Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

9 Temmuz 2014 Çarşamba

Paris Amerikan Hastanesi - American Hospital of Paris - Hôpital Américain de Paris

Paris Amerikan Hastanesi - American Hospital of Paris - Hôpital Américain de Paris
Ani bir rahatsızlık sonucu yaşadığım maceraları önceki gün Acil Sağlık Müdahalesi ve dün de Bir Hastanenin Acil Servisinde konu başlıkları ile paylaşmıştım. Bugün de size Paris'te olası bir sağlık problemi yaşamanız halinde derdinizi tam olarak anlatabileceğiniz ve -görece- daha kolay çözüm bulabileceğiniz bir yerden, Paris Amerikan Hastanesi'nden bahsetmek istiyorum.

Neuilly'deki devlet hastanesinin acilindeki bayan doktor, yapılan tetkikler sonucu hiçbir bulguya rastlanmadığını söylemiş ama mutlaka mideme baktırmak için bir uzmana görünmemi önermişti. Artık işin bu aşamasından sonra yolumun, yine Neuilly'de bulunan Amerikan Hastanesi'ne düşmesi kaçınılmazdı.

Aslında bu Amerikan Hastanesi'ne ilk gidişim değil. Paris'e yerleştiğimin ilk günlerinde bir acil servis deneyimi yaşamıştım. Ki o dönemde henüz hiçbir sağlık güvencem de yoktu. O zaman acilde bana müdahale eden doktor önce ödeme konusunda bir sürü yere "check" atmış, sonra sağlık güvencem olmadığını öğrenince o "check"lerin pek çoğunu karalamış, minimum düzeyde ücret ödemem için çok büyük bir jestte bulunmuştu. Amerikan Hastanesi'ne olan sempatim işte o gün başlamıştır :)

Bu kez iki hafta önceki şiddetli kalp ağrısı bitmek tükenmek bilmeyen bir karın ağrısına dönüşmüş, gece gündüz uyku uyumak haram olmuş, yaşam kalitem iyice yerlerde sürünür hale gelmişti. Bu aşamada insanın eşine dostuna "tanıdığın iyi bir gastroenterolog var mı?" diye soramaması çok tatsız bir durum. Sonuçta İstanbul'da olsa sorar soruşturur, güvenebileceğimiz iyi bir uzman hekim bulabilirdik ama olay Paris'te gerçekleşince haliyle gözünüze kestirdiğiniz ilk "güvenilir" yere kapağı atıveriyorsunuz.

Sonuçta Paris'teki Amerikan Hastanesi tıpkı İstanbul'daki gibi bir yer. Elbette ki özel hastane; Hastaları/Müşterileri belli bir sınıfın üzerinde oluyor. Koridorlarda dolaşan insanları görseniz Yorkshire Düşesi, Zimbabwe Cumhurbaşkanı, Hindistan Racası kıvamında insanlara yanyana yürüdüğünüz izlenimine kapılabilirsiniz :)

Bildiğim kadarıyla Paris'te bizdeki gibi her köşe başında bir özel hastane yok, varsa da çok azdır; Fransa devleti genel sağlık hizmetini tüm halka yaymış durumda. Elbette ki aksaklıkları var ama sonuçta temel sağlık hizmetleri konusunda iyi kötü bir hizmet alıyorsunuz. Ama söylediğim gibi özel uzmanlık gerektiren konularda doktor tavsiye edebilecek bir tanıdığınız olmayınca haliyle "en iyi" olduğunu düşündüğünüz bir sağlık kuruluşuna başvurmanız kaçınılmaz oluyor. O nedenle benim için Paris'teki Amerikan Hastanesi "en iyi" kategorisindedir.

