Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

1 Eylül 2014 Pazartesi

Edith Piaf'ın Doğduğu Ev

Edith Piaf'ın Doğduğu Ev - Rue de Belleville
(Son Güncelleme: 30.09.2017)  Bilmem siz de benim kadar sever misiniz Edith Piaf'ı, ben çocukluğumdan beri çok severim. Hatta bu sevgi onun şarkıları ile değil Gülriz Sururi'nin "Kaldırım Serçesi" oyunu ile başlamıştır da sonradan şarkılarını dinleyip sevmişimdir bu oyun sayesinde. Sonra gel zaman git zaman insan sevdikçe sevesi geliyor tabii; her bir şarkısından ayrı bir keyif alıyor.

Ah bir zamanlar Edit Piaf'ın şarkılarında r'leri "ğğğğğğğ" diye vurgulaması ile nasıl da dalga geçerdim; nereden bilebilirdim ki bir gün Fransızca öğrenmek zorunda kalacağımı :) Şimdi o "r" harfini her telaffuz etmeye çalışışımda Edith Piaf ile dalga geçişim geliyor aklıma, bu kez kendi halime gülüyorum :)

Her neyse; insan böyle çok sevdiği bir şarkıcı olunca, haliyle onun doğduğu ve yaşadığı yerleri merak ediyor; hatta mezarını da. Daha önce Père-Lachaise'de mezarını ziyaret etmiştim ama doğduğu evin nerede olduğunu bilmiyordum açıkçası. Bir gün Fransızca kursunda hocamız Edith Piaf'ın evinin Rue de Belleville'de olduğunu söylemişti, ben de önce küçük bir yanlış anlama ile Rue de Bellevue'ye gitmiştim. Neyse ki Rue de Belleville de fazla uzakta değilmiş, bu evi de görmek nasip oldu sonunda.

Elbette ki Edith Piaf bu evde değil, yakınlarda bulunan Hôpital Tenon'da doğmuş. Haritadan baktım da doğduğu hastane ile şu an mezarının bulunduğu Père-Lachaise arasında birkaç yüz metre var... Ben de Zeynep Kamil'de doğmuş ve bir gün Karacaahmet'te gömülmeyi hayal eden biri olarak, dünyada onca yeri dolaşıp, topu topu doğduğum yerden yolun karşısına geçip son uykumu uyuyacak olmamın hayatın garip bir şakası gibi görürüm; demek koskoca Edith Piaf da fazlasını yapamamış... Ah bu arada, Toronto Mezarlığı'nı gördükten sonra gömüleceğim yer konusundaki son kararımı vermek için kafamın biraz karışık olduğunu not edeyim buraya :)

Biz yine Edith Piaf'ın evinden bahsedelim. Aslında ne yalan söyleyeyim, bahsedilecek pek bir şey yok. 20. arrondissement'da bulununan bu mahalle onun çocukluğunda nasıldı bilmiyorum ama günümüzde epey sevimsiz yerler. Ne yazık ki uzakdoğuluların istilasına uğramış, karman çorman bir yokuşta, terkedilmiş görüntüsü veren bir apartman kapısı ile karşılaşıyorsunuz 72 Rue de Belleville'e geldiğinizde. Kapının üzerinde bir kitabe, 19 Aralık 1915'te Edith Piaf'ın bu evde doğduğunu söylüyor; baktıkça içiniz acıyor. "Giovanna Gassion" olarak başlayıp sefalet içinde geçen bir çocukluk, feci bir hayat ama "Edith Piaf" olarak müthiş bir müzikal başarı; insanı oradan alıp oraya savuruyor. Böyle bir başarı karşılığında böyle bir hayat ister miydim, hiç sanmıyorum ama hiçbir şey yolunda gitmeyecekse en azından bu tarz bir üne sahip olmak hiç yoktan iyidir sanki? Bilemedim...

Bu evin önünden siz geçerken neler hissedersiniz bilmiyorum ama ben tek bir karede bu kadar çok şeyi hissedebildim açıkçası. Daha da çok şey olabilir ruhumun derinliklerini eşelesem ama sonuçta bu bir "kendi kendine psikanaliz" blog'u değil, şurada Paris'in güzelliklerinden bahsetmeye çalışıyoruz :)

Eğer Edith Piaf'ı seviyorsanız, doğup büyüdüğü evi, çocukluğunun geçtiği mahalleyi görmek sizin için önemliyse 11 numaralı metro hattına binip "Pyrénées" istasyonunda inebilirsiniz. Yokuş aşağı yürürken sol tarafta Edith Piaf'ın evini görünce bakalım siz neler hissedeceksiniz? Dediğim gibi, burası pek keyifli bir mahalle değil, belki yukarıdaki Rue de Mouzaïa & Rue de Bellevue'yü görebilirsiniz ki ilginç ve keyifli bir yer orası; bir de hazır yakınlardayken Buttes-Chaumont Parkı'nı gezebilirsiniz. Aslında güzel bir Paris ve Eyfel Kulesi manzarası sunan Belleville Parkı - Parc de Belleville de iki adım ötenizde. Müzikli eğlenceli keyifli bir restoran olarak da civarda Aux Petits Joueurs'ü önerebilirim.

Aslında bir de Edith Piaf Müzesi'ne gidip turu tamamlamak lazım ama ben henüz gitmediğim için o da gezip gördükten sonraki yazılarımın konusu olsun.

Bu kadar Edith Piaf'tan söz ettik, e o zaman yazının sonunda bir şarkısını paylaşayım, onca şarkı arasından birini seçmek zor olduğu için, ezberlediğim tek Edith Piaf şarkısı olan "Milord"u dinleyelim birlikte.

"Allez, Venez..."

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

1 yorum:

  1. Gezi planımızda olan ancak maalesef yetiştiremediğimiz noktalardan oldu. Bu da hemen yeni bir seyahat planı yapmamamızı gerektirdi.

    YanıtlaSil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.