdamdan hızlı trenle parise geçeceğiz ama hangi bölgede konaklamak daha isabetli olur bilemiyoruz. Şehir merkezinde bir otelde mi kalmalıyız yoksa trenden indiğimiz bölge mi daha mantıklı olur sizce? Bir de metro hattına yakın olması çok önemli bizim için. Açıkçası metro ve tren güzergahı nasıl hiç bilmiyoruz. TR'ye dönüşümüz de Orly havalimanından olacak o yüzden ulaşımla ilgili de fikir verebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Amsterdam'dan geleceğiniz trenin ulaştığı nokta Gare du Nord olarak geçiyor. Bir anlamda Sirkeci Garı gibi düşünebilirsiniz, yani şehrin içinde ve merkezinde. O gar ve çevresi hakkında blog'ta detaylı bir yazı mevcut.
   Eğer otelde fazla zaman geçirmeyi düşünmüyorsanız o zaman Gare du Nord'un tam karşısındaki otellerden içinize sinen bir tanesinde kalmanız yolculuk sonrası kolayca otele yerleşmeniz için ideal olacaktır.
   Son gün Orly'ye giderken de bu gardan RER-B ile OrlyBus'e ya da OrlyVal'e ulaşmanız çok kolay. RER, OrlyBus, OrlyVal... Bunların hepsi için blog'ta ayrı ayrı yazılar mevcut, hiç merak etmeyin. Hatta metro, ulaşım kartları, havaalanı ulaşımı seçenekleri ve daha pek çok konuda aradığınız tüm bilgileri blog'ta bulabilirsiniz.
   Mutlu günler.

   Sil
 34. Hocam elinize sagilik güzel yazi olmus.Biz Almanyadan aracla gelmeyi düsünüyoruz.park yeri olan otel nerdeyse yok gibi.sizin önerebileceginiz bir otel var mi gecelik 100 euro civari acaba.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Öncelikle yorumunuz için çok teşekkürler.
   Paris'in hem merkezinde olup hem de otoparkı olan otellerin fiyatı çok çok pahalı olacaktır. Ucuz olup da otoparkı olan oteller de Paris'in oldukça dışında yer alır.
   Size tavsiyem 4. ya da 5. zone'da yani Paris dışında otoparklı bir otel bulup, arabanızı otelde bırakıp şehir merkezine trenle inmeniz olacaktır.
   Özellikle RER-A üzerinde bir otel ile şehir merkezine kolayca gidip gelebilirsiniz.
   Şehir içinde istediğiniz gibi otel zaten yoktur, şehir dışında da çok fazla seçenek olacağı için ve kriterlerinizi bilemediğim için otel önermek güç.
   Siz otel bakıp üç seçeneğin linkini bana mail ile gönderirseniz hangisinin lokasyonunun daha ideal olduğu konusunda fikrimi sizinle paylaşabilirim.
   Mutlu günler.

   Sil
 35. elinize sağlık çok güzel bir site.aralık ayında paris aktarmalı barselonaya uçacağız ben ve 2 ablam.10 saat gibi bir bekleme süresi var akşam 21 sıralarında parisde olacağız sabah erken saatte tekrar uçuş var bu bir geceyi havaalanında geçirmek istemiyoruz önerileriniz nedir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle değerli yorumunuz için çok teşekkürler.
   Gece vakti yapabileceğiniz şeyler çok kısıtılı olacaktır. 21:00'de uçağın ineceğini varsaysak havaalanından çıkması, RER ile şehir merkezine iniş, yaklaşık 23:00 gibi merkezde olursunuz gibime geliyor. Bu saatten sonra yapacağınız şey sokaklarda yürümek olacaktır ama gece vakti o kadar canlı ve hareketli olur mu kestiremedim. Yine de Eyfel'e şöyle bir uğramak, Champs-Elysées'de yürümek, belki Saint Michel'de dolaşmak keyifli olabilir. Bunun dışında -eğer bütçeniz müsaitse- Lido Show, Crazy Horse gibi revülere gitmek enteresan olabilir. Hangi havaalanına ineceğinizi bilemiyorum ama eğer CDG ise sabah ilk seferin 05:30 civarı olduğunu hesaba katmalısınız, yoksa gece otobüsleriyle çok daha uzun süren bir yolculuk bekliyor. Taksi ya da Paris Dolmuşu seçeneği de her zaman mevcut. Dediğim gibi tamamen bütçe ve öncelikler meselesi.
   İyi tatiller şimdiden.

