Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

18 Temmuz 2014 Cuma

Paris Plajları - Paris Plages 2014

Paris Plajları - Paris Plages 2014
Evet yanlış okumadınız; denizle alakası olmayan, alelade bir nehir kıyısına kurulmuş bu deniz yoksunu şehrin de plajları olabiliyor... Bu yıl 19 Temmuz-17 Ağustos tarihleri arasında açık olacak Paris plajlarında yarından itibaren "plaj keyfi" yapmanız mümkün :)

Paris Belediyesi'nin bu yıl on üçüncüsünü düzenleyeceği etkinlik kapsamında Seine Nehri ve Bassin de la Villette'e 5.000 ton ince kum dökülerek bir plaj atmosferi oluşturuluyor ve denize hasret Parislileri bir nebze de olsun avutmak için, tabii aslında yaşamı daha da güzelleştirip yaşanır kılmak için gerekli koşullar olabildiğince sağlanmaya çalışıyor.

Yıllar önce Paris Plajları haberini televizyonda gördüğüm zaman gülümsemiş, biraz da küçümsemiştim. Ama şimdi olayların içinde biri olarak gözlemliyorum ki bu tamamen hayatı güzelleştirmek, insanların yaşadığı şehri daha çok sevmesi için düşünülmüş bir proje. Sevgililer gerek kumların üzerinde gerekse iki kişilik şezlonglarda sarmaş dolaş uzanıyorlar, çocuklar kumda oynayıp sevinç naraları atıyorlar, ortalık tam bir panayır yerine dönüyor; su kenarı boyunca kafeteryalar, şekerlemeciler, yürüyenler, piyasa yapanlar, atmosferin ve yaşamın tadını çıkaran insanlar... Seyyar yeme içme mekanları kadar yine nehir kıyısında bulunan Les Nautes'ta da oturup bir şeyler yiyip içmenizi öneririm.

Rive Droite boyunca uzanıp giden yapay kumsallar ve Bassin de la Villette'in havuz görüntüsüne eşlik eden plajlarda ne yazık ki suya giremiyorsunuz. Belki giren olmuştur ama ben hiç görmedim; zira su hiç cezbedici değil ama atmosfer o kadar sevimli ki. İnsan bizim güney sahillerimizi hatırlaryıp Parislilere biraz acıyor gibi olsa da sonra biraz düşünüp de belediyenin insanların mutluluğu için harcadığı emeği görünce bu kez onların haline imreniveriyor. Sonuçta kimse bana Kalkan'da, Kaputaş'ta yüzmekten daha keyifli bir şey olduğunu elbette söyleyemez, orayı hiçbir yere değişmem ama sonuçta Paris şartlarında bu ortamın yaratılması gerçekten çok hoş. Hele ki ilk haftaya eşlik eden FNAC konserleri de işin içine girince tadından yenmiyor.

Plajların tam yeri hakkında detaylı bilgi almak için bu linki tıklayabilirsiniz.

Paris Plajları'nı görmenizi, eğer vaktiniz varsa ve boş yer bulabilirseniz "kumsalda" uzanıp güneşlenmenizi önerebilirim. Gerçi ben bir kere bile burada güneşlenmedim ama ortamda dolaşmak, nehir boyunca yürüyüş yapmak gerçekten çok keyifli oluyor. Hele ki gün batarken.

Keyifli geziler ve mutlu yazlar...
Bkz: Paris Plajları - Paris Plages 2015

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.