Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

24 Temmuz 2014 Perşembe

La Halle Saint Pierre - Montmartre

La Halle Saint Pierre - Montmartre
(Son Güncelleme: 28.09.2017) Paris'te en sevdiğim mekanlardan birini tanıyacağız bu yazıda. Ne zaman Montmartre taraflarında gezsem, Sacré Coeur'ü görmeye gitsem, yolum Pigale'e ya da Anvers'e düşse, mutlaka uğradığım bir yer: La Halle Saint-Pierre (lâ âl sen piyer ya da lâ âl sen piyeğ).

Adından da anlaşılacağı gibi burası eski bir hal binası. Anvers metrosu'nun karşısındaki yokuştan, sağlı sollu hediyelik eşya satılan dükkanların olduğu sokaktan yukarı çıktığınızda, Sacré Coeur'ün hemen aşağısındaki atlı karıncaya, yani Square Louise-Michel Parkı'na gelince sağa doğru dönüp 40-50 metre yürürseniz sol tarafta karşınıza çıkacak olan bu güzel bina, dışı kadar içerisiyle de etkileyecektir sizi.

Burası aslında bir sergi salonu ama -dürüst olmam gerekirse- beni her zamanki gibi ferah ve geniş kafesi ilgilendiriyor daha çok :)

La Halle Saint Pierre - Montmartre
1868'den itibaren yıllarca meyve ve sebze hali olarak hizmet veren, daha sonra kısa bir dönem okul olarak kullanılan bu nefis bina, 1986'da müze ve sergi salonuna dönüştürülmüş. Bünyesinde "l'Art Brut" akımı başta olmak üzere pek çok sergi düzenlenmiş ve halen de yeni sergiler burada takip edilebiliyor. Güncel sergiler hakkında bilgiyi bu linkte bulabilirsiniz.

Dediğim gibi, bana göre La Halle Saint-Pierre'in en güzel yeri, hemen girişteki kafesi. Özellikle bir şeyler içmek için ve birbirinden leziz ev yapımı kıvamındaki tatlılarından denemek için buraya mutlaka uğramalısınız. Tabii hepsinden öte içinde bulunacağınız atmosferin tadını çıkarmak için.

Burada çoğunlukla exchange arkadaşım Elisa'yla buluşmak için geliyordum ama en son Mart 2017'de Youtube kanalım Pariste.Net Tv'de yayınlanmak üzere yaptığımız Sacré Coeur vlog çekimi için bölgeye geldiğimizde burada oturduk; yine güzeldi, zaten hep güzel...

La Halle Saint Pierre - Montmartre
Eğer Montmartre ve Sacré Coeur turu yapıyorsanız La Halle Saint-Pierre'den sonra yolunuz yukarılara doğru devam edecek ama o turu önceden yapıp da buraya uğramışsanız, hemen yan taraftaki kumaş pazarı Marché Saint-Pierre'e de bir uğrayın derim. Ondan sonra dilerseniz aşağılara doğru yürüyüp kaybolabilirsiniz ya da atlıkarıncanın o tarafa doğru yürüyüşünüze devam edip çok daha renkli sokaklarda gezinebilirsiniz.

Youtube kanalım Pariste.Net Tv'de yayınlanan ve La Halle Saint Pierre'in de tanıtıldığı , aşağıdaki Alternatif Montmartre Turu videomu izleyerek de çevrede yapabilecekleriniz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz:Halle Saint Pierre her gün 11:00-18:00 arası açık diyebiliriz. Buraya metro ile gelmek için 2 numaralı hattın Anvers, 12 numaralı hattın Abbesses durağında inmeniz yeterli. Ondan sonrası Paris sokaklarını keşfetme yeteneğinize kalmış.

O zaman keyifli keşifler...


Adres: La Halle Saint-Pierre, 2 Rue Ronsard 75018 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.