Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

22 Ağustos 2014 Cuma

Square George Cain

Square George Cain - Le Marais
(Son Güncelleme: 28.09.2017)  Marais dediğimiz yer, Paris'in ortasında, daracık sokaklar arasında kaybolacağınız, aslında çok da büyük olmayan ama bir o kadar da içinde birbirinden ilginç sayısız mekanı barındıran uçsuz bucaksız bir derya. İşte o deryada dolaşmaya devam ediyoruz, dolaşırken de küçük ama çok sevimli bir parkta mola veriyoruz bu kez: Square George Cain...

Square George Cain - Le Marais
İsveç Kültür Merkezi'nin tam karşısında bulunan bu yeşil alan, belki çok büyük bir park değil ama Le Marais ölçeğinde gayet geniş bir bahçe olarak düşünülebilir. Özellikle binaların arasında bu tarz nefes alma payları bırakmış olmaları, bu nefes alma paylarını da böylesine güzel düzenlemiş olmaları Parislilerin yaşamı güzelleştirme kaygılarılarının nasıl hayata geçirildiği konusunda gerçekten hoş bir örnek. Elbette ki Paris'i gezerken özellikle bu parkı görmeye gelmenize gerek yok ama Marais Bölgesi'ne ayırdığınız bir gününüzde sokak sokak dolaşıp kendinizi kaybederken Square George Cain illa ki karşınıza çıkacaktır; o zaman bu parkta oturup bir mola vermek keyifli olur diye düşünüyorum.

Square George Cain - Le Marais
Park adını Fransız ressam ve yazar George Cain'dan alıyor. Parkın sağ tarafındaki duvarda Paris tarihinden önemli örneklerin bulunduğu eserleri görmeniz mümkün. Zaten o duvar Musée Carnavalet'ye ait. Özellikle, eskiden Tuileries Bahçesi'nde bulunan Tuileries Sarayı'ndan bir detayı ve eski Hôtel de Ville'den bir başka ayrıntıyı bu bahçede görmek hoş oluyor gerçekten.

Square George Cain - Le Marais
Parkın tam karşısında da İsveç Kültür Merkezi var. Biraz dinlendikten sonra orayı gezebilirsiniz; ardından avlusunda kahve içmenin keyfi bir başka. Oranın tam arka paralelinde de Musée Cognacq-Jay bulunuyor ki o da görülmeye değer müzelerden biri ve Musée Carnavalet gibi Musée Cognac-Jay'yi gezmek de ücretsiz.

Square George Cain - Le Marais
Parktan çıkıp sağa döndüğünüzde ilk köşeden sola doğru Picasso Müzesi istikametinde yürürseniz, solda yeşil ahşap vitrinli çok sevimli bir kafe olan Royal Café-Bar var; orada da oturup bir şeyler içmenizi öneririm.

Marais Bölgesi'nde yapacak o kadar çok şey var ki zaten; hepsi bu linkte.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Square George Cain, Rue Payenne, 75003 Paris

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.