   Sil
 36. Merhaba,

  Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.. Nisan ayında Paris seyahatimiz için aşağıda linkini verdiğimiz oteli düşünüyoruz. Bu bölge hakkında önerileriniz olmamış ama ulaşım ve konum sıkıntısı yaşar mıyız? Konum olarak bölge güvenli midir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Yolum Place d'Italie'ye çok fazla düşmediği için henüz o bölgeye hakim değilim. Bu nedenle blog'ta orası hakkında bilgi bulunmuyor şimdilik. Yine de Paris'in düzgün köşelerinden biridir. Oldukça canlı ve hareketlidir. Ulaşım açısından 5,6 ve 7 numaralı metro hatlarıyla pek çok turistik noktaya ulaşım kolaydır. Ayrıca T3 tramvayı da Paris'in çevresinde tur atmak için ilginç olabilir. Otel rezervasyonu için bu linki kullanırsanız sevinirim:

   http://www.booking.com/hotel/fr/express-by-holiday-inn-paris-place-d-italie.tr.html?aid=906031;label=gog235jc-hotel-XX-fr-helzearNchampsNelysaNcNes-unspec-tr-mob-L%3Atr-O%3AosSx-B%3Asafari-N%3Ayes-S%3Abo-U%3Asalo;sid=7a8b3e22f266cabb926c85db6a9ff5c9;checkin=2017-04-02;checkout=2017-04-07;room1=A,A,10,7;homd=1;atlas_src=hp_iw_title

   Sil
 37. Güzel yazı, elinize sağlık.

  YanıtlaSil
 38. Merhabalar Ahmet Bey,
  Sitenizden çokça faydalandığımı söylemek isterim. Eşim ile ben 13 Mart itibariyle 1 haftalığına Paris'te olacağız inşallah. Booking'den otel seçimi yaparken özellikle 13-20 mart haftası otellerin çok dolu ve ocak-şubat ayına kıyasla yüksek fiyatlı olduğunu gördüm. Fuar, tatil vs. bir şey mi var. Tamamen merakımdan soruyorum :) Bir de fiyatların yükselmesinden endişeyle ayrıca istediğim birçok otelin de dolu olması sebebiyle bookingten bir otele rezervasyonumu yaptırdım. " Hotel Garance " Linkini de iletiyorum : http://www.booking.com/hotel/fr/carofftel-gobelins.tr.html?aid=376386;label=bookings-name-NKmOXeZEKUwZZ8moaI1pAQS58226311972%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg%3Afi%3Atiaud-146342137510%3Akwd-65526620%3Alp1012782%3Ali%3Adec%3Adm;sid=b65c03a53d5cd3c790506fe0940d9736;all_sr_blocks=18045807_94824431_0_1_0;checkin=2017-03-13;checkout=2017-03-19;dest_id=2281;dest_type=district;dist=0;group_adults=2;highlighted_blocks=18045807_94824431_0_1_0;hpos=2;nflt=mealplan%3D1%3Bfc%3D1;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=eb23610a98911505d6f5bc16afa87cac9ef8a05bX2;type=total;ucfs=1&
  Nasıl bir bölge güvenli midir? Ulaşım konusunda sıkıntı yaşar mıyım? RER'e de kolaylıkla ulaşmak istiyorum çünkü.Ne dersiniz, önereceğiniz bir bölge midir? Otelin konumu iyi midir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Bu otelin yeri benim çok sevdiğim Rue Mouffetard'a yakın. Güvenli ve temiz bir bölgedir ama ikinci yorumda sorduğunuz otelin yeri daha iyi. Hem Arts et Metieres istasyonunun dibi, hem de birkaç hattın kesiştiği Republique istasyonuna yürüme mesafesinde. Buradan istediğiniz yere kolayca ulaşabilirsiniz. Her iki seçenekte de RER'e doğrudan ulaşım yok, metro'dan aktarma yapmanız gerekecek.

