Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

13 Haziran 2014 Cuma

Repetto

Repetto
(Son Güncelleme: 27.09.2017)  Paris'e yeni yerleştiğim zamanlardı, 2. arrondissement'da, Place Vendôme'dan Opéra'ya doğru yürüyor, bazen çevreme, bazen binalara bazen de vitrinlere bakıyordum. Sergilenen birbirinden lüks mücevherler ve saatler bir süre sonra ilginç gelmemeye başlamıştı ama bir an geldi ki, bir vitrin gördüm ve orada çarpılıp kaldım! Vitrinde nefis bir bale kıyafeti, nefis bir sunumla sergileniyordu. O an öğrendim ki burası dans ayakkabıları ve dans kıyafetleri satan çok özel bir yerdi: Repetto...

Ve tabii daha sonra bu mağazanın hikayesini araştırmaya geldi sıra: 1947'de Rose Repetto, dansçı oğlu Roland Petit için ayağına en uygun ayakkabıyı tasarlamasıyla başlıyor her şey. Dans boyunca yorgunluğu önleyecek, ayağın zarar görmesini, tahriş olmasını engelleyecek özel bir tasarım geliştiriyor ve zamanla bu tasarım ünleniyor.

1956'da Brigitte Bardot'ya adanan ve "Ve Tanrı Kadını Yarattı" filminde kullanılan özel ayakkabılar sayesinde en büyük süksesini yapan Repetto, 1959'da ilk butiğini Rue de la Paix'de, işte benim bu nefis bale kıyafetini gördüğüm yerde açmış. Sonra yıllar içinde çeşitli aşamalardan geçerek günümüzde hem dans ayakkabıları, hem günlük ayakkabılar, hem dans kıyafetleri, hem de günlük kıyafetler tasarlayarak hatırı sayılır bir konuma yükselmiş.

Repetto
Ünlü balet Nureyev'in de vaktiyle müdavimleri arasında yer aldığı Repetto, benim için ayakkabılarından çok vitrin tasarımları ile önemli elbette. Paris'te 5 özel butiği, pek çok corner'ı bulunan markanın Fransa'da ve dünyanın pek çok ülkesinde çok sayıda şubesi bulunuyor. Ne zaman bir mağazasının önünden geçsem vitrin tasarımına bakıyor, bale kıyafetinin ışıltılar içinde harika bir müzik eşliğinde dansa başladığını hayal edebiliyorum. İşte o zaman sadece müzik, dans, ben ve Paris oluyoruz.

Siz de bu civarda gezerken vitrine bir göz atarsanız, hatta ilginizi çekerse içeri girip ürünleri incelerseniz hoşunuza gideceğini tahmin ediyorum. Marka ve ürünler hakkında detaylı bilgi almak isterseniz bu linki ziyaret edebilirsiniz.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: 22 Rue de la Paix, 75002 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.