Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

2 Haziran 2014 Pazartesi

Metrik Sistemin Temeli "Metre Taşı"

Metrik Sistemin Temeli "Metre Taşı"
(Son Güncelleme: 26.09.2017)  Bir uzunluk ölçüsü olarak metre hepimizin hayatında olağan bir o kadar da vazgeçilmez bir ölçü birimi. Türkiye'de cumhuriyet devrimleri ile birlikte 1931'den bu yana kullandığımız metrik sistem, kökenini 1789 Fransız Devrimi'nden alıyor. Devrim sonrası 1795'de ortak bir uzunluk ölçüsü birimi seçilmesi için Convention Nationale, bugün kullandığımız "metre"yi seçmiş ve o günden itibaren de zaman içinde pek çok ülke bu ölçü birimini kullanmaya başlamış.

İşte o dönemde saf platinden ilk metre prototipi yapılarak Fransız Ulusal Arşivi'ne kaldırılmış, şehrin pek çok yerine de mermer taşlar yerleştirilerek halkın "metre" ile tanışması amaçlanmış. Benim araştırdığım ve görebildiğim kadarıyla bu taşlardan günümüze sadece bir tanesi ulaşmış. Bu taş Jardin du Luxembourg'un aşağısında, Odéon'un üst tarafında, Fransız Senatosu (Palais du Luxembourg)'un tam karşısında, yol üstündeki bir binanın revaklı galerisinde, en soldaki duvarda bulunuyor. Yürümekte olduğunuz bu cadde, Rue Vaugirard, aynı zamanda Paris'in en uzun caddesi olma özelliğini taşıyor.

Bu taşı ilk gördüğümde, cetvel kullanmayı seven, çizim meraklısı biri olarak çok etkilenmiş, bu soğuk mermere ve üzerindeki metal alaşıma dokunarak tarih içinde bir yolculuk yapmıştım. Hâlâ oradan her geçişimde döner bir bakar, o günleri düşünür, yaptığım çizimler gözümün önünden geçer, okul günlerimi yad edip mutlu olurum.

Bu yazıyı hazırlarken şehirde bu taşlardan sadece bir tane kaldığını okudum ama sanki ben Paris'in başka bir yerinde yine bu metre taşından gördüğümü hatırlıyor gibiyim; belki rüyamda görmüş olabilirim, emin değilim :)

Siz de Saint Germain Bulvarı'nı gezerken, belki bir Jardin du Luxembourg yürüyüşü sonrası, Odéon'un arka tarafında geçtiğinizde bu taşı da görürseniz, tarihi bir ana tanıklık etmiş olursunuz diye düşünüyorum. Günlük yaşamınızda metre, okul yıllarınızdaki kadar önemli değilse bile, o günleri yad etmek için bile özel olabilir sanki.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: 36 Rue de Vaugirard, 75006 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

2 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.