   Bir de keşke bu otel rezervasyonlarını benim sitemdeki booking com linkleri üzerinden yapsaydınız, bana destek olmuş olurdunuz :))))

   Ayrıca başka soracağınız otel varsa lütfen mail atarak sorarsanız yorum kısmından tıklayamıyorum, bakması incelemesi çok zor oluyor benim için.

   İlginiz için çok teşekkürler.

   Sil
 39. Ahmet Bey,
  Yine ben: Adsız. Bir de şu otel var : " Austin's Arts Et Metiers Hotel" Bu otelin konumu yukarıdaki mesajımda bahsettiğim Hotel Garance ' a göre daha iyi ise rezervasyonumu değiştirebilirim. Konum derken metro, RER ve mümkünse otobüse çok efor sarfetmeden ulaşmayı hedefliyorum. PARİS'te zaten çokça yürüyeceğiz bir de otel ile metro ve otel ile RER arası çok mesafe olsun istemiyorum. Otelin booking linkini de aşağıda iletiyor, merakla cevabınızı bekliyorum.http://www.booking.com/hotel/fr/austin-s-arts-et-metiers.tr.html?aid=376386;label=bookings-name-NKmOXeZEKUwZZ8moaI1pAQS58226311972%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg%3Afi%3Atiaud-146342137510%3Akwd-65526620%3Alp1012782%3Ali%3Adec%3Adm;sid=b65c03a53d5cd3c790506fe0940d9736;all_sr_blocks=24344202_91914112_2_41_0;checkin=2017-03-13;checkout=2017-03-19;dest_id=2281;dest_type=district;dist=0;group_adults=2;highlighted_blocks=24344202_91914112_2_41_0;hpos=4;nflt=mealplan%3D1%3Bfc%3D1;room1=A%2CA;sb_price_type=total;srfid=eb23610a98911505d6f5bc16afa87cac9ef8a05bX4;type=total;ucfs=1&

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu otelin yeri ilk söylediğinize göre daha iyi ama hangi otel daha düzgündür onu bilemeyeceğim tabii. İyi tatiller şimdiden.

   Sil
 40. Ahmet Bey Merhaba,
  CDG havalimanından Les Gobelins bölgesine toplu taşıma kullanarak en rahat nasıl ulaşabiliriz? Otelimizin linki aşağıda: https://www.booking.com/hotel/fr/carofftel-gobelins.tr.html?aid=304142;label=gen173nr-1FCAEoggJCAlhYSDNiBW5vcmVmaOQBiAEBmAEouAEGyAEO2AEB6AEB-AELqAID;sid=66a2f645361cf7d25c506ee13a61c8b4;checkin=2017-03-13;checkout=2017-03-19;dest_id=-1456928;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;hpos=1;no_rooms=1;room1=A%2CA;sb_price_type=total;soh=1;soldout=0%2C0;srfid=4f1fd011cc19432b6b27c606eb64b0aec0670757X1;type=total;ucfs=1&

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   CDG'den RER-B'ye binerek Chatelet Les Halles'de inmeniz, buradan M7 metrosuna geçerek Les Gobelins istasyonuna ulaşmamız mümkün.

   Not: Keşke otel rezervasyonunuzu Pariste.Net'teki booking com linki üzerinden yaparak bana destek olmuş olsaydınız ama canınız sağ olsun ;)

   İyi tatiller dilerim.

