Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

30 Temmuz 2014 Çarşamba

Le Grand Rex

Le Grand Rex
(Son Güncelleme: 22.11.2017) Hayatımda gittiğim ilk sinema Kadıköy Reks miydi yoksa Kadıköy Süreyya mıydı hep karıştırırım ama Reks sinemasının bendeki yeri ve önemi büyüktür. Gel zaman git zaman bizim kırk yıllık Reks oldu Rexx ve ben de bir gün Paris'te bulunca bir de baktım ki işin aslı ne Reks ne de Rexx; işin aslı, aslında Grand Rex...

1932'de 2. arrondissement'da Boulevard Poissonière üzerinde açılan, Paris'in en görkemli sinema salonu olarak yıllardır hizmet veren bu bina Art Déco mimarisi ile de döneminin önemli eserlerinden. Yaklaşık 280 metrekarelik dev perdesi, 2.700 kişilik seyirci kapasitesi ile Avrupa'nın en büyük sinema salonlarından biri olma özelliğini taşıyor. 70'li yıllarda eklenmeye başlanan ek salonları ile günümüzde toplam 7 sinema salonu ile Grand Rex günümüzde bir sinema kompleksine dönüşmüş durumda ve bu haliyle de epey bir ilgi görüyor. Paris'in pek çok yerinde olduğu gibi burada da önemli bir film vizyona girdiğinde kapıda epey kuyruk oluyor. Parislilerin film izleme gayretlerine hayranım...

Rex'in dillere destan salonu günümüzde daha çok özel şovlar, konserler ve kimi özel gösterimler için kullanılıyor; vizyon filmlerini her zaman burada seyredemiyorsunuz; bunun için aynı bina içindeki diğer salonları kullanıyorlar. Ben bu büyük salonda en son, Ekim 2017'de Patricia Kaas'ı dinleme şansı yakaladım.

Rex'in ana salonunda her yıl Noel arefesinde "La Féérie des Eaux" adında enteresan bir su ve ışık gösterisi düzenleniyor. Sahneye yerleştirilen 1.200 su jetinin yardımıyla ve türlü ışık oyunlarıyla, eğlenceli müzikler eşliğinde gerçekleştirilen bu gösteri özellikle çocukların büyük ilgisini çekiyor.

Ayrıca yine ana cadde üzerinden ayrı bir kapıdan girerek yapabileceğiniz "Les Étoiles du Rex" adındaki gezi turu sayesinde sinemanın perde arkasını, özel atraksiyonlarla dolaşabilir, kendinizi bir çeşit sinema yolculuğunun içinde bulabilirsiniz.
Le Grand Rex - Les Etoiles du Rex Turu
Bana kalırsa bilet alıp bu turu mutlaka yapmalısınız. Ben çok uzun süre nazlandım ama sonunda dayanamayıp gittim... Şansımıza sadece biz vardık... Biletimizi alıp merdivenlerden indik; birisi bizi karşılayacak sandık ama hayır. Belli bir süre bekliyorsunuz, kapı açılıyor ve siz belirli bir yönde ilerliyorsunuz. Kapılar otomatik olarak açılıp kapanıyor, bir şeyler oluyor, ilginç yerler görüyorsunuz. Sonra bir asansöre biniyorsunuz; o da ne... Büyük perdenin arkasındasınız... O esnada film gösterimi devam ediyor ve siz bunu arkadan görüyorsunuz. Gerçekten çok hoş bir deneyim...

Sonra çeşitli sinema efektlerine dahil oluyorsunuz. İşin bu kısmı çok eğlenceli. Green Box adı verilen teknikle yeşil fonda bir deprem sahnesi çekiyorsunuz, ortalık yanıyor yıkılıyor gibi oluyor, sizin rol yapmanız isteniyor. Hepsini kuzu kuzu yapıyor, biraz saçma bulsanız da çok eğleniyorsunuz.

Sonra katlar arasında gezinmeye devam ediyorsunuz. En çok hoşuma giden bölümlerden biri de seslendirme salonuydu. Burada karşıdaki ekran görüntüsü ile senkronize olarak seslendirme yapmanız "Je vous aime (jö vuzem)" yani "sizi seviyorum" demeniz isteniyor.

Son olarak da minik bir sinema salonuna ulaşıp içeride çevirdiğiniz filmi beyaz perdede izliyorsunuz; ne kadar amatörce ama komik iş çıkardığınızı görmek insanı epey bir eğlendiriyor. Hemen geri koşup her şeyi daha profesyonelce yapmak istiyorsunuz ama artık çok geç, tekrar bilet almalısınız :)
Le Grand Rex
Bu turu yapmasanız, Rex'te herhangi bir film izlemesiniz bile, binanın önünden geçerken bu yazıyı hatırlayabilir, Fransız sinema tarihi için Rex'in önemini biliyor olmanın keyfiyle şöyle bir bakıp geçebilirsiniz.

Buralarda dolaşıyorsanız zaten Grands Boulevards tarafından yürüyerek geldiğinizi varsayıyorum. Belki ilginizi çekerse az daha yürüyüp sol tarafta Türk Mahallesi'ni de görmek isteyebilirsiniz. Türk Mahallesi'ne sapmayıp dümdüz devam ederseniz République'e ulaşırsınız. Rex'ten güneye doğru inmeyi tercih ederseniz de Marché Montorgueil üzerinden Châtelet tarafına varmanız mümkün.

Doğrudan metro ile gelmek isterseniz de 8 ya da 9 numaralı hatların "Bonne Nouvelle" istasyonunda inmeniz yeterli. Grand Rex'in internet sayfasına bu linkten ulaşabilirsiniz.

Keyifli geziler, iyi seyirler...


İlgili Yazılar:
- Grands Boulevards
- IMAX Sinema: La Géode


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

2 yorum:

  1. Bilet fiyatı nedir acaba?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. İnternet satış fiyatı bugün itibariyle kişi başı 11€

      Sil

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.