Öncelikle, kapıdan girdiğiniz anda İngilizce ikinci, hatta birinci dil olarak konuşuluyor. Derdinizi hem İngilizce hem de Fransızca anlatmanız mümkün. İçerisi fabrika gibi çalışıyor. Sıra sıra koridorlar, her koridorda tonla doktor, binbir farklı branşta hizmet veriyor. Doktorunuzla hem İngilizce hem Fransızca konuşabilmek büyük lüks. Tamam İngilizce de konuşabilirim Fransızca da ama konu hastalık olunca sonuçta kendimi ifade etmem o kadar da kolay olmuyor. O zaman da iki dil arasında dilediğim gibi atlama yapıp doktorla iletişim kurabilmek büyük bir lüks. Hoş ben Türkçe'de bile hastalıklarımı tarif ederken çok egzantrik cümleler kurarım, doktorlar derdimi anlamaz ya neyse, o da ayrı bir konu :)
Paris Amerikan Hastanesi - American Hospital of Paris - Hôpital Américain de Paris
Hastaneye gidip doktoruma şikayetimi anlattığımda hemen bir ultrason çektirmemi istedi. Ayrıca fibroskopi yaptırmam gerektiğini söyledi. Ultrasonu hemen orada yaptırdım; her şey tıkır tıkır işliyordu. Doktorum, Fibroskopiyi dilersem Amerikan Hastanesi'nde dilersem kendi anlaşması olan başka bir klinikte yaptırabileceğimi söyledi. Tabi ki Amerikan Hastanesi'nin verdiği fiyat teklifi ile kliniğin verdiği fiyat teklifi arasında epey bir fark olunca fibroskopiyi klinikte yaptırmaya karar verdik. Belki o klinik hakkında da bir şeyler yazmam gerekir, zira çok özel, çok enteresan bir yerdi ama bence bu sevimsiz sağlık muhabbeti yazılarına artık bir son versem iyi olacak. Biz güzel güzel Paris'i gezmeye devam edelim yarınki yazımızdan itibaren.

Hastalığımın teşhisine gelecek olursak yapılan fibroskopi sonucu ülser başlangıcı teşhisi kondu; gerekli ilaç tedavisine başlandı. Aslında benim gibi dengeli beslenen, Paris'e yerleşeliberi de stresten uzak duran biri için bu büyük haksızlık :) Ama demek ki var bir hassas tarafımız, hazırlıksız yakalanmışız... Neyse ki şu birkaç gündür yavaş yavaş toparladım, artık sokağa çıkabilir hale geldim. Tabi ki çok çabuk yoruluyorum ama o uykusuz gecelerin, ağrılı sancılı berbat dönemin geçmiş olması benim için yeterli; şu anki sıkıntılarım devede kulak kaldığı için de halimden memnunum. Zaten o yüzden yeniden yazmaya başlayabildim; yoksa ne yazabiliyordum, ne okuyabiliyordum ne de başka bir şey yapabiliyordum. Şükür ki geçti gitti diyelim...

Herneyse; anlayacağınız üzere Paris'te herhangi bir sağlık problemi ile karşılaştığınızda rahatlıkla başvurabileceğiniz bir adres olarak size Amerikan Hastanesi'ni önerebilirim. Tabi ki sigortalı olmanız bütçeniz açısından önemli. Hoş ben de sigortalıyım, hatta özel sigortam da var ama ortalıkta uçuşan rakamların ne kadarını geri alabileceğimi Sağlık Dairesi ile yapacağım yazışmalar sonucu öğreneceğim. Mevcut durumda cebimizden çıkan para epey hatırı sayılır miktarda. Umuyorum ki bunun bir geri dönüşü olacaktır. Burada sağlık sistemi o kadar enteresan ki, sürekli bir evrak alışverişi, sürekli bir mektuplaşma; paranın ne kadarının cebinizden çıktığını anlamak epey bir zaman alıyor. Hele ki farklı farklı sağlık harcamaları yaptıysanız totalde geri dönüşün ne kadar olduğunu anlamanız iyice güçleşiyor.

Tamam, bu sevimsiz sağlık muhabbetini burada bitiriyorum. Bundan sonrası yine eskisi gibi çok güzel olsun.

Paris'i keşfetmeye devam...

Sağlıcakla kalın...


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

3 yorum:

 1. Ahmet Bey Merhaba, yazılarınızı uzun zamandır büyük bir zevkle ve merakla takip ediyorum. Geri ödeme alabildiniz mi ve aldıysanız ne kadar? Çok teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, öncelikle çok teşekkür ederim. Sorunuza yanıt vermem gerekirse, ilk gidişimde turisttim, kendi cebimden konsültasyon için 150€ civarı bir şey ödedim. Sigortadan geri almak için uğraşmadım açıkçası. Sonraki gidişlerimde de Fransız sağlık sistemine kayıtlıydım o yüzden geri ödemeler hep otomatik sistemden hesaba geri ödendi; inanın takip etmesi çok zor. Sanırım masrafların %70'ini devlet karşılamıştır ama hesaplaması çok zor gerçekten.

   Sil
  2. Böyle önemli bir konuya değindiğiniz ve yanıtınız için çok teşekkür ederim

   Sil

Paris Hava Durumu

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 450'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

REKLAM ve SPONSORLUK

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.