Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

1 Ağustos 2014 Cuma

Paris Tren Garları 2 - Gare du Nord (Paris Nord)

Gare du Nord (Paris Nord)
(Son Güncelleme: 28.04.2017) Bu yazıda Paris'teki yedi tren garından en büyüğü, aynı zamanda Avrupa'nın en işlek tren garı olan Gare du Nord'u tanıyacağız hep birlikte. 10. arrondissement'da bulunan, Fransa'nın kuzey bölgesine ve bu yönde bulunan diğer Avrupa ülkelerine yoğun tren seferlerinin yapıldığı bu büyük gar, aynı zamanda kuzey Paris banliyölerine yolcu taşıyan banliyö trenlerinin kalkış ve varış noktasını oluşturuyor. Ayrıca RER-B, RER-D ve dolaylı olarak RER-E'nin ana aksı üzerinde bulunan gar binası, 4 ve 5 numaralı metroların, çok sayıda otobüs hatlarının kesişme noktasında bulunan büyük bir kavşak noktası.

Daha önceki yazımda söylediğim gibi benim Paris'te en sevdiğim gar Gare Saint-Lazare'dır. Gare du Nord'a yolumun düştüğü zaman dilimi Amsterdam'a gitmek için Thalys trenlerini kullandığım zaman oluyor. Evden yarım saatte gara ulaşıp, Gare du Nord'dan 3 saat 20 dakikada, keyifli bir yolculukla Amsterdam'a gitmek müthiş zevkli. Siz de Amsterdam, Brüksel ve Köln'e Thalys Hızlı Tren - TGV ile gitmek için Fransa'nın TCDD'si olan SNCF'in bu linkinden online bilet alabilirsiniz.Bir de Eurostar treni ile Londra'ya gitme imkanı olduğunu söylemiştim. Bu şekilde yine Gare du Nord'dan 2 saat 20 dakikada Londra'nın kalbine, Saint Pancras Garı'na ulaşabiliyorsunuz. Eurostar trenleri için bu linkten online bilet almanız mümkün.Thalys hakkında ayrıntılı bir yazı yazdım, zaten okumuşsunuzdur ama henüz Eurostar hakkında bir yazı yazmadım, çünkü henüz bu trenleri denemedim ama şunu söyleyebilirim: Malum, İngiltere Schengen anlaşması dışında olduğu için buradaki peronlarının çevresi dikenli tellerle çevrili ve ayrı bir gümrük ve pasaport uygulaması var. Dolayısıyla Eurostar trenlerine binmek üzere gümrük işlemlerinden geçmek için üst kata çıkmanız gerekiyor. Pasaport işlemlerini yaptırdıktan sonra da dikenli telli sahaya giriyorsunuz Bu nedenle Gare du Nord'dan Londra'ya gidecekseniz mutlaka gara erken gelmeyi ihmal etmeyin.Yine Gare du Nord'dan Amiens, Lille, Calais gibi Paris'in kuzeyindeki Fransız şehirlerine de Intercités trenleri kalkıyor. Yine SNCF'in bu linkteki sayfasından online bilet alarak bu şehirlere kolayca ulaşmanız mümkün.

Gare du Nord (Paris Nord)
İlk açıldığı yıl olan 1846'dan kısa bir süre sonra küçük geldiği için, büyük kısmı yıkılıp yeniden inşa edilmiş, yıllar içinde çeşitli eklemeler ve düzenlemelerle günümüzdeki halini almış olan Kuzey Garı - Gare du Nord'da 36 peron bulunduğunu söylersem ne kadar büyük olduğu gözünüzde canlanır sanıyorum.

Günlük Paris yaşantımda Gare du Nord'a çok sık yolumun düştüğünü söyleyemem. Zira o bölge pek tercih ettiğim bir yer değil. Gerçi gün içinde son derece hareketli ve dinamiktir ama nedense, Avrupa'daki pek çok gar bölgesi gibi burası da tuhaf tuhaf insanların toplaştığı yerler olduğu için bana çok tekin gelmez.

Gare du Nord (Paris Nord)
Saint Lazare öyle bir yer değildir mesela. Gerçi bugüne kadar hiçbir tatsız olayla karşılaşmadım ama yine de yakın çevredeki Paris'in Öteki Yüzü'nü gösteren sevimsiz sosyokültürel yaşam, özellikle garın arka taraflarındaki mahallelerdeki profil buranın benim için çok cazip bir yer olmamasına neden oluyor.

