Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

24 Eylül 2014 Çarşamba

Palais du Luxembourg (Le Sénat) - Lüksemburg Sarayı (Fransız Senatosu)

Palais du Luxembourg (Le Sénat) - Lüksemburg Sarayı (Fransız Senatosu)
(Son Güncelleme: 22.11.2017) Lüksemburg Bahçesi'ni hepimiz biliriz, imkanı olan da mutlaka gidip görmüştür ve hatta bahçenin havuza bakan tarafındaki meşhur Lüksemburg Sarayı'nı da iyi kötü çoğumuz tanırız ama aranızda bu müthiş yapıyı gezme şansı yakalayan kaç kişi var?

Her yıl düzenlenen Avrupa Kültürel Miras Günleri - Journées Européennes du Patrimoine etkinlikerinden 2014'tekine denk gelip, bu kapsamda Lüksemburg Sarayı kapılarını ziyaretçilere açınca, ben de burayı gezme şansı yakalayan mutlu kişilerden biri oldum ve resimleri toparlayıp gerekli araştırmaları yaptıktan sonra deneyimlerimi, gezip gördüklerimi sizlerle paylaşmak için hazırım.

Palais du Luxembourg (Le Sénat) - Lüksemburg Sarayı (Fransa Senatosu)
Lüksemburg Sarayı 6. arrondissement'da, Odéon metro istasyonun biraz üst tarafında, Odéon Tiyatrosu'nun hemen arkasında yer alan Rue de Vaugirard üzerinde bulunuyor. Palais du Luxembourg (pale dü lüksanbuğ) olarak geçen sarayın yapımına Kral 13. Louis'nin annesi Marie de Medici'nin emriyle 1615'te başlanmış, 1631'de inşaat devam ederken kraliçe sarayına yerleşerek burada güzel güzel yaşamaya başlamış. Lüksemburg Bahçesi'de haliyle bir vakitler bu sarayın bahçesiymiş. Daha sonra başka başka aristokratların ikametgahı haline gelen saray Fransız İhtilali sonrasında çeşitli düzenlemeler yapılarak, en önemlisi de içinde bir oturum salonu oluşturularak çok uzun yıllar Devlet Konseyi binası olarak kullanılmış. En sonunda 1958'te, beşinci cumhuriyet zamanında Lüksemburg Sarayı'nın Fransız Senatosu olmasına karar verilmiş.

Palais du Luxembourg (Le Sénat) - Lüksemburg Sarayı (Fransa Senatosu)
Fransa'da temsili demokrasi iki aşamalı meclis sisteminden oluşuyor. Bir tanesi halkın seçtiği, bizim TBMM'ye benzeyen Fransız Ulusal Meclisi (Assamblée Nationale), bir tanesi de Ulusal Meclis ve pek çok farklı temsil gruplarının oylarıyla seçilen Senato (Le Sénat). İşte Fransız Senatosu bu saray kompleksi içinde çalışmalarını yürütüyor, yukarıda gördüğünüz oturum salonunda Fransa'nın ve dünyanın kaderini belirleyen pek çok yasa tasarısını oyluyor. Journées du Patrimoine - Kültürel Miras Günleri kapsamında geçtiğimiz iki yıl çeşitli nedenlerle bu tür özel yerleri gezme fırsatını kaçırmıştım ama iyi ki de gezme şansını bu yıl yakalamışım, çünkü artık bu salonu gördüğümde hissettiklerim sadece turistik bir etkinlik gerçekleştirmiş olmanın mutluluğu değil aynı zamanda burada tartışılan ve kabul edilen kanunların hayatıma nasıl yön verdiğini daha bir iliklerime kadar hissetmem için gereken olgunlaşma süresini tamamladığımı fark etmenin keyfiydi biraz da.

Ah bu arada enteresan bir bilgi; Fransız Senatosu'nun resmi web sitesinde Türkçe seçeneği de var. Buyursunlar bu da linki.

