Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

14 Temmuz 2014 Pazartesi

14 Juillet La Fête Nationale Française - 14 Temmuz Fransız Ulusal Bayramı

14 Juillet La Fête Nationale Française
14 Temmuz Fransız Ulusal Bayramı
(Son Güncelleme: 14.07.2017) Bu yazıda sizlere 14 Temmuz 1789 Fransız Devrimi'nin yıl dönümü olarak kutlanan Fransız Ulusal Bayramı'ndan söz etmek istiyorum. 2017 yılında 228. yıl dönümü kutlamaları çerçevesinde her yıl olduğu gibi bu yıl da saat 10:00'da Zafer Takı'ndan Concorde Meydanı'na kadar uzanan bir askeri geçit töreni düzenleniyor.

Fransa Devlet Başkanı Zafer Takı'ndan başlayarak Concorde Meydanı'na kadar arabayla tüm Champs-Elysées'yi geçerek selamlıyor ve sonra da Concorde Meydanı'ndaki tören alanında geçit törenini izliyor. Tanklar, toplar, tüfekler; artık askeri anlamda aklınıza ne gelirse önünüzden akıp gidiyor; Devlet Başkanı'nın önünden geçip görevlerini tamamlamış oluyorlar. Jetlerin havadan selamı; paraşüt birlikleri, itfaiyeciler, polisler süslü tören kıyafetleri ile ortamı şenlendiriyorlar. Hatta onca ağır silahlı askeri aracı bir arada görünce "acaba darbe mi oldu?" diye düşünmeden edemiyor insan :) Bu program yaklaşık 12:00 gibi bitiyor. Ardından da Champs-Elysées gün içinde sadece yayalara ayrılıyor.


14 Juillet La Fête Nationale Française
14 Temmuz Fransız Ulusal Bayramı
Günün eğlenceli bir başka etkinliği de Paris İtfaiyesi'nin düzenlediği balolar. Amerikan deniz piyadeleri Amerika'da nasıl "havalı" bir konumdaysa Fransa'da da Fransız İtfaiyesi ve itfaiye erleri aynı itibarı görüyorlar, -özellikle- genç kızların hayallerini süslüyorlar. O yüzden bu balolara epey bir ilgi gösteriliyor :) Bu yılki balo programını bu linkte bulabilirsiniz.

Ayrıca gece saat 23:00'de Eyfel Kulesi'nde yarım saati aşkın süre devam eden muhteşem bir havai fişek gösterisi yapılıyor. 14 Temmuz güzel bir havaya denk gelirse şahane bir şov oluyor. Bu havai fişek gösterisini izlemek için en ideal yerler, Trocadéro, Champ de Mars, Bir-Hakeim Köprüsü, Bateaux MouchesPlace de l'Alma gibi lokasyonlar olabilir. Tabii bu saydığım yerlerin hepsi çok dolu olacaktır ama inanın bu şovu izlemek için her şeye değiyor. Kalabalığın bir kısmı Paris'in Öteki Yüzü'nü yansıtan insanlardan da olabilir, hazırlıklı olun...

14 Juillet La Fête Nationale Française
14 Temmuz Fransız Ulusal Bayramı
1789'da Bastille'deki hapisaneye yapılan baskınla mahkumların kurtarılması ardından krallık rejiminin yıkılıp cumhuriyetin ilan edilmesi ile gelişen sürecin kırılma noktası olarak kabul edilen 14 Temmuz, aslında iktidarın soylulardan burjuvanın eline geçmesinde tarihi bir günü temsil ediyor. Burjuvanın gücü soyluların elinden almak için halkın isyanından yararlanması/yönlendirmesi olarak da değerlendirilebilecek bu önemli günün ardından sıradan halkın en büyük kazanımı "İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi"nin yayınlanması olmuştur sanırım.

Elbette ki böylesi bir "turistik" yazıda Fransız Devrimi'nin sosyolojik boyutunu değerlendirmeye kalkışacak değilim :) Bu konuda internette epey bir kaynak bulabilirsiniz. Kısaca 14 Temmuz günümüz Fransa'sının bel kemiğini oluşturduğu için ulusal bayram olarak kutlandığını bilmek bu yazı için yeterli olacaktır. Yine de şunu belirtmeden geçmek istemiyorum; Fransız Devrimi'nin gerçekleşmesinden sonra her şey güllük gülistanlık ilerlememiş, günümüze kadar birkaç kez Cumhuriyet Rejimi ile Krallık Yönetimi arasında gitgeller yaşanmış. Yani "devrim yaptık, bitti" ile olmamış o işler. Kurulan yeni rejimi korumak için karşı cephe tarafından sürekli bir tehdit altında olduğunuzu da bilmeniz gerekiyor. Fransa bugünkü rejimini 1958'deki 5. Cumhuriyet ile sağlamış. O günden bugüne kadar da herhangi bir aksilik olmamış gibi gözüküyor.


14 Juillet La Fête Nationale Française
14 Temmuz Fransız Ulusal Bayramı
İlk kez Paris'e ilk yerleştiğim yılın 14 Temmuz'unda, Champs-Élysées'deki bu geçit törenini izlemek için oraya gittiğimde şok geçirmiştim. Bizde artık küçümsenen "Sovyet kalıntısı" gibi görünen askeri geçit törenleri Paris'in göbeğinde pekalâ 21. yüzyılda, hem de oldukça havalı bir şekilde yapılıyordu. Caddenin çevresi o kadar kalabalıktı ki, önlere geçmem mümkün olmadı. Hatta merdiven getirip, getirdiği merdivene çıkarak fotoğraf çeken insanları görünce "seneye ben de mi böyle bir şey yapsam?" diye düşünmeden edemedim :) Ama sonraki yıllarda bu kez geçit törenini izlemeye üşendim, o kalabalığa karışmak gözümde büyüdü. 

Onun yerine Champs-Élysées üzerinde uçan uçakların oraya ulaşmadan önce evimin -neredeyse- önünden geçişini izlemek de bir o kadar keyifli olmuştu :) La Défense üzerinden geçip giden uçağın bir-iki dakika sonra televizyon ekranlarında yayınlandığını görmek de insana çocukça bir zevk veriyor. Hem de televizyonda töreni tüm detayları ile izliyor, herhangi bir şeyi kaçırmamış oluyorsunuz :)

14 Juillet La Fête Nationale Française
14 Temmuz Fransız Ulusal Bayramı
Ayrıca 14 Temmuz'da Louvre Müzesi ve Eugène Delacroix Müzesi ücretsiz olarak gezilebiliyor. Her zaman ücretsiz gezilen ve Fransız Devrimi'nin izlerini bulabileceğiniz bir başka müze de Musée Carnavalet olacaktır ama o müze şu an tadilatta. Paraya kıyarsanız üzerine bir de Conciergerie'yi de gezdiniz mi bu önemli günde konsepte uygun olarak müze turunuzu tamamlamış olacaksınız.

Ayrıca tören ve kutlamalar nedeniyle belirli saatlerde kapalı olan metro istasyonlarının listesini bu linkte bulabilirsiniz.

Özetle 14 Temmuz Paris'te olağan dışı bir gündür. Paris'e ilk gelişinizse Champs-Elysées'de, daha sonraki gelişinizse televizyon başında törenleri izleyebilirsiniz. Yukarıda saydığım etkinliklerden birine katılmanız da Paris gezinizde hoş bir deneyim olabilir. Benden söylemesi...

İyi bayramlar...TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.