   Sil
 41. Merhaba, blogunuzu severek takip ediyorum. Ben de uygun fiyata kalacak bir yer arayanlara daha önce tur şirketinin ayarlamasıyla kaldığım ve çok memnun olduğum bir oteli önermek istiyorum.

  Mairie de Clichy bölgesinde Kyriad Clichy Center otelinde kaldık. Turistik yerlere biraz uzak kalıyor ama metroyla kesinlikle çok yakın. 13. metro hattından geçiyor ve 1 aktarma yaparak gitmek istediğiniz çoğu yere ulaşmanız mümkün. Mairie de Clichy metro durağı ise çok yakın.3 dakika falan sürüyordur yürümesi. Çok sakin bir bölgede, hemen karşısında alışveriş yapabileceğiniz 21.00'a kadar açık Casino market var. Birazcık daha mesafede de uygun fiyatlı olan marketlerden Franprix var.

  Otelin kahvaltısı da güzel, odaları oldukça temiz. Tabi odalar çok küçük ama Paris olunca normal.

  Turistik amaçlıdan ziyade biraz daha uzun süreli kalmak için de tercih edilebilir diye düşünüyorum. Uygun bir otel çünkü.

  Çok reklam gibi oldu ama bahsetmek istedim yardımcı olması adına. Aynı zamanda Porte de Clichy'deki Ibis Otel'i önerecektim ama siz yazmışsınız zaten. Bu kadardı. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Paris'te konaklayanların görüşlerini ve değerlendirmelerini paylaşmaları bence çok önemli, o nedenle çok teşekkür ederim.

   Sil
 42. Ahmet merhaba yazınız çok ayrıntılı ve açıklayıcı olmuş. Ellerinize sağlık. Benim size bir sorum olucak. Ben 4-5 ay iş için Paris e gelicem bana apart tarzı paris dışında mesela clamart yada guyancourt taraflarında günlüğü 30-35 Euro civarı apart otel Öner'iniz varmı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Keşke yardımcı olabilseydim ama uzun süreli konaklamalar için önerebileceğim, bildiğim özel bir yer bulunmuyor ne yazık ki.
   Değerli yorumunuz için ayrıca teşekkür ederim.
   Saygılar

