Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

12 Eylül 2014 Cuma

Parc des Expositions - Villepinte / Villepinte Fuar Merkezi

Parc des Expositions - Villepinte / Villepinte Fuar Merkezi
(Son Güncelleme: 30.09.2017) Paris'e tatil için, okumak için ya da yaşamak için gelmek ne kadar güzelse, fuar ve toplantı için yani iş gezisi için gelmek bir o kadar tatsız bir şey olsa gerek. Tüm yurt dışı iş gezilerinizde olduğu gibi Paris'e gelirken de herkes size "ooo ne güzel geziyorsun, tadını çıkar, hem de Paris, oooo" derken siz yapacağınız iş görüşmelerini, toplantıları, zorunlu akşam yemeklerini çoktan planlamış biri olarak kendinize ayıracak beş dakikanız bile olmadığını kimselere inandıramamanın sıkıntısını yaşıyor olmalısınız. Tabii  bu sözüm şirketler tarafından Paris'e gezmek için getirilen, yani aslında sadece turist olan diğer meslek grupları için değil.

Paris'e fuar organizasyonu için geliyorsanız büyük olasılıkla ya Charles de Gaulle Havaalanı yakınlarındaki Parc des Expositions'da olacaksınız ya da bir diğer seçenek de Paris içindeki Port de Versailles ama orası daha küçük bir fuar merkezi olduğundan önce Parc des Expositions hakkında bir yazı yazmak istedim.

Gerçi sık sık yurt dışına iş gezisi için giden biri olarak bu tarz yerlerin mantığını çok iyi biliyorsunuzdur. Ben sadece bu fuar merkezi hakkında özet bir bilgi vermek hem de civarda neler var, merkeze nasıl gidilir gelinir, bu konularda bilgi vermeye çalışayım sizlere.

Benim Parc des Expositions'a ilk gidişim 10 Ağustos'taki Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde oy kullanmak için oldu. Yoksa bugüne kadar yolum hiç o tarafa düşmemişti. Gerçi RER-B ile gidince son derece kolay bir şekilde ulaşılabiliyor ama biz araba ile gitme gafletinde bulunduğumuz için fuar alanı bölgesinde arabayla epey bir turladık :) Ne var ki RER-B'nin de sevimsizliği yüzünden, bir de oy verme alanının istasyona uzaklığını kestiremediğimizden araba ile gitmek yine de akıllıcaydı.

Parc des Expositions - Villepinte / Villepinte Fuar Merkezi
Burası bildiğiniz bir fuar merkezi işte, "Villepinte" adını resmi olarak Paris dışında bulunduğu için yakındaki bölgenin isminden alıyor. Elbette ki sayısız salonlar, devasa sergi alanları, iş dünyasının kalbinin attığı önemli bir merkez burası. Charles de Gaulle Havaalanı'na bir durak mesafede olduğu için uçakla geldiğinizde ulaşım zor değil gibi görünüyor ama herhalde burada önemli iş görüşmeleri hallederken RER'lerde Navette'lerde Shuttle'larda sürünecek haliniz yok. Hele ki kazara Orly Havaalanı üzerinden gelmeye kalkarsanız otelinize ya da fuar alanına bir taksi ile ulaşmanız daha insani olacaktır. Belki Paris Dolmuşu'nun size sunduğu %100 Türk şöförlü özel araç hizmeti kolaylığından yararlanmak isteyebilirsiniz.

İşten güçten başınızı alıp kazara kendinize vakit ayırma şansınız olursa yakında gidebileceğiniz en mantıklı yer ne yazık ki Aéroville adındaki AVM olabilir. Burası haftanın her günü sabah 10:00 akşam 20:00 arası açık; hoş, gündüz vakti nereye kaçabilirsiniz ki onca iş varken, yine de aklınızda bulunsun. Bir de hemen yan tarafta Usines Center Paris Nord2 diye bir yer var ama orası Aéroville tek parça büyük ve kapalı bir alan olması bakımından daha pratik sanki.

Paris'e kendi imkanlarınızla inmek istiyorsanız RER-B'ye atlayıp Gare du Nord ya da daha iyisi Châtelet ile Luxembourg arasındaki istasyonlardan birinde inerek Paris'te hayatın merkezine ulaşabilirsiniz. Gelecek olan trenin hangi istasyonlarda duracağına bağlı olarak yolculuk 20 ila 40 dk arasında sürebiliyor.

Parc des Expositions'un web sitesine bu linkten ulaşarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Havaalanı çevresinde kalabileceğiniz örnek otelleri görmek için de Paris'te Nerede Kalınır? yazısını okumanızı öneririm.

Gerçi Paris'e iş için de olsa gelmek güzel ama umarım en kısa sürede keyif için yolunuz buralara düşer.

Kolay gelsin şimdilik,

Görüşmek üzere...
Adres: Parc des Expositions, 93420 Villepinte

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.