Aslında Paris'e turist olarak geldiğim yıllarda bir kez Gare du Nord'un tam karşısındaki bir otelde kalmıştım. Ne gündüz, ne gece herhangi bir problemle karşılaşmadım ama yine de nasıl anlatsam, kalmak için öncelikli tercih edeceğim yerlerden değildir. O ziyaretimde, Paris+Brüksel gezi planı yaptığım için Gare du Nord'da konaklamak çok akıllıca olmuştu; sonuçta otelden çıkıp trene yürüyerek gidip binmek büyük kolaylıktı.

Gare du Nord (Paris Nord)
Hem siz bakmayın benim böyle dediğime; siz de gerektiğinde bu civarda gönül rahatlığı ile konaklayabilirsiniz. Tabii ki kalacağınız otel diğer seçeneklerden daha hesaplı olması kaydıyla. Yoksa aynı parayı verecekseniz daha batıda bir yerde kalmanızı tavsiye ederim. Bu konuda Paris'te Nerede Kalınır? yazımı okumanızı öneririm.

Herneyse... Sonuçta burası aktif bir yaşamın döndüğü çok önemli bir gar olduğundan gerek ulaşım, gerek alışveriş seçenekleri gerekse restoran ve kafeleriyle her derdinize derman olacak şekilde size hizmet sunuyor.

Gare du Nord (Paris Nord)

Özellikle Charles de Gaulles ve Orly Havaalanlarına ulaşımı sağlayan RER-B aksı üzerinde olması da önemli bir aktarma noktası olmasını sağlıyor. Aynı zamanda Enghien Les Bains gibi güzel banliyölere, Chantilly Şatosu gibi harika şatolara ulaşmak için de bu garı kullanıyorsunuz.

Tabii bu kadar büyük bir kesişme noktası olması, her zaman kalabalık olmasına, yetmiş iki milletten adamın burada yanyana dolaşmasına neden oluyor. Artık ne ararsanız, kimi isterseniz burada karşınıza çıkacaktır.

Gare du Nord (Paris Nord)
Garın büyük bir çarşısı var ve bir anlamda AVM görevi görüyor. Bu AVM'nin altı da RER ve metro hatlarının kesişme noktası olan ayrı bir gar kıvamında. Merak etmeyin, yönlendirme tabelalarını takip ettiğiniz sürece herhangi bir sorun yaşamayacağınıza inanıyorum.

Gare du Nord (gar dü nor ya da gağ dü noğ) bir diğer adıyla Paris Nord olarak geçiyor. Haritadan baktığınız zaman hemen sağ alt tarafta da Gare de l'Est'i görecek, Paris'te bu kadar çok, bu kadar büyük tren garları olduğuna hayret edeceksiniz.

Maison Fond - Leonardo Erich
Gare du Nord (Paris Nord)Garı karşınıza aldığınızda en sağdaki cam tavanlı girişin önünde, yukarıda fotoğrafını gördüğünüz, Leonardo Erich'in eseri olan Maison Fond'u da atlamamanızı öneririm. Ayrıca, herkese tavsiye ettiğim, Paris'i Hop On Hop Off kıvamında gezebileceğinizi, 42 Numaralı belediye otobüsü de bu cam yapının arka tarafından kalkıyor.

Bu arada, Paris'teki tüm tren garlarında olduğu gibi burada da ücretsiz Wi-Fi olduğunu hatırlatmak isterim.

Son olarak, trenler ve demiryolları ilginizi çekiyorsa o zaman Grand Train'i de görmenizi öneririm.

Keyifli geziler, keyifli keşifler.
Adres: Gare du Nord, 75010 Paris

Paris'teki Diğer Ana Tren Garları:
- Gare de Bercy

İlgili Yazılar:
Grand Train 

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

2 yorum:

 1. Merhaba
  07.09.2016 tarihinde Gare du Nord da bulundum. Yazınızı önceden okuduğum için wifi ye nasıl bağlanabilceğimi sorunca istasyonda internetin olmadığını söylediler. Nasıl bir hayal kırıklığıydı anlatamam :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gare du Nord'da da tüm büyük garlar gibi ücretsiz Wi-Fi mevcut. Resmi sitesinde de bu konuda bilgi var: http://www.gares-sncf.com/fr/gare/frpno/paris-nord/services/wifi-gratuit
   Sanırım sizi yanlış yönlendirmişler, sizin adınıza üzüldüm.

   Sil

Konsolosluk Rehberi

REKLAM ve SPONSORLUK

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

İLETİŞİM FORMU

Ad

E-posta *

Mesaj *

pariste.net kaç kez okundu?

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.