Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

11 Ağustos 2014 Pazartesi

Paris Tren Garları 3 - Gare de l'Est

Gare de l'Est
(Son Güncelleme: 28.09.2017) Toplasanız, Üsküdar'la Beşiktaş'ın birleşimi kadar bir yüzölçümüne sahip olan Paris'te, bir tanesi sadece araçlara ayrılmış olmak üzere toplam yedi tane tren garı olduğunu artık biliyorsunuz. Daha önce Gare Saint Lazare ve Gare du Nord'dan bahsetmiştim. Bu yazıda Gare de l'Est'i tanımaya geldi sıra...

10. arrondissement'da, Gare du Nord'un hemen yanı başında bulunan bu dev gar, Paris'in beşinci büyük garı olma özelliğini taşıyor ve buradan kalkan trenler Paris'in doğu banliyölerine, Strasbourg ve Nancy başta olmak üzere Fransa'nın doğusundaki şehirlere ve yine Fransa'nın doğusunda bulunan Almanya, Rusya, İtalya gibi pek çok ülkeye gidiyor. 


Buralara hızlı trenle gitmek için Fransa'nın TCDD'si olan SNCF'in resmi web sayfasından online tren bileti almanız mümkün. Unutmayın, Fransa'da şehirler arası yolculuk yapmanın en pratik yolu trene binmektir. Tabii trenler yoğun ilgi gördüğü için biletlerinizi önceden almayı ihmal etmeyin lütfen. Malum, yolculuk tarihi yaklaştıkça fiyatlar da pahalanıyor.

Gare de l'Est

Sirkeci'den 41, Haydarpaşa'dan da 59 yıl önce, 1849'da hizmete giren ve "Doğu Garı" anlamına gelen Gare de l'Est (gar dö lest ya da gağ dö lest), zaman içinde büyütülüp ihtiyaca göre düzenlenerek günümüzdeki şeklini almış ve ilk yapıldığı günden beri Paris'teki diğer garlar gibi Fransızların seyahat taleplerini karşılamaya aralıksız devam ediyor.

Yıllarca Orient Express'in ilk kalkış noktası olması bakımından Gare de l'Est bizim açımızdan ayrı bir öneme sahip. Toplam 30 ayrı hatta sahip olan bu garın yükü, RER-E'nin hizmete girmesi ve doğudaki banliyölerin bir kısmından yolcu taşımaya başlaması ile biraz olsun azalmış. RER-E'ye halen Gare du Nord ile Gare de l'Est arasındaki "Magenta" istasyonundan ulaşılabiliyor.

Gare de l'Est
Peronların bulunduğu bölüm her daim hareketli. Garda yeme-içme ve alışveriş adına pek çok seçenek bulunuyor. O yüzden yolunuz bu tarafa düştüğünde belki gar binasında işinizi görmeniz mümkün olabilir. Ayrıca tüm garlarda olduğu gibi burada da ücretsiz Wi-Fi hizmeti mevcut.

Konaklama için bu bölge Gare du Nord'a göre biraz daha eli yüzü düzgün diyebilirim. Tabii yine de Avrupa'daki pek çok tren garı gibi burada da epey bir karmaşık insan grubu olduğu için bazen tekinsiz olabiliyor. Özellikle turistlere yönelik yankesicilik olayı ne yazık ki tüm diğer turist transfer noktalarında olduğu gibi burada da söz konusu, o yüzden çantanıza, valizlerinize dikkat etmeye çalışın lütfen.

Gare de l'Est
Çünkü burası bir bakıma Paris'in Öteki Yüzü'nü yansıtır. Yine de bu anlattıklarım gözünüzü korkutmasın; yurt dışında hangi büyük metropole giderseniz gidin -ne yazık ki- benzer durum söz konusu. Otel arayışınızda çok hesaplı bir oda olmadığı sürece ben bu bölgede kalmayı tercih etmezdim ama güneye ve batıya yakın taraflarıysa elbette ki tercih edilebilir. Bu konuda Paris'te Nerede Kalınır? yazımı okumanızı öneririm.

Garın sağ tarafına doğru yürürseniz Canal Saint Martin'e ulaşırsınız ki bu bölge çok güzel. Garın sol üst tarafında Gare du Nord bulunuyor. Gardan dümdüz aşağı inen Rue de Starsbourg'dan hiç sapmadan yürürseniz Châtelet'ye iniyorsunuz, yol üzerinde sağ paralelde de Türk Mahallesi'ni görmeniz mümkün.

Gare de l'Est
Zaten aşağılara doğru indikçe şehir dokusu ve ortam güzelleşecektir, içiniz rahat olsun. Gardan güney doğu yönüne doğru inerseniz de République'e varıyorsunuz ki orası ve ondan sonrası da hayli güzel.

Gar yakınlarında Paris'te en sevdiğim Türk restoranı olan Restaurant Labranda bulunuyor. Eğer ilginizi çekerse orayı da bir denemenizi öneririm.

Gare de l'Est
Gare de l'Est'ten geçen metro hatları ise 4, 5 ve 7 numaralı hatlar. Özellikle 4 numaralı hatla kuzeye giderseniz ortam sevimsizleşecek, güneye inerseniz de tam aksine güzelleşecektir. Sonuçta Paris'te tüm tren garları arasında metro ağı kurulmuş durumda. İstediğiniz yere kolayca ulaşıp aktarma yapabiliyorsunuz.

Garın içinde oldukça iş görebilecek büyükçe bir AVM de bulunuyor, bu da Paris'teki tüm tren garlarında olduğu gibi mekana canlılık ve hareketlilik katıyor. Gare içindeki kafe ve restoranlar da ortamın şenliğine şenlik katıyor.

Gare de l'Est
Gardan çıktığınızda, sol çaprazda göreceğiniz Conseil Régional de l'Ordre des Architectes bahçesindeki Café A, siz oradan geçerken açıksa mutlaka içeri girip bakmanızı, bir şeyler yemek isterseniz orayı denemenizi de öneririm.

Gare de l'Est
Her hayata, her tarza göre bir yaşam, yapıp edecek bir şeyler var Paris'te. Siz de gelin, siz de yaşayın...

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Gare de l'Est, 75010 Paris

Paris'teki Diğer Ana Tren Garları:
- Gare de Bercy

İlgili Yazılar: 
- Labranda RestaurantTÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.