Facebook Facebook Twitter Instagram Google LinkedIn Pariste.Net English

5 Mayıs 2014 Pazartesi

Place de la République

Place de la République
(Son Güncelleme: 09.11.2017) Cumhuriyetle yönetilen ülkelerde, şehirlerin en güzel meydanlarından birine "Cumhuriyet Meydanı" adını vermek adettendir. Hal böyle olunca, Fransa'nın pek çok şehrinde olduğu gibi Paris'te de şehrin en güzel meydanlarından birine "Cumhuriyet Meydanı" anlamına gelen Place de la République (plas dö lâ repüblik ya da plas dö lâ ğepüblik) adı verilmiş. Semt olarak bahsederken kısaca "République" olarak geçiyor.

Paris'in 3, 10 ve 11'i arrondissemant'larının kesiştiği noktada bulunan Place de la République 283 metre uzunluğunda, 119 metre genişliğinde oldukça geniş ve görkemli bir meydan. Hele ki Paris gibi, diğer dünya metropollerine oranla daha küçük bir yüzölçümüne sahip bir kent için bu tür geniş meydanlara yer ayrılmış olması daha bir anlamlı oluyor.

Place de la République
1789'a kadar "Place du Château d'Eau" olarak anılan meydan, Fransız Devrimi'nin gerçekleşmesi ile birlikte "Place de la République" adını almış. Bu dönemde açılan bir yarışma ile meydanın ortasındaki "La Monument à la République / Cumhuriyet Heykeli"nin yerleştirilmesine karar verilmiş.

14 Temmuz 1880'de geçici heykel konmuş, 14 Temmuz 1883'te de günümüzdeki bronz heykel yerleştirilerek meydan karakteristik özelliğine kavuşmuş ve o günden bu yana da bu özelliğini korumuş. 15 metrelik bir kaide üzerine yerleştirilmiş 9,5 metrelik kadın heykeli cumhuriyeti sembolize ediyor. Kaide üzerine bulunan üç ana heykel grubu da Fransa'nın yapıtaşını oluşturan "liberté, égalité, fraternité" yani "özgürlük, eşitlik, kardeşlik" kavramlarını sembolize ediyor.


Place de la République
République Meydanı özellikle anmalarda ve protesto gösterilerinde aktif olarak kullanılıyor. Fransızlar bir şeyi protesto etmek istediklerinde ya da herhangi bir konuda anma düzenlemek için meydanda toplanıp heykelin önüne çiçekler, mumlar bırakıyorlar. Bazen graffiti'yi abartıp heykele zarar verdikleri de oluyor ama öylesi anlar var ki bunlar görmezden gelinebiliyor. Bir süre sonra da heykel ve çevresi temizleniyor.

Meydan konum olarak çok stratejik bir noktada. 5 tane metro hattı burada kesişiyor. O nedenle République Meydanı Paris'te konaklama için tercih edilebilecek bölgelerden biri. Meydanın çevresinden ayrılan 7 ayrı yolla 7 ayrı yöne ulaşmak mümkün. Heykelin durduğu pozisyonda meydanda durduğunuzu varsayacak olursak hangi yönlere ulaşabileceğinizi şu şekilde tarif etmeye çalışayım:

Place de la République
Heykelin baktığı yönden aşağı doğru ilerlerseniz Arts et Métiers üzerinden Les Halles'e ulaşırsınız. Heykelin sol tarafında Bataclan saldırısı sonrası açılan ve latincede "Sallanır Ama Batmaz" anlamına gelen kafe Fluctuat Nec Mergitur var. Buradan soldaki bulvara girerseniz Grands Boulevards üzerinden Lafayette ve Opéra bölgesine gitmeniz mümkün. Sağ tarafın sağındaki bulvardan Gare de l'Est ve Gare du Nord tarafına gidiliyor. Heykelin tam arkasından iki adımda Canal Saint Martin var ki orası ayrı bir dünya.

Heykelin diğer tarafına  geçecek olursak buradan üç ayrı yoldan üç ayrı yere gitmek mümkün. Solun sağından Bastille'e inersiniz, hem yol üstünde Merci de var... Ortadaki yol sizi Nation'a ulaştırır, solun solundaki yol da Père Lachaise Mezarlığı'na kadar götürür. Güneye doğru indiğinizdeyse sizi kültür sanat merkezi Carreau du Temple ve cıvıl cıvıl bir pazar yeri ve yeme içme mekanı olan Marché des Enfants Rouges bekliyor. Daha aşağısı ise tüm zenginliğiyle Marais Bölgesi.

Place de la République
Gördüğünüz gibi Place de la République çok bereketli bir meydan. Otel arayışlarınızda kalınacak önemli lokasyonlardan biri olarak düşünülebilir. Meydanın çevresinde de de pek çok yeme içme mekanı ve zincir restoranlar mevcut. Örneğin ünlü midyeci Léon da tavsiye edebileceğim yerlerden biri; yani burada aç kalmazsınız :)

Buraya metro ile gelmek için 3, 5, 8, 9 ve 11 numaralı hatları kullanarak "République"'te inmeniz yeterli.

Keyifli geziler, keyifli keşifler...
Adres: Place de la République, 75003 Paris


TÜM YAZILAR          ANA SAYFA

PARiSTE.NET


Ocak 2014'ten bu yana Paris'i en güzel şekilde gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak güncellediğim 500'e yakın yazıyla bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Beğendiğiniz yazıları sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız buradaki bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Bu sitede yer alan tüm fotoğraflar ve site içeriği aksi belirtilmedikçe şahsıma aittir. İçerik ve linklerde rastlayacağınız olası hataları e-posta ile bildirirseniz çok sevinirim. Ayrıca bu yazı ile ilgili görüş, düşünce ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyin lütfen. Özellikle, Paris'te yaşadığınız deneyimleri diğer okuyucularla paylaşmanız daha çok kişinin sizin deneyimlerinizden yararlanmasını sağlayacaktır. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

0 yorum:

Paris Hava Durumu

Megby

BİLGİ VE TEŞEKKÜR

Ocak 2014'ten bu yana Paris'i daha kolay gezebilmeniz için hazırladığım ve düzenli olarak yeni yazılarla güncellediğim bu blog'taki bilgilerin ancak paylaşıldıkça değerli olduğuna inanıyorum. Paris üzerine yazdığım 470'den fazla yazı arasından beğendiklerinizi sosyal medya hesaplarınızda paylaşmanız, bu bilgilerin daha çok kişiye ulaşmasına yardımcı olacaktır. Yazılarla ile ilgili görüş ve önerilerinizi yorum bölümüne yazmaktan çekinmeyiniz. İlginiz ve desteğiniz için teşekkürler.

Google+ Takip Edenler

Konsolosluk Rehberi

pariste.net kaç kez okundu?

Reklam ve Sponsorluk

© 2014-2016 Tüm hakları saklıdır. Yazı ve görseller izinsiz kullanılamaz Pariste.Net Paris Gezi ve Yaşam Rehberi.
Powered by Blogger.