Palais du Luxembourg (Le Sénat) - Lüksemburg Sarayı (Fransa Senatosu)
Lüksemburg Sarayı'nın içinde dolaştıkça insanın kendini kaybetmemesi işten bile değil. "En güzeli, en görkemlisi Versaille Sarayı" yanılgısına kapılmış olmanın yanlışlığını fark ettirircesine bu saray da bir o kadar görkemli ve etkileyici. Elbette ki Versaille kadar büyük değil ama çok daha "insani", çok daha yaşanası :) İnsan salondan salona geçerken, o muhteşem merdivenleri tırmanırken, uzun koridorlarda gezinirken kendini sarayın gerçekten yaşadığı yıllarda hissediyor ve bazen bu saray kendininmiş gibi bir edayla halkını selamlamak isteyebiliyor :)

Palais du Luxembourg (Le Sénat) - Lüksemburg Sarayı (Fransa Senatosu)
Üstelik bu sarayda (ve Fransa'daki diğer pek çok sarayda) insanı etkileyen sadece gösteriş ve görkem değil, aynı zamanda sanata, bilime ve eğitime verilen değerin ne boyutta olduğunun ayırdına varmak çoğu zaman. Öyle ki Palais du Luxembourg'un kütüphane bölümüne girdiğimde gözlerime inanamadım; muhteşem dekore edilmiş bu salon ve birbirinden değerli sıra sıra kitaplar insanın ayağını yerden kesiveriyor. Keşke diyor insan, oturup burada uzun uzun bu kitapların içine kaybolabilsem.

Salondan salona geçerken, pencereden dışarıyı seyrederken en büyüleyici manzara elbette ki Jardin du Luxembourg'u yani Lüksemburg Bahçesi'ni bu konumdan izlemek. Öyle ki, bu parka defalarca geldim, her seferinde de bu sarayı hayranlıkla izledim; bu kez tam karşı cepheden her zaman dolaştığım parkı izlemek, hele ki böyle bir sarayın penceresinden izlemek gerçekten hoş bir duygu.

Palais du Luxembourg (Le Sénat) - Lüksemburg Sarayı (Fransa Senatosu)
İnanmazsınız, bir süre sonra insan yürümekten değil ama gördüğü bunca güzellik karşısında hayranlıktan yorgun düşüyor. Ben de daha fazla dayanamayıp yukarıda resmini gördüğünüz salonda epeyce bir süre oturup maruz kaldığım güzelliklerin yükünü sindirmeye çalıştım. Gönül ister ki her bir detayı saatlerce izleyebileyim. Bir ömür buradan çıkmadan yaşayabilirim desem de dışarıda çok güzel bir hayat beni beklediğinden ben de gezimi tamamlayıp kendi mutlu dünyama geri döndüm en sonunda.

Artık Odéon tarafında yürürken ya da Lüksemburg Bahçesi'nde gezinirken bu sarayı gördüğümde sadece dış cephesi değil, içinde gördüklerim ve bir senato binası olarak kişisel yaşamımdaki önemi nedeniyle daha bir anlamlı geliyor bana. İstedim ki siz de buranın önünden, sağından-solundan geçerken bu yazdıklarımı hatırlayın, bu resimleri gözünüzün önüne getirin ve dışarıdan gördüğünüz o görkemli sarayın içini benim gibi hatırlayın. Kim bilir, belki siz de birgün bir Patrimoine Günleri'ne denk gelir, benim gibi burayı gezme şansı yakalayabilirsiniz.

Lüksemburg Sarayı'nı görmek için 4 ya da 10 numaralı metro hattının Odéon istasyonunda inebilirsiniz ya da RER-B ile Luxembourg istasyonunda inip parkın içinden aşağı doğru yürüyerek gelebilirsiniz. Hazır bu civardayken Saint Sulpice Kilisesi'ni, Odéon'u, Saint Germain Bulvarını gezebilirsiniz. Malum, Café de Flore, Deux Magots, Cour de Commerce St. André, Odéon Tiyatrosu, Marché Saint Germain filan hep o tarafta. Ah unutmadan, sarayın ana giriş kapsının çaprazında Metre Taşı var, onu da görmeyi ihmal etmeyin derim.

Keyifli geziler, keyifli keşifler
Adres: Le Sénat, 75006 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.