   Sil
 43. Merhaba, öncelikle bu yazıyı okumadan paris te otel rezervasyonu yapmamanız gerçekten yararınıza olur. Gezi ulaşım planlarını hallederken konaklama işini başka bir arkadaşıma vermiştim ve yeterli araştırmayı yapmadığı için sonu hüsran oldu. Tüm yorumları okuyamadım, bu bölgeden bahsedildi mi bilmiyorum ama bunu paylaşmam herkesin yararına olur. Booking.com dan ücretsiz iptali olmayan bi oteli yorumları okumadan ödemiş bulunduk. Otel bölgesine geldik ve bulunduğu caddede check in yapmadan önce bir kahve içelim diye oturduğumuz kafedeki Türk garson bize çok tehlikeli bi bölgede olduğumuzu gündüzleri bile çantalarımıza dikkat etmemiz gerektiğini, hava karardıktan sonra başımıza çok kötü şeyler gelebileceğini söyledi.
  Biz aramızda konuştuk tedirgin olduk ama dikkatli olursak abartıldığı kadar olmayacağını düşündük. Ancak konuşmadan yaklaşık yarım saat sonra sanıyoruz ki sokakta yaşayan bi adam masamıza hızlıca gelip arkadaşımın telefonuna yapışıp bize bağırmaya başladı. Para verdik ingilizce anlaşmaya çalıştık ama adamın bir uyuşturucu madde etkisinde olduğu belliydi. Kafenin barmeni yardımımıza yetişip adamı sürükleye tartaklaya sokağa attı ve gidene kadar kapıda bekledi. Bu olaylar yaşanırken diğer masalardaki hiç kimsenin yardımcı olmadğını da belirtmek isterim. Ancak sanırım bölgeye aşina oldukları için kendilerini korumak adına böyle davrandılar. Sonrasında şu an çok minnettar olduğumuz Türk garsonun(telaşla ismini öğrenemedik) önerdiği Goncourt bölgesine yola koyulduk. Belleville ve Parmentier durakları arasında otel ararken bir türk dönercisine denk geldik ve sevinç çığlıkları ile koştuk. Sağolsunlar bizimle birlikte otelleri gezerek yer ayarlamamıza yardımcı oldular. Son gün yer aradığımız için boş oda bulmak kolay olmadı. Bunları herkese ders olması için detaylıca anlattım. Biz dersimizi zor yoldan aldık. Bahsettiğim otel Hotel De La Poste 94 rue Riquet, 18. Montmartre ve bahsettiğim dönerci restaurant burak. İletişim in kartlarını da verdiler. Bir dahakine gelmeden haber verirsek yardımcı olacaklarını söylediler. +330147002294
  Bir de bu konudan bağımsız dip not düşeyim; metro biletlerine uygulanan yüksek cezalar konusunda sık sık uyardığınız için buna çok dikkat ettik, biletimizi mutlaka metroyu terk edene kadar sakladık. Metroda aktarma yapacakken bir kontrole denk geldik. 3 arkadaş aynı makineden 3 bilet alıp okutup giriş yapmıştık. Kontrolde 2 kişinim bileti geçersiz sayıldı. Görevliyle sağlıklı iletişim kuramadığımız için nedeninden emin değiliz ama sanıyorum ki turnikeden geçerken bi damgayı basmamış makine. Elimizden bi şey gelmediği ve görevliyi ikna edemediğimiz için 35 euro luk cezayı ödemek zorunda kaldık kişi başı. Buna da nasıl dikkat edilebilir bilmiyorum ama uyarayım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Yaşadığınız bu olumsuz deneyimler için üzüldüm gerçekten. Aslına bakarsanız yukarıdaki yazımda "Paris'in doğu tarafında konaklamayı pek tercih etmeyin" derken tam da bunu kastediyordum. Kaldığınız otelin adresine baktım, Montmartre olarak yazılmış olmasına rağmen orası Montmartre değil, Montmartre'ın oldukça doğusunda bir yer. Neyse bu saatten sonra ne desek boş ama bu paylaşımınız çok değerli, yorumunuzu okuyacak olanlar da gezi planlarını ona göre yaparlar. Bu nedenle size çok teşekkür ediyorum.
   Metro bileti konusunu ise anlayamadım, gerçekten bir terslik olmuş olmalı; iletişim kuramamak da en büyük sorun olmuş, bu konuya da ayrıca üzüldüm.
   Yine de umarım Paris'ten döndüğünüzde anlatacak güzel anılarınız da olmuştur.
   Başka hiç kimsenin bu tür şeyler yaşamaması dileğiyle.
   Tekrar teşekkürler.
   Mutlu günler.

   Sil
 44. Ahmet Bey Merhaba,
  Laumière metro durağına çok yakın bir otelde kalıcaz da. O bölge nasıldır acaba ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Kişsel olarak her zaman Paris'in batı tarafını tercih etmekle birlikte eğer fiyat kalite dengesi bakımından sizin için uygunsa Laumière ve çevresi fena yerler değildir. Bassin de la Villette'e yakın olması da gezinize hoşluk katacaktır diye düşünüyorum. Yine de Stalingrad çevresinde evsiz göçmenlerin son dönemde yoğunluk kazanması biraz tatsız olabilir ama güvenlik açısından bir sorun olacağını sanmıyorum, sadece estetik açıdan hayal ettiğiniz Paris'ten biraz farklı olabilir bu metro ve çevresi, onun dışında bir problem olacağını sanmıyorum.
   Şimdiden iyi tatiller.

