Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

22 Eylül 2014 Pazartesi

Paris Tren Garları 5 - Gare Montparnasse

Gare Montparnasse
(Son Güncelleme: 22.11.2017) Paris'teki bir tanesi araç, altı tanesi yolcu olmak üzere toplam yedi tren garından biri olan Montparnasse (Gare de Paris-Montparnasse) 15. arrondissement'da, Tour Montparnasse'ın hemen yan tarafında bulunuyor.

Diğer garlara göre epey sevimsiz bir dış cephesi olmasını 1960'lardaki mimari akımın ruhsuzluğuna bağlayabiliriz sanıyorum. Yine de devasa bir gar olması, pek çok ana hat ve banliyö trenlerine ev sahipliği yapması nedeniyle Paris'in en önemli garlarından biri burası.

Gare Montparnasse
Pek çoğunuzun zihnine yerleşmiş "İstasyondan dışarı fırlayıp düşmüş lokomotif fotoğrafı" illa ki vardır ve o fotoğrafı inanıyorum ki çoğunuz görmüşsünüzdür. İşte 1895'te meydana gelen o garip kaza Montparnasse Garı'nda olmuş... Tabii o zaman eski bina mevcutmuş.

İlk olarak 1840'ta "Gare de l'Ouest" yani "Doğu Garı" adıyla kurulan gar binası, yıllarca Bretagne bölgesinden insan taşımış Paris'e ve oradan gelen Bretonlar gar çevresine yerleşmeye başlamışlar. Dolayısıyla günümüzde, gar civarında neden bu kadar çok krepçi olduğunu da sanırım bu şekilde açıklayabiliriz.

Gare Montparnasse
Zaman içinde mevcut garın büyütülmesi ve Tour Montparnasse'ın inşa edilmesi projeleri ile birlikte eski gar binası -ne yazık ki- yıkılmış ve yerine 60'larda günümüzdeki ruhsuz Sovyet dönemi eserlerini çağrıştıran binalar silsilesinin ortasına kondurulmuş gar kompleksi yerleştirilmiş.

Rennes, Le Mont Saint-Michel, Saint Malo, Brest, Nantes, Bordeaux, Toulouse gibi Fransız şehirlerine olduğu kadar İspanya ve Portekiz'e giden uluslararası bağlantılı trenlerin de kalkış ve varış noktası olan Gare Montparnasse'tan kalkan şehirler arası ya da uluslararası trenler için online tren biletinizi aşağıdaki banner üzerinden, Fransa'nın TCDD'si olan SNCF'in resmi web sayfasından alabilirsiniz.


Montparnasse Garı, banliyö trenlerinin de N hattının hareket noktasını oluşturuyor ve buradan Versailles Sarayı ve France Miniature'e gitmek için binmeniz gereken trenler kalkıyor. Ayrıca 4, 6, 12 ve 13 numaralı metro hatları da buradan geçiyor. Tabii metroların bu kesişme noktalarının çok yakın olduğunu düşünmenizi istemem, bazen yerin altında epey uzun geçitlerde yürümeniz gerekebiliyor ama sonuçta hepsi birbirine bir şekilde bağlı.

Gar binası Avrupa'nın pek çok kentindeki büyük garlar gibi tam bir kompleks. Peronları, restoran ve büfeleri, alışveriş merkezi, bilet satış gişeleri, danışmaları ve bekleme salonları ile ayrı bir dünya. Her daim dinamik, her daim hareketli.

Gare Montparnasse
Tabii burası yirminci yüzyıl mimari eseri olduğu için Paris'in o bildik görkemi ve estetik anlayışını bulmak pek mümkün olmuyor. Yine de işlevsellik ön planda, gitmek istediğiniz yer her neresi ise oraya sorunsuz bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Ayrıca Paris'teki tüm garlar gibi burada da ücretsiz ve sınırsız Wi-Fi hizmeti alabiliyorsunuz.

Garın çevresi de bana gar binası kadar ruhsuz gelir, burası bir bakıma Paris'in Öteki Yüzü'dür. Ama kuzeye yani aşağıya doğru indikçe ortam güzelleşir. Tour Montparnasse'ın öteki tarafından Saint Germain'e doğru indikçe de gerçek Paris'te olduğunuzu yeniden hissetmeye başlarsınız.

Gare Montparnasse
Gare Montparnasse'ın hemen yan tarafında Montparnasse Mezarlığı bulunuyor; elbette, orası da ziyaret edilesi bir mekan. Tour Monparnasse ise her ne kadar zevksiz bir bina olsa da tepesine çıkıp Paris manzarası izlemek için -ne yazık ki- en iyi seçeneklerden biri. Bir de bu civarda önerebileceğim krepçi Jossilin var.

Doğrusunu isterseniz yolum Gare Montparnasse'a çok sık düşmez. Asker arkadaşım Ali'nin Brest'te yaşadığı dönem boyunca hep bir gün onu trenle ziyarete giderken bu garı kullanma hayali kursam da bu hayalimi bir türlü gerçekleştiremedim; Ali'yle hep başka ortamlarda başka başka şekillerde görüşme şansımız oldu.

Gare Montparnasse
Bir de buradan Bordeaux'ya gitmek için epey tren bakındım ama kısmet oraları araba ile gezmekmiş... Anlayacağınız buradan hiç şehirlerarası trene binemedim; sadece birkaç kez Versailles Sarayı'na gitmek ya da oradan dönmek için kullandım Montparnasse'ı.

Ama siz siz olun bir şekilde buralardan bir yerlere gitmenin zevkini yaşayın. Yola çıkmak güzeldir, bir yere varmak kadar yolda olmanın kendisi de tabii.

Gare Montparnasse
Paris'in pek çok köşesinde, hatta neredeyse tüm garlarında olduğu gibi burda da herkesin kullanımına açık bir piyano bulunuyor. Dilerseniz bu piyanonun başına oturup garı melodilerinizle çınlatabilir ya da piyano çalan birilerini dinleyerek anın tadını çıkarabilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Gare Montparnasse, 75015 Paris

Paris'teki Diğer Ana Tren Garları:

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

4 yorum:

 1. Bahsettiginiz tren kazasi bugun ki Musee d'Orsay'ın bulunduğu binada gerçekleşmiş olmasin?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Ben de yıllarca öyle olduğunu zannederdim ama değilmiş.

   Bkz:
   http://en.m.wikipedia.org/wiki/Gare_Montparnasse#mediaviewer/File:Train_wreck_at_Montparnasse_1895.jpg

   Bu linkteki "1895 derailment" linkine tıklarsanız görebilirsiniz.

   Sil
 2. Merhaba, charles de gaulle'den Nantes'e nasıl gideceğimi bilemiyorum..Daha doğrusu binemem gereken treni nasıl bulacağımı :(... bu nedenle yıllardır beni davet eden arkadaşıma gidemiyorum... Bu konuda var mıdır kestirme bir öneriniz? :)
  Sağlıcakla kalınız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba
   Nantes'a giden trenler Paris Montparnasse Garı'ndan kalkıyor.
   CDG Havaalanından Montparnasse'a ulaşmak için önce RER-B'e binip Denfert-Rochereau'da inebilir, buradan Etoile yönüne giden M6 metrosuna binip Montparnasse'a ulaşabilirsiniz.
   Tren bileti almak için de adresiniz voyages-sncf com olacaktır ;)
   Bence daha fazla ertelemeyin ;)
   Şimdiden iyi yolculuklar.

   Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.