Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

25 Temmuz 2014 Cuma

Marché Saint Pierre - Montmartre

Marché Saint Pierre - Montmartre
(Son Güncelleme: 28.09.2017) Hep söylüyorum: Paris'te her zevke, her talebe, her kişiye göre gezip görecek bir yer illa ki var. Bilmem kimin ilgisini çeker, kim bu tarz yerlerden hoşlanır ama bugün ben sizlerle çok enteresan bir mağazayı paylaşmak istiyorum: Marché Saint-Pierre (marşe sen piyer ya da mağşe sen piyeğ)

Burası 18. arrondissement'da, Montmartre eteklerinde, Square Louise Michel Parkı ve La Halle Saint-Pierre'in hemen yanında, ıncık cıncık binbir çeşit kumaşı bulabileceğiniz çok hoş bir mağaza. Küçük parça kumaştan metrelercesine, ipeğinden satenine, keteninden kadifesine adını sanını bilmediğim binlerce çeşidiyle her türlü kumaş çeşidini bir arada bulabileceğiniz rengarenk bir "katlı mağaza" aslında.

Benim gibi gezdiği tüm giyim mağazalarında beğendiği giysilere dokunmadan edemeyen biri için bulunmaz bir nimet burası. Binbir çeşit tekstil ürününün desenlerini inceleyerek, kumaşlarına dokunarak epey bir vakit geçirebilirim çünkü.

Marché Saint Pierre - Montmartre
İlk olarak, bir önceki evimize yeni taşındığımız zaman masa örtüsü arama derdine Devrim'in Fransızca hocasının tavsiyesi üzerine keşfetmiştik burayı. "Ne ararsan var" tarzı bir yer olduğunu görüp çok mutlu olmuştuk. Birkaç ay sonra da çok sevgili arkadaşım Hayruş Paris'e ziyaretimize geldiğinde onunla da gitmiştik Marché Saint-Pierre'e, ki asıl kadrini kıymetini o zaman anladım: Zira kendisi tam bir "patchwork - kırkyama" delisi olduğu için gözü gönlü epey bir açılmıştı burada. Ben de gelen misafirime böyle bir yer gösterdiğim için mutlu olmuştum kendimce :)

Bilmem kumaşları sever misiniz siz de? Eğer ilginizi çekiyorsa, desen, renk ve dokuları sizi cezbediyorsa burayı gezmenizi önerebilirim. Elbette ki hususi burayı keşfetmek için gelmeye gerek yok. Bir Montmartre ve Sacré Coeur gezinizde, La Halle Saint-Pierre'de kahve molası verdikten sonra hemen arkadaki Marché Saint-Pierre'e girip katları şöyle bir dolaşırsanız keyif alabileceğinizi düşünüyorum. Belki de Paris'te yaşıyorsunuzdur ve kumaşa ihtiyacınız vardır; e o zaman burası zaten tam size göre bir yer.

Gerçi sağında solunda bu tarz başka yerler de var ama ben en çok Marché Saint-Pierre'i seviyorum. İçeri girdiğimde Mahmutpaşa hatta daha çok eski Beyoğlu tarzı bir yerde buluyorum kendimi ama etrafımda çoğunlukla yaşlı ve kibar eski Paris hanımefendileri oluyor; çok farklı bir atmosferi yaşıyorum ve tabi birbirinden güzel kumaşlar beni benden alıyor haliyle. Öyle ki her katta ayrı ayrı bulunan kasaları bile ayrı bir nostaljik. Eski İstanbul'un o eski Ermeni-Rum esnaflarından alışveriş ediyormuş gibi hissediyorsunuz...

Marché Saint Pierre - Montmartre
Montmartre'a gelir gibi, 2 numaralı metro hattının "Anvers" durağında inip de yukarı doğru yürüdüğünüzde, yokuşun en tepesindeki atlıkarıncadan yani Square Louise-Michel Parkı'ndan sağa dönünce ulaşıyorsunuz buraya. Dediğim gibi, önce La Halle Saint-Pierre çıkıyor karşınıza, hemen onun arkasından da Marché Saint-Pierre.

Zaten Montmartre geziniz başlıbaşına güzel bir gün geçirmenize neden olacaktır; araya bir de burayı sıkıştırırsanız ekstra bir değişiklik olur gibime geliyor. Buranın Pazar hariç her gün 10:00-18:30 arası açık olduğunu da unutmayın lütfen.

Youtube kanalım Pariste.Net Tv'de yayınlanan, Marché Saint Pierre'in de tanıtıldığı, aşağıdaki Alternatif Montmartre Turu videomu izleyerek burası ve civarda yapılabilecekler hakkında fikir edinebilirsiniz:


Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Marché Saint-Pierre, 2 Rue Charles Nodier, 75018 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.