Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

15 Ağustos 2014 Cuma

Jardin des Rosiers - Le Marais

Jardin des Rosiers - Marais Bölgesi
(Son Güncelleme: 28.09.2017) Marais Bölgesi zengin bir hazine, kaz kaz bitmiyor gez gez tükenmiyor. Marais'ye ne zaman gitsem sokak sokak gezerim, onlarca kez geçtiğim aynı sokaklardan tekrar geçtiğim halde yine yeni yerler keşfederim. İşte onlardan birini tanıyacağız bu yazıda: Jardin des Rosiers (jarden de roziye ya da jağden de ğoziye).

Jardin des Rosiers - Marais Bölgesi
Marais Bölgesi'nin tam kalbinde, meşhur falafelcilerin olduğu sokakta bulunan bu bahçe, gerçekten kıyıda köşede kalmış gizli bir köşe sanki. Kapısından defalarca geçmişliğim vardır, burayı ilk keşfedişim Ağustos 2014'tedir. Bir Pazar günü, Rue des Rosiers üzerinde yürürken kazara başımı sağa çevirince gördüğüm demir parmaklıklı bir kapıdan içeri girildiğini farkedince tabii ki hemen içeri daldım ve bir baktım ki burası bir parka dönüştürülmüş bir nevi "arka bahçe"...


Jardin des Rosiers - Marais Bölgesi
Hani Yeldeğirmeni'nde, Selimiye'de, Nişantaşı'nda filan, dip dibe dip dibe binaların arka taraflarında ortak bir bahçe olur ve buralar kimseye yar olmadan öylece kendi halinde durur ya, Paris Belediyesi Marais'de böyle bir alanı park olarak düzenlemiş ve Parislilerle Paris'i gezenlerin bu tür yerlerden yararlanması için minicik bir cennet yaratmış... O kadar ki bu parkta mevsimine göre elmadan üzüme, kabaktan enginara pek çok sebze meyve görme olasılığınız bile var :)


Jardin des Rosiers - Marais Bölgesi
İçeri girdiğinizde bambaşka bir dünya ile karşılaşıyorsunuz. Onca sarı taş binanın arasında küçük de olsa böyle yeşil ve huzurlu bir alan görmek insanın içini bir hoş ediyor. İlk başta gördüğünüz küçük alan hafif bir hayal kırıklığı yaşatıp "bu kadarcık mıymış?" diye sordurtsa da sola doğru giden küçük yoldan devam ettiğinizde ikinci bir parkla karşılaşıyorsunuz.

Jardin des Rosiers - Marais Bölgesi
Burası da fazla büyük sayılmaz ama yine de binaların arasında kaybolmuş olma duygusu yeterince keyif almanızı sağlıyor. Bu ikinci parkta karşınızda görünen tuğla baca
Uniqlo mağazasına ait. Hazır buralarda dolaşıyorken o Uniqlo'yu da görmenizi öneririm; tabii bunun için parktan çıkıp arka sokağa dolaşmanız gerekiyor. Bu bölgede başka neler yapabileceğiniz hakkında burada uzun uzun yazıp tekrara düşmek istemiyorum. Marais Bölgesi yazısını okuyabilirseniz bu yazıdan civarda görmenizi tavsiye edebileceğim pek çok yeri keşfedebilirsiniz. Özellikle en yakınınızdaki Yahudi pastanesi Sacha Finkelsztajn'ı atlamamanızı öneririm.

Jardin des Rosiers - Marais Bölgesi
Eğer piknik yapmayacak ya da uzun uzadıya oturmayacaksanız, parkta biraz oturup biraz dinlendikten sonra kendinizi Le Marais - Marais Mahallesi sokaklarında kaybolmaya hazır hissettiğinizde kalkabilir, Paris'in bitmek tükenmek bilmez hazinelerini keşfetmeye devam edebilirsiniz.

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.