   Sil
  2. Teşekkürler cevabınız için. Yeri değiştirip Mortparnasse den otel ayırdım. Burası daha iyi gibi oldu :)

   Sil
  3. Evet evet, Montparnasse çevresi bir önceki seçiminize göre kesinlikle daha ideal olmuş. İyi tatiller.

   Sil
 45. Sevgili Ahmet bey 15 gün sonra Paris'e 4 günlük bir seyahatimiz olacak sitenizden çok faydalandım gerçekten çok açıklayıcı yazılar olmuş. Yanıtladığınız sorularada baktığımda aslında bir çoğunun cevabını zaten yazılarınızda vermişsiniz ama inanın insan birebir cevap alabildinde daha rahat hissediyor. Bizde maire de clichy bölgesinde İbis otelde rezervasyon yaptırdık. Sizin sitenizi görmemden önce yaptığımızdan verdiğiniz tavsiyeleri otel rezervasyonunda kullanamadım. Şimdi baktığımda da fiyat açısından büyük farklar var. İki küçük çocuğumuzla seyahat edeceğimizden bölgenin güvenli olup olmadığını ve mesafeleri yazmış olmalarına rağmen ulaşımda çok sıkıntı yaşarmıyız bir karar veremedik. Birde orly havaalanından otele-otelden havaalanına hangi güzergahı izlemeliyiz. Tekrar tekrar sorduğumuz sorulara duyarlılıkla verdiğiniz cevaplardan ötürü çok teşekkür ederiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar,
   Aslına bakarsanız galiba en iyisi bir gün oturup tüm metro duraklarını tek tek çalışarak hangi istasyon civarı iyidir hangi istasyon civarı kötüdür diye bir çalışma yapmak niyetindeyim ama hem vakitsizlikten hem de Paris'te 300 küsür istasyon olduğu için bir türlü bu çalışmaya başlayamadım.
   Sizin seçtiğiniz bölge benim öncelikli yerlerimden biri değil açıkçası. Hayır kötü yerler de değil ama nasıl desem, iddiasız diyelim. Eğer fiyat olarak uygun bir konaklama ayarladıysanız gönül rahatlığıyla kalabilirsiniz. 13 numaralı metro hattının o ucunda yolcu profili bana Yenikapı-Esenler metrosu profilini çağrıştırır. Kesinlikle güvensiz değil, sadece -dediğim gibi- albenisi yok ama içiniz rahat olsun.
   Sadece bu seyahatinizde değil, dünyanın neresi için olursa olsun booking com rezervasyonunuzu Pariste.Net'teki banner ya da linkler üzerinden yaparsanız sizin için ekstra bir yük olmuyor ama bana destek olmuş oluyorsunuz. O yüzden bundan sonraki booking com rezervasyonlarınızda da aynı şekilde destek olabilirsiniz hiç merak etmeyin ;)
   Orly'den otelinize toplu taşıma ile gelmek biraz karışık ama şöyle izah edeyim: Önce Orly Havaalanı'ndan OrlyBus'e binip Denfert-Rochereau'ya ulaşıyorsunuz. Buradan M6 metrosuna binip Etoile yönüne giderken Montparnesse'ta inip M13 metrosuna aktarma yapıyorsunuz. Yanlız dikkat: M13 metrosunun Asnières - Gennevilliers - Les Courtilles yönüne binmeniz gerekiyor, çünkü bu yöne giden metro bir yerden sonra çatal yapıyor, doğru hatta bindiğinizden emin olun. Bu konuda Paris Metrosu videomu izleyebilirsiniz, orada tam da bu konudan bahsediyorum: https://youtu.be/SSzdU059YeM
   Şimdiden iyi tatiller dilerim.

   Sil

Konsolosluk Rehberi

REKLAM ve SPONSORLUK

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

İLETİŞİM FORMU

Ad

E-posta *

Mesaj *

pariste.net kaç kez okundu?

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.