Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

31 Temmuz 2014 Perşembe

Au Panetier

Pastane mi desem, fırın mı desem bilemedim: Au Panetier
(Son Güncelleme: 28.09.2017) Artık pastane mi desem, fırın mı desem, kafe mi desem bilemiyorum; Paris'te taze ürünler yiyebileceğiniz, yerken nefis bir atmosferde göz banyosu yapabileceğiniz, kendinizi tarihin içinde bir yolculukta hissedeceğiniz şahane bir yerden bahsetmek istiyorum bu kez: Au Panetier (o panetiye).

Elbette ki burası da "kalkıp hususi görmeye gidilecek yerler" listemizde değil "hazır şuralarda dolaşıyorken uğrasak ne güzel olur" listemizde bulunuyor. O zaman ne yapıyoruz? Önce Palais Royal'den yürümeye başlıyoruz, Choiseul, Colbert ve Vivienne Pasajlarını geziyoruz, sonra Place des Victoires'da şöyle bir turladıktan sonra meydanın hemen bir üst sokağında bulunan bu pastaneye oturup bir şeyler yiyip içiyoruz. Tek problem kahveyi kağıt bardakta vermeleri. Pastane ürünleri diğer pek çok pastanedeki gibi lezzetli. "En güzeli burada" diyemem, zira aşağı yukarı Paris'te ortalama bir pastanedeki bütün tatlılar güzeldir çünkü. "En güzeli hangisidir?" diye bir tercih yapma zorunda hiç hissetmedim kendimi. Ne zaman bir yerde oturup ekler yesem "en güzeli bu" deyip duruyorum :)

Her neyse; Place des Victoires civarında gezdiğimiz bir gün, buraya mutlaka uğruyoruz. En son La Fête de la Musique zamanı o taraflarda gezerken oturup bir şeyler içtik burada. Gerçi kışın daha güzel ve daha sıcak bir atmosferi oluyor; hava sıcak olduğunda vitrin camlarını açıyorlar, dışarısı içeriye daha çok hakim oluyor; oysa buranın kendi iç atmosferi o kadar güzel ki, insan hep bu iç dünyada kalmak istiyor.

Gözünüzde sakın büyük bir yer canlanmasın, alabildiğince küçük bir pastane/fırın/kafe burası. 1890'dan beri hizmet veriyor; resimden de göreceğiniz üzere duvarda şahane bir seramik pano mevcut ve o dönemin pek çok pastanesinde, fırınında bu tür süslemeler kullanılıyordu. Kaldı ki Paris'in pek çok köşesinde bu tarz yerlere rastlamanız mümkün; ben de fırsat buldukça bu tür yerleri sizlerle paylaşmaya çalışıyorum.

Burada çayımızı kahvemizi içip tatlımızı yedikten sonra gezimize devam ediyoruz. Dilersek kuzeyde Borsa tarafından Grands Boulevards'a ulaşabiliriz, dilersek doğuya doğru yürüyüp Marché Montorgueil ve Etienne Marcel tarafında gezebiliriz, dilersek de güneye doğru inip Louvre Müzesi üzerinden Seine Nehri kıyısında yürüyüş yapabiliriz.

Ah derseniz ki "ben burayı çok sevdim, doğrudan metro ile doğrudan buraya gelip oturup çayımı kahvemi içmek istiyorum", o zaman 3 numaralı hattın "Bourse" istasyonunda inip "Rue Notre Dame des Victoires"dan aşağı inerseniz, sokağın sonunda sol tarafta karşınıza çıkacaktır.

Paris'in kalbinde, 2. arrondissement'dayız, ne tarafa yürüsek karşımıza güzel bir şey çıkacak nasılsa.

Keyifli geziler, keyifli keşifler

Ve afiyet olsun...

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.