Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

8 Mayıs 2014 Perşembe

Paris'teki En Eski Köprü: Pont Neuf (Yeni Köprü)

Pont Neuf
(Son Güncelleme: 25.09.2017) Seine Nehri üzerindeki 37 köprü arasında, Paris'in en eski köprüsünün adının Pont Neuf (Yeni Köprü) olması ne kadar enteresan olsa da bu isim bana hep İstanbul'daki Yeni Cami'yi hatırlatır. Çocukken, Yeni Cami'nin eski cami görünümünde yeni bir cami olduğunu zannederdim; sonra bir gün 8 Temmuz 1606'da açıldığını öğrendiğim zaman ne kadar şaşırdığımı hatırlıyorum... Aynı şekilde Pont Neuf de Yeni Cami'den 59 yıl önce hizmete girmiş, çok eski bir köprü. Yapıldığı zamanda Paris'in en yeni köprüsü olduğu için bu adı almış; ilginç bir şekilde o günden beri de bu isimle anılıyor.

Seine Nehri'nin ortasındaki Île de la Cité'nin batı ucunda iki ayrı bölümden oluşan, 238 metre uzunluğunda ve 20 metre genişliğindeki köprü, tarihi önemi kadar, muhteşem manzarası ile de görülmeye değer bir yapı. Buradan Paris'i seyretmek, özellikle de gün batımında bir başka keyifli oluyor. Özellikle adanın burun tarafındaki söğüt ağaçları ile bezenmiş üçgen küçük parka inmek, sonra da Île de la Cité'yi gezmek gününüze renk katacaktır.

Bu köprüden karşı tarafa baktığınızda Pont des Arts'ı göreceksiniz. Doğrusunu söylemek gerekirse ben Pont des Arts'ı Pont Neuf'ten daha güzel buluyorum. Hele ki söz konusu olan görkemse Pont Alexandre III hepsinden daha güzel. Ama tabi Pont Neuf (pon nöf) de konumu, manzarası, tarihi önemi bakımından ayrıcalıklı. Elbette ki şu şundan daha güzel, bu bundan daha güzel diye kategorilendirme yapmaya hiç gerek yok; hepsi birbirinden güzel diyerek konuyu özetleyebiliriz :)

Pont Neuf
Pont Neuf'e metro ile gelmenin en kestirme yolu 7 numaralı hattın "Pont Neuf" istasyonunda inmek. Burada sizi köprünün birinci bölümü karşılayacak. Ortadaki adaya ulaştığınızda sağınızda göreceğiniz kişi, köprüyü yaptıran IV. Henri'ye ait. Bu heykelin arkasına dolaşırsanız orada merdivenlerden aşağı inildiğini göreceksiniz ki çekinmeyin, inin. Sizi Square du Vert-Galant adında nefis bir park karşılayacak. Hani şu salkım söğütleri ile Île de la Cité'nin en batı ucundaki üçgen parkı oluşturan yer burası. Burayı sakın ihmal etmeyin derim. Zaten köprünün hemen altı Nisan 2017'de nefis bir yürüyüş parkuruna dönüştürüldü, Parc Rives de Seine oldu, orayı da sakın atlamayın...

Heykelin karşısına geçerseniz Place Dauphine'e ulaşırsınız ki burası çok sevimli bir meydan. Buralardan arkalara doğru ilerlediğinizde ulaşacağınız nokta Notre Dame Kilisesi ve Sainte Chapelle'in olduğu bölge. Ondan sonrasında zaten Paris rüyasında kayboluyorsunuz.

Hiç o taraflara gitmeden doğrudan köprünün ikinci bölümünden karşıya geçip karşıdaki sokaktan yolunuza devam ettiğinizde Saint Germain Bölgesi'nin Odéon tarafına ulaşıyorsunuz. Buralarda da ayrı ayrı güzel sokaklar ve keşfedecek bolca mekan var. Örneğin köprüyü geçip hemen sağdaki binanın ortasındaki kemerli geçitten içerideki dar sokağa girerseniz güzel bir Irish Pub var. Bundan sonrası için zaten yukarıda linkini verdiğim yerleri detayları ile yazmaya çalıştım.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Pont Neuf, 75001 Paris

TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler. ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

0 yorum:

Not: Yalnızca bu blogun üyesi yorum gönderebilir.

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

ÖNEMLİ NOT: PARiSTE.NET ALTYAPI ÇALIŞMALARI NEDENİYLE 2018 BAŞINA KADAR YORUM YAZMA ÖZELLİĞİ DEVRE DIŞIDIR.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.