Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

2 Mayıs 2014 Cuma

Restaurant Le Janissaire

Restaurant Le Janissaire
(Son Güncelleme: 25.09.2017) Herkesin zevki, tatil anlayışı ayrı ayrı. Kimisi gittiği ülkenin mutfağını denemeyi sever, kimisi "ille de vatanım" deyip gittiği yerde alışık olduğu damak tadına uygun yemekler arar, kiminin inancı gereği yiyebileceği ya ada yiyemeyeceği şeyler vardır, kimisinin de canı ara sıra da olsa gidip yerel lezzetler tadabileceği güzel bir restoranda oturmak ister.

Bu yazıda sizlere, Paris'te en güzel Türk yemekleri yapan restoranlardan biri olan Le Janissaire'den bahsetmek istiyorum. Dediğim gibi belki "gelmişim Paris'e ne işim var Türk yemekleriyle" demek hakkınız baki; benim sözüm diğer kategorideki okuyuculara :)

Avurpa'nın pek çok yerinde olduğu gibi Paris'in de dört bir yanında "Türk Restoranı" adı altında pek çok "fast food" dönercisi mevcut ve Fransızlar "Türk yemekleri" deyince ilk akıllarına gelen şey ne yazık ki bu basit döner büfeleri oluyor. Bu tür yerlerde yemek kalitesi beklemeniz imkansız; zaten döneri de iyice pişirmeden servis etmeye alışmışlar, zira Fransız damak zevki etin çok pişmesinden yana değil. Mekanlar deseniz Eminönü'ndeki yeraltı geçidi büfeleri kıvamında...

Restaurant Le Janissaire
Ama... Canınız gerçek Türk mutfağı çekerse, etiyle balığıyla, mezesiyle tatlısıyla, birbirinden leziz sebze yemekleri ile Osmanlı-Türk mutfağının en güzel örneklerini tatmak için size önereceğim yerlerden biri Le Janissaire olacak.

Janissaire (janiser ya da janiseğ) Fransızcada "yeniçeri" anlamına geliyor. Biz bu restoranı  rakı-meze krizimiz tuttuğu bir akşam The Fork - La Fourchette'ten keşfetmiştik. Le Janissaire'in kapısından girip hemen krizimizi giderecek miktarda rakı yanında meze ile yetinmeyip tandır ve künefe çılgınlığına da bulaşmıştık :) Ki hepsi birbirinden lezizdi.

Paris'in 12. arrondissement'ında, Nation yakınlarında bulunan restoran hafta içi her gün öğlen servisini 12:00-14:30 arası, akşam servisini ise 19:30-23:00 arası yapıyor. Cumartesi günleri öğlen servisi yok, sadece 19:30-23:00 arası akşam servisi yapılıyor. Pazar günleri ise kapalı. Güncel bilgilere bu linke tıklayarak Le Janissaire'in web sitesinden alabilirsiniz. Ancak nedense web siteleri sadece Fransızca?

Metro ile ulaşım için restorana en yakın seçenekler Daumesnil (6 ve 9 numaralı hatlar), Dugommier (6 numaralı hat) ya da Mongallet (8 numaralı hat) olabilir.

Yer ayırtmak için doğrudan The Fork - La Fourchette linki üzerinden rezervasyon yaptırabilirsiniz. Fransa'nın ünlü restoran rezervasyon sistemi La Fourchette'ten rezervasyon yaparak işinizi kolaylaştırmak ve dönem dönem gerçekleştirilen özel indirimlerden ve promosyonlardan yararlanmak için bu linki kullanabilirsiniz.

Paris'te sizinle aynı dili konuşan bir garsondan hizmet alıp, Türkiye'deki kadar güzel birbirinden leziz yemekleri tadabileceğiniz Le Janissaire'in ilginç bir Paris deneyimi olacağını düşünüyorum.

Afiyet olsun
Adres: 22-24 Allée Vivaldi, 75012 Paris
Paris'teki diğer Türk Restoranları:
Restaurant Labranda
Derya Restaurant
Seç Restaurant - 18. Arrondissement
Sizin Restaurant - Saint Georges
- Restaurant Ottoman
- Le Risalé